dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

همه چیز درباره خرید و اجاره خانه در کانادا

آمریکا کانادا مسکن خرید و اجاره خانه در کانادا همه چیز درباره خرید و اجاره خانه در کانادا

اجاره و خرید خانه در کانادا

یکی از دغدغه‌های اصلی مهاجرانی که تازه وارد کانادا می‌شوند خانه است و فارغ از انتخاب شهر که به عوامل متعددی بستگی دارد، انتخاب یک نوع از انواع خانه برای خرید یا اجاره، کار نسبتا دشواری است. توصیه ما این است که افراد متقاضی پیش از مهاجرت به کانادا تا حدودی با شرایط خرید و اجاره خانه در کانادا (خرید آپارتمان در کانادا) و یا اجاره آن آشنا شوند تا در ابتدای ورود دچار سردرگمی و استرس و یا ضرر و زیان نشوند. از این رو ما تیم ما تصمیم به نگارش این مطلب گرفتیم.اجاره اولین خانه در کانادا

توصیه مهم اولین خانه را در کانادا بلند مدت اجاره نکنید. اگر شهر محل زندگی خود را انتخاب کردید و حتی محل کار شما مشخص است سعی کنید از اجاره‌های کوتاه مدت یک یا چند ماهه برای اولین خانه استفاده کنید. بسیاری از افراد بعد از چند هفته زندگی در کانادا مخصوصا در شهرهای بزرگ و مدرن کانادا مثل تورنتو و ونکوور تازه متوجه تنوع خانه و نوع قرارداد و علایق و نیازهای خود می‌شوند و بعضا مجبور می‌شوند قراردادهای طولانی مدت را کنسل کنند که حتما بسته به نوع قرارداد هزینه این کنسلی شامل پرداخت یک یا چند ماه اجاره خواهد بود.

  • Airbnb بگیرید

اگر از نعمت حضور اقوام در کانادا محروم هستید و به هر دلیل باید از ابتدای ورود به فکر خانه باشید، Airbnb  یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. Airbnb مخفف عبارت AirBed & Breakfast است و در واقع یک سایت اجاره کوتاه مدت خانه از اتاق‌های اشتراکی تا خانه‌های بزرگ و اصطلاحا دربست با امکانات رفاهی متناسب با هر سلیقه و هر شرایط مالی است. البته این سایت در برخی کشورها از جمله ایران خدمات ارائه نمی‌دهد. در نظر داشته باشید برای ایجاد اکانت در این سایت و یا اپلیکیشن آن نیاز به شماره موبایل خارج از ایران خواهید داشت.

شاید اجاره یک خانه در Airbnb نسبت به اجاره همان خانه بصورت بلند مدت ماهانه حدود 10% بیشتر باشد. اما اجاره یک ماهه خانه به شما این امکان را می‌دهد که شرایط را بررسی کنید و بهترین انتخاب را برای اجاره طولانی مدت داشته باشید.انواع خانه در کانادا

کانادا مثل سایر کشورهای پیشرفته انواع مختلفی از خانه و آپارتمان از نظر نوع تملک و نوع مدیریت دارد.

House :

House در کانادا دقیقا مطابق خانه ویلایی در ایران است. مالک یا مستاجر شما هستید و تمام مسئولیت و مدیریت شامل نظافت، مرتب نگه داشتن چمن حیاط، تعمیرات جزئی و کلی و …. با شما است.

Townhouse :

Townhouse تصویری است که در ذهن خیلی از ایرانی‌ها از امریکای شمالی (آمریکا و کانادا) وجود دارد. خانه‌های شکل هم که با شمشاد از هم جدا شده و از نظر اندازه شکل و معماری کاملا مشابه هم هستند.

Townhouseها خانه ها و یا محل‌هایی هستند که توسط یک شرکت ساخته شده است و معمولا کیفیت ساخت Townhouseها پایین است (البته همیشه اینطور نیست). Townhouseها توسط شرکت‌های سازنده فروخته می‌شود اما وظیفه مدیریت این مجموعه در برخی موارد همچنان بر عهده شرکت سازنده باقی می‌ماند.

Condominium  یا به اختصار Condoها :

کاندوها آپارتمان‌هایی هستند که شرکت‌های بزرگ ساختمانی آن‌ها را می‌سازند و می‌فروشند. اما مدیریت فضای خارجی و تاسیسات همیشه به عهده همان شرکت باقی می‌ماند و مالک یا مستاجر موظف به پرداخت شارژ تحت عنوان Condofee خواهد بود. معمولا کیفیت ساخت و قیمت Condoها نسبت به آپارتمان‌های شخصی مقداری پایین‌تر است.

علاوه بر این دسته بندی‌های کلی، شکل‌های معمول و رایج خرید و فروش و اجاره آپارتمان مانند: فلت، استودیو و … نیز در دسترس است.خرید خانه در کانادا

خرید خانه در کانادا به خودی خود کار نسبتا ساده ای است، شما می‌توانید برای خرید خانه از وام بانکی استفاده کنید. به این شکل که هر کس که در بانک حساب اعتباری (Credit Card) داشته باشد متناسب با این اعتبار می‌تواند برای خرید خانه از بانک درخواست وام بلند مدت داشته باشد.

حتما می ‌پرسید میزان این اعتبار Credit Card به چه چیزی بستگی دارد؟

جالب است بدانید که، حتی اگر چند میلیون دلار هم در حساب بانکی شما باشد به منزله اعتبار شما نخواهد بود و اعتبار شما را درآمد ماهیانه‌تان تعیین خواهد کرد. یکی از مدارک مورد نیاز برای گرفتن وام، نامه اشتغال به کار شما است که نشان دهنده میزان حقوق ساعتی شما و همچنین تاریخ پایان قراردادتان خواهد بود.

بطور مثال اگر در یک شرکت به عنوان کارمند کار می‌کنید و در ماه حدود 3.500 دلار حقوق می‌گیرید بانک تشخیص می‌دهد سقف توانایی پرداخت وام شما ماهانه 1.500 دلار خواهد بود و متناسب با آن به شما قدرت خرید می‌دهد. بدیهی است که اگر صاحب بیزینس باشید و ورودی حساب شما نشان دهنده درآمد بالاتر باشد می‌توانید روی وام با مبالغ بالاتر حساب کنید.

نکته بسیار مهم اینکه بانک‌ها به سایر اقساط رسمی شما دسترسی دارن و معمولا توان پرداختی شما را به شکل اجرایی در نظر می‌گیرند. بطور مثال اگر برای خرید یک Cando  اقدام کنید بانک در محاسبات قدرت پرداخت شما حتما مبلغ Cando fee را لحاظ خواهد کرد، و یا اگر ماهانه برای لیز خودرو و … مبلغی را پرداخت می‌کنید جمع این مبالغ سقف پرداخت وام شما را کاهش می‌دهد.

پس از محاسبات بانک و ارزش ملکی که برای خرید در نظر دارید می‌توانید برای خرید اولین خانه خود در کانادا از بانک درخواست 95 درصد وام را داشته باشد (عددی که خوندین اشتباه تایپی نبود واقعا بانک از شما 5 درصد کل قیمت خانه را می‌گیرد و باقی را به فروشنده پرداخت می‌کند)

در خرید‌های بعدی یعنی خانه دوم و سوم هم وضع خیلی متفاوت نیست و بعد از کمی چانه زنی با بانک می‌توانید با پرداخت 10 تا 20 درصد قیمت خانه مابقی را از تسهیلات بانکی با سود بسیار پایین استفاده کنید.

در نظر داشته باشید بعد از نهایی شدن پروسه خرید و توافق بانک و فروشنده ممکن است مبالغی تحت عنوان بیمه پرداخت اقساط به مبلغ وام شما اضافه شود، در این موارد بعضا کارمند‌های بانک سعی می‌کنند تا حد توان به شما آپشن بفروشند حتی می‌توانید پرداخت مالیات سالانه ملک را به بانک واگذار کنید تا به شکل اقساط ماهانه از شما دریافت کنند.پروسه خرید خانه در کانادا

پروسه خرید ملک در کانادا کاملا با شکل سنتی آن در ایران متفاوت است. تمام کار توسط کارگزاران (Realtor ,Dealer, …) انجام می‌شود و بعضا ممکن است خانه را بخرید و حتی یک بار هم مالک قبلی را نبینید.

تمام پروسه‌های بازدید از ملک ارائه پیشنهاد قیمت و … توسط این کارگزاران انجام می‌شود. البته نکته مهم این است که همه جای جهان باید مراقب این کارگزارها بود حتی در  کشور کانادا. هر چند با توجه به بستر قانونی بسیار قوی، احتمال کلاه برداری به حداقل رسیده اما بعضا Realtorها از همین بستر قانونی برای به دام انداختن شما استفاده می‌کنند. برای مثال هیچ چیز را تا روشن شدن کامل ماهیت آن امضا نکنید. مثلا ممکن است در اولین قرار با یک کارگزار به شما یک قرارداد بسیار ساده ارائه کند که:

 اگر میخواهید به شما خانه‌ای را نشان دهم لطفا این قرارداد را امضا کنید!

اما بعدا متوجه می‌شوید به موجب همین قرارداد به ظاهر ساده شما برای خرید ملک فقط و فقط باید از طریق این شخص اقدام کنید و در غیر این صورت برای هر خرید دیگر باید مبلغی را به عنوان کارمزد (برای کار نکرده) به او بپردازید.

پروسه پیشنهاد قیمت هم کاملا با ایران متفاوت است. ارایه پیشنهاد قیمت برای خرید ملک در کانادا بصورت مکتوب می‌باشد و در صورتی که پیشنهاد شما پذیرفته شود شما مکلف به پرداخت مبلغ و خرید خانه هستید و در غیر این صورت مبلغ سنگینی به عنوان جریمه از شما دریافت خواهد شد.

از طرف دیگر فروشنده هم باید ابتدا پیشنهاد شما را رد یا قبول کند و بعد از آن به سایر پیشنهاد‌ها رسیدگی کند و در صورت پذیرش مکلف به عقد قرارداد است.

کانادا کشوری است که شما را به راحتی صاحب خانه می‌کند اما مراقب باشد این علاقه و عجله ذاتی ما ایرانی‌ها در صاحب خانه شدن باعث ایجاد مشکلات دیگری نشود. بانک‌ها به همان سادگی که به شما وام می‌دهند در صورت عدم بازپرداخت منظم وام، خانه شما را مصادره خواهند کرد.

پس تا از درآمد ثابت خود اطمینان ندارید وام‌های سنگین نگیرید و به این نکته هم توجه کنید که در همه جای کانادا ارزش ملک صعودی نیست!!!

در ونکوور و تورنتو مثل ایران هر ساله قیمت ملک افزایش پیدا می‌کند البته به شکا منطقی، اما در شهرهای کوچک و کم رونق مثل ساسکاتون ارزش ملک هر سال به شکل چشم گیری کاهش پیدا می‌کند (با توجه به بالا رفتن سال ساخت ملک) و شاید همین موضوع شما را از خرید ملک در شهرهای کوچک منصرف کند.

همواره در نظر داشته باشد خرید و فروش ملک در کانادا به عنوان یک بزینس، سود غیر منطقی که در ایران دارد را برای شما به همراه نخواهد داشت و ملک به شکل منزل مسکونی جزو امکانات اولیه زندگی در کانادا است.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت