dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

جزئیات پذیرش 90 هزار مهاجر جدید توسط کانادا

اخبار آمریکا کانادا اخبار سراسری کانادا جزئیات پذیرش 90 هزار مهاجر جدید توسط کانادا

کانادا ۹۰ هزار مهاجر جدید پذیرش می کند

برنامه های موقت جدید اداره مهاجرت کانادا برای اقامت دائم بیش از ۹۰۰۰۰ نیروی کار موقت و فارغ التحصیل بین المللی

در تاریخ ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ Marco E. L. Mendicino، وزیر مهاجرت کانادا برنامه هایی جدید را برای اقامت دائم بیش از ۹۰۰۰۰ نیروی کار موقت و فارغ التحصیلان بین المللی که به طور فعال در اقتصاد کانادا مشارکت دارند، اعلام کرد.

بیشترین تمرکز این برنامه ها بر روی نیروهای کار موقت شاغل در حوزه بهداشت و سلامت، سایر بخش های ضروری و همچنین دانشجویان بین المللی که از دانشگاه ها و کالج های کانادا فارغ التحصیل شده اند خواهد بود. برای واجد شرایط بودن، نیروهای کار بایستی حداقل ۱ سال تجربه کار کانادایی در یک شغل در حوزه بهداشت و سلامت یا یک شغل Essential دیگر داشته باشند. فارغ التحصیلان بین المللی نیز بایستی تحصیلات تکمیلی کانادایی را در ۴ سال گذشته به پایان رسانده باشند.

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از تاریخ ۶ می ۲۰۲۱، پذیرش درخواست ها را در ۳ برنامه مهاجرتی زیر آغاز می کند:

 • ۲۰۰۰۰ درخواست برای نیروهای کار موقت در بخش های درمانی و مراقبتی (health care).
 • ۳۰۰۰۰ درخواست برای نیروهای کار موقت در سایر مشاغل ضروری انتخاب شده.
 • ۴۰۰۰۰ درخواست برای دانشجویان بین المللی که از یک موسسه DLI کانادایی فارغ التحصیل شده اند.

این برنامه ها تا پایان روز ۵ نوامبر ۲۰۲۱ یا تا زمانی که ظرفیت آن ها تکمیل شوند باز خواهد ماند. در این ۳ برنامه مهاجرتی حداکثر ۹۰۰۰۰ متقاضی اقامت دائم جدید پذیرفته می شوند.

همچنین برای ترویج زبان‌های رسمی کانادا، ۳ برنامه دیگر بدون محدودیت ظرفیت نیز برای متقاضیان فرانسوی‌ زبان یا دو زبانه راه‌اندازی شده است. جوامع در سراسر کانادا از تازه واردان فرانسوی زبان و دوزبانه بهره مند می شوند که منجر به حیات این جوامع اقلیت فرانسوی زبان خواهد شد.

شرایط لازم برای اقدام متقاضیان در شاخه فارغ التحصیلان بین المللی

1- متقاضی باید دوره ای آموزشی در یکی از موسسات DLI در کانادا را گذرانده باشد. این دوره باید قبل از تاریخی که پرونده ی اقامت دائم از سوی اداره مهاجرت کانادا دریافت می شود تکمیل شده باشد و همچنین تاریخ فارغ التحصیلی بعد از ژانویه 2017 باشد. موسسات DLI زیر قابل قبول هستند:

 • موسسه ی آموزش عالی (Post-Secondary) عمومی مثل کالج، مدارس فنی و کسب و کار، دانشگاه و در کبک CEGEP
 • موسسه آموزش عالی خصوصی در کبک که تحت قوانین و آیین نامه های مشابه با موسسات عمومی در کبک عمل می کند.
 • موسسه ی آموزش عالی عمومی یا خصوصی در کبک که دوره های 900 ساعته یا بیشتر را ارائه می دهد و نهایتا به دریافت Diploma of Vocational Studie یا Attestation of Vocational Specialization ختم می شود.
 • موسسه خصوصی کانادایی که از مقامات استانی مجوز ارائه مدرک تحت قوانین استانی را دارد اما فقط اگر دوره ی تحصیلی گذارنده شده توسط استان مجاز باشد که ممکن است شامل تمامی دوره های آموزشی که موسسه خصوصی مورد نظر ارائه می دهد نشود.

2- پس از گذراندن دوره ی تحصیلی در یکی از موسسات آموزشی واجد شرایط (که در قسمت قبل توضیح داده شد) یکی از مدارک تحصیلی زیر را دریافت کرده باشند:

 • مدرک تحصیلی Associate، Bachelor’s، Master’s یا Doctorate که پس از تکمیل دوره ای حداقل 8 ماهه دریافت شده باشد.
 • مدرک دانشگاهی، Diploma، Certificate یا Attestation که پس از تکمیل دوره ای آموزشی به یکی از مشاغل فنی ماهر ختم شود. مدت زمان دوره هر چه قدر که باشد تفاوتی ایجاد نمی کند.
 • تعداد یک یا بیشتر از مدارک Diploma/Certificate/Attestation که شرایط زیر را داشته باشد:
 • برای Diploma/Certificate/Attestation هر دوره آموزشی باید حداقل 8 ماه باشد و جمع مدت زمان مدرک های مختلف معادل یک مدرک دو ساله (حداقل 16 ماه) باشد.
 • برای مدارک DVS و AVS هر دوره ی آموزشی باید حداقل 900 ساعت باشد و مجموع ساعات دوره های آموزشی به حداقل 1800 ساعت برسد.
 • در صورتی که دو مدرک AVS و DVS را با هم جمع کنید اگر مجموع ساعات هر دو 1800 باشد، مدت زمان مدرک AVS می تواند کمتر از 900 ساعت باشد.
 • برای شفافیت بیشتر لازم به تاکید است که هر مدرک تحصیلی باید شرایط درج شده در قسمت 1 را حتما داشته باشد.

3- متقاضی بایستی با Study Permit معتبر تحصیل کرده باشد.

4- در کانادا با مجوز کار معتبر در حال کار باشد یا پیروی قانون و مقررات حاکم در زمان دریافت پرونده اقامت دائم، مجاز به کار باشند. همچنین متقاضی نباید خود اشتغال باشد مگر اینکه پزشک بوده و با یک مرجع سلامت و درمان قراردادی مبنی بر دریافت حق الزحمه به ازای ارائه خدمات داشته باشد.

5- حداقل سطح زبان معادل CLB5 را برای هر چهار مهارت زبانی در یکی از زبان های رسمی کانادا کسب کرده باشد. نتیجه ی ارزیابی سطح زبان باید از طرف موسسات و سازمان هایی باشد که از سوی وزارت مهاجرت کانادا تعیین شده است و از مدت زمان دریافت آن نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد.

6- در کانادا با وضعیت موقت معتبر اقامت داشته باشد یا واجد شرایط restore کردن وضعیت خود باشند و در زمان درخواست برای اقامت دائم و پذیرفته شدن درخواست همچنان به طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشد.

7- قصد زندگی در یکی از استان ها یا مناطق کانادا جز کبک را داشته باشد.

8- برای درخواست اقامت دائم خود تحت قوانین این برنامه که در آینده نزدیک اعلام خواهد شد به صورت آنلاین اپلای و پرونده خود را سابمیت کرده باشد. متقاضیانی که به دلیل ناتوانی جسمی قادر نیستند شرایط لازم برای ایجاد پرونده را برآورده سازند یا به طور الکترونیکی مدارک خود را سابمیت، امضا و اطلاعات ارائه دهند؛ می توانند از راه های دیگری که مشخصا برای این شرایط ارائه شده است استفاده کنند.

نکته: با اینکه تمامی مدارک و اسناد لازم از ابتدا در زمان درخواست باید در پرونده قرار داده شود، اما آفیسر ها در طول ارزیابی پرونده این اختیار را دارند که در صورت نیاز مدارک تکمیلی اضافی را درخواست دهند.

شرایط و الزامات مورد نیاز برای اعضای خانواده ی متقاضی اصلی (Principle Applicant) که در کانادا یا خارج کانادا حضور دارند:

اگر اعضای خانواده ی فردی که در این برنامه برای اقامت دائم درخواست می دهد در کانادا یا خارج از آن حضور دارند، آن ها نیز می توانند برای اقامت دائم خود اقدام کنند اگر شرایط زیر را داشته باشند:

– در پرونده یک متقاضی (Principal Applicant) که تحت این قانون عمومی برای اقامت دائم درخواست می دهد به عنوان همراه تعیین شده باشند.

– آفیسر تایید کند که متقاضی اصلی واجد تمامی شرایط برای دریافت اقامت دائم پیرو قوانین عمومی این برنامه است.

ظرفیت پذیرش و تاریخ شروع و پایان برنامه

حداکثر 40000 پرونده برای بررسی پذیرفته خواهد شد. این قانون عمومی از 6 ماه May 2021 اجرایی می شود و در 5 نوامبر 2021 یا هر زمان که ظرفیت پذیرش تکمیل شود پایان می یابد. این قانون عمومی (Public Policy) مثل تمامی دیگر قوانین عمومی می تواند بدون اطلاع قبلی توسط وزیر مهاجرت لغو گردد.

تمامی درخواست های دریافت شده پیروی این قانون عمومی در تاریخ 6 می 2021 یا بعد از آن تا تاریخ 5 نوامبر 2021 (یا در تاریخ تکمیل ظرفیت) اگر واجد شرایط باشند از سوی اداره مهاجرت بررسی خواهند شد و ظرفیت به آن ها تعلق خواهد گرفت. هر پرونده ای که خارج از این مدت دریافت شود بررسی نخواهد شد.

شرایط لازم برای اقدام متقاضیان در افراد دارای سابقه کار کانادایی

متقاضی بایستی:

1- جمعا حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت یا معادل آن یعنی 1560 ساعت کار نیمه وقت در کانادا داشته باشند. این سابقه کاری باید در یکی از مشاغل لیست A یا B طی سه سال گذشته، قبل از تاریخی که برای اقامت دائم تحت این قانون جدید اقدام می کنید به دست آمده باشد. (لیست مشاغل A مربوط به مشاغل مرتبط با سلامت و درمان و لیست B مربوط به دیگر مشاغل ضروری است که لینک های آن در انتهای مقاله آمده است)

یک سال سابقه کار باید در حداقل یکی از دسته های زیر باشد:

 • گروه A: سابقه کار در مشاغلی که در لیست A قرار دارند. سابقه کار نباید ترکیبی از مشاغل لیست A و B باشد.
 • گروه B: سابقه کار در مشاغلی که در لیست B قرار دارند. سابقه کار می تواند ترکیبی از مشاغل لیست A و B باشد.
 1. در زمانی که پرونده درخواست اقامت دائم توسط اداره مهاجرت دریافت می شود در کانادا مشغول به کار باشد.
 2. نوع استخدام باید مطابق با با تعریف کار در قوانین مهاجرتی کانادا بوده و همچنین نباید به صورت خود اشتغالی باشد مگر پزشکانی که با یک مرجع سلامت و درمان قراردادی مبنی بر دریافت حق الزحمه به ازای ارائه خدمات داشته باشند.
 3. حداقل سطح زبان معادل CLB4 را برای هر چهار مهارت زبانی در یکی از زبان های رسمی کانادا کسب کرده باشد. مدرک زبان باید از طرف موسسات و سازمان هایی باشد که از سوی وزارت مهاجرت کانادا تعیین شده است و از مدت زمان دریافت آن نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد.

5- در کانادا با وضعیت موقت معتبر اقامت داشته باشد یا واجد شرایط restore کردن وضعیت خود باشند و در زمان درخواست برای اقامت دائم و پذیرفته شدن درخواست همچنان به طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشد.

6- قصد داشته باشد که در یکی از استان ها یا مناطق کانادا جز کبک زندگی کنند.

7- برای درخواست اقامت دائم خود تحت قوانین این برنامه به صورت آنلاین اپلای و پرونده خود را سابمیت کرده باشد. متقاضیانی که به دلیل ناتوانی جسمی قادر نیستند شرایط لازم برای ایجاد پرونده برآورده سازند یا به طور الکترونیکی مدارک خود را سابمیت، امضا و اطلاعات را ارائه دهند؛ می توانند از راه های دیگری که مشخصا برای این شرایط ارائه شده است استفاده کنند.

شرایط و الزامات مورد نیاز برای اعضای خانواده ی متقاضی اصلی (Principle Applicant) که در کانادا یا خارج کانادا حضور دارند:

اگر اعضای خانواده ی فردی که در این برنامه برای اقامت دائم درخواست می دهد در کانادا یا خارج از آن حضور دارند، آن ها نیز می توانند برای اقامت دائم خود اقدام کنند اگر شرایط زیر را داشته باشند:

– در پرونده یک متقاضی (Principal Applicant) که تحت این قانون عمومی برای اقامت دائم درخواست می دهد به عنوان همراه تعیین شده باشند.

– آفیسر تایید کند که متقاضی اصلی واجد تمامی شرایط برای دریافت اقامت دائم پیرو قوانین عمومی این برنامه است.

ظرفیت پذیرش مهاجر کانادا و تاریخ شروع و پایان

 • در گروه A: حداکثر 20000 پرونده پذیرفته خواهد شد.
 • در گروه B: حداکثر 30000 پرونده پذیرفته خواهد شد.

این برنامه موقت از 6 May 2021 اجرایی می شود و در 5 نوامبر 2021 یا هر زمان که ظرفیت پذیرش تکمیل شود پایان می یابد. این قانون عمومی (Public Policy) مثل تمامی دیگر قوانین عمومی می تواند بدون اطلاع قبلی توسط وزیر مهاجرت لغو گردد.

تمامی اپلیکیشن های دریافت شده پیروی این قانون عمومی در تاریخ 6 می 2021 یا بعد از آن تا تاریخ 5 نوامبر 2021 (یا در تاریخ تکمیل ظرفیت) اگر واجد شرایط باشند از سوی اداره مهاجرت بررسی خواهند شد و ظرفیت به آن ها تعلق خواهد گرفت. هر پرونده ای که خارج از این مدت دریافت شود بررسی نخواهد شد.

مشاغل مورد نیاز کانادا

مشاغل مورد نیاز در دسته A و B:

مارکو مندیچینو
وزیر شهروندی و مهاجرت به
تاریخ 12 آوریل 2021 در اتاوا

ضمیمه A – مشاغل مرتبط با بهداشت

مشاغل بهداشتی واجد شرایط شامل کلیه مشاغل دسته 3 حرفه ای (مشاغل بهداشتی) از طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) به استثنای دامپزشکان (NOC 3114) و تکنسین های بهداشت حیوانات و تکنسین های دامپزشکی (NOC 3213) می باشد. پنج شغل از طبقه شغلی گسترده 4 (مشاغل آموزش ، حقوق و اجتماعی ، خدمات اجتماعی و دولتی) نیز مشاغل واجد شرایط هستند.

مشاغل واجد شرایط:

ناک شغلی | عنوان شغلی

3011 هماهنگ كنندگان و سرپرستان
3012 پرستاران ثبت نام شده و پرستاران روانپزشكی ثبت شده
3111 پزشك متخصص
3112 پزشك عمومی و پزشك خانواده
3113 دندانپزشك
3121 پزشك بینایی
3122 متخصص
كایروپراكتور 3124 پزشك متخصص بهداشت اولیه
3125 سایر مشاغل حرفه ای در تشخیص و درمان بهداشت و درمان
3131 داروساز
3132 رژیم های غذایی و بهداشت متخصصان تغذیه
3141 شنوایی شناس و آسیب شناس گفتار زبان
3142 فیزیوتراپیست
3143 کاردرمانگر
3144 مشاغل حرفه ای دیگر در درمان و ارزیابی
3211 فن آوران آزمایشگاه پزشکی
3212 تکنسین آزمایشگاه پزشکی و دستیاران آسیب شناسان
3214 درمانگران تنفسی، تزریقات بالینی و تکنولوژیست قلبی
3215 تکنولوژیست پرتو پزشکی
3216 پزشکی سونوگرافیهای
3217 فن قلب و عروق و تکنولوژیست تشخیصی الکتروفیزیولوژیک NEC
3219 دیگر فن پزشکی و تکنسین (به جز بهداشت دهان و دندان)
3221 دندانسازان
3222 بهداشت دندان و متخصصین
دندانپزشکی 3223 متخصصان دندانپزشکی ، تکنسین ها و دستیار آزمایشگاه
3231
متخصص بینایی 3232 پزشکان متخصص طب طبیعی
3233 پرستار مجوز عملی
3234 مشاغل پیراپزشکی
3236 درمانگر ماساژ
3237 مشاغل فنی دیگر در درمان و ارزیابی
3411 دستیارهای دندانپزشکی
3413 همیار پرستار ، نظم دهندگان و همکاران خدمات بیمار
3414 مشاغل کمک کننده دیگر در پشتیبانی از خدمات بهداشتی
4151 روانشناسان
4152 مددکاران اجتماعی
4153 خانواده ، ازدواج و سایر مشاوران مرتبط
4165 محققان سیاست ، مشاوران و برنامه های بهداشتی افسران
4212 کارگران خدمات اجتماعی و اجتماعی
4412 کارگران پشتیبانی خانه ، خانه داران و مشاغل مرتبط

ضمیمه B – سایر مشاغل ضروری واجد شرایط

1. گروه های اصلی واحد

گروه واحد عمدهکد NOCاشتغال
66 – فروش از مشاغل پشتیبانی می کند6611صندوق داران
6621متصدیان ایستگاه خدمات
6622لوازم جانبی قفسه ، کارمندان و پرکننده های سفارش را ذخیره کنید
6623مشاغل مرتبط با فروش دیگر
72- معاملات صنعتي ، برقي و ساختماني 7201پیمانکاران و سرپرستان ، ماشینکاری ، شکل گیری فلز ، شکل دادن و برپایی معاملات و مشاغل مرتبط
7202پیمانکاران و ناظران ، مشاغل برق و مشاغل مخابراتی
7203معاملات پیمانکاران و سرپرستان ، لوله کشی
7204پیمانکاران و ناظران ، تجارت نجاری
7205پیمانکاران و ناظران ، سایر مشاغل ساختمانی ، نصاب ها ، تعمیرکاران و سرویس دهنده ها
7231بازرسان و بازرسان ماشین و ابزار
7232سازندگان ابزار و قالب
7233کارگران ورق فلز
7234دیگ بخارها
7235سازندگان و نصب کنندگان سازه های فلزی و صفحات
7236آهنگران
7237جوشکارها و اپراتورهای ماشین مربوطه
7241برق (به جز سیستم برق و برق)
7242برق کاران صنعتی
7243برق کاران سیستم قدرت
7244کارگران خط برق و کابل
7245کارگران خط مخابرات و کابل
7246کارگران نصب و تعمیرات مخابرات
7247تکنسین های سرویس و نگهداری تلویزیون کابلی
7251لوله کش
7252نصب کننده های سیستم بخار ، لوله های لوله و اسپرینکلر
7253اتصالات گاز
7271نجارها
7272کابینت سازان
7281آجرچینی
7282اتمام کننده های بتن
7283کاشی کاری
7284گچ کارها ، نصب کننده های دیوارهای خشک و فینیشر و کف
7291سقف و زنجیر
7292شیشه بر
7293مقره ها
7294نقاشان و دکوراتورها (به جز دکوراتورهای داخلی)
7295نصب کنندگان کفپوش
74 – سایر نصاب ها ، تعمیرکاران و سرویس دهنده ها و متصدیان مواد 7441نصاب و سرویس دهنده های مسکونی و تجاری
7442کارگران تأسیسات آب و گاز
7444کنترل کننده و کنترل کننده آفات
7445تعمیرکاران و سرویس کنندگان دیگر
7451کارگران Longshore
7452متصدیان مواد
75 – حمل و نقل و تجهیزات سنگین و مشاغل مربوط به تعمیر و نگهداری 7511رانندگان کامیون حمل و نقل
7512رانندگان اتوبوس ، اپراتورهای مترو و سایر اپراتورهای حمل و نقل
7513رانندگان تاکسی و لیموزین و رانندگان
7514رانندگان سرویس تحویل و پیک
7521اپراتورهای تجهیزات سنگین (به جز جرثقیل)
7522اپراتورهای تجهیزات نگهداری و تعمیر و نگهداری کارهای عمومی و کارگران مرتبط
7531کارگران نگهداری حیاط راه آهن و پیست
7532عرشه حمل و نقل و خدمه موتورخانه
7533اپراتورهای قایق و کشتی کابلی و مشاغل مربوطه
7534متصدیان رمپ حمل و نقل هوایی
7535سایر نصاب ها و سرویس دهنده های مکانیکی خودرو
76 – یاران ، کارگران ساختمانی و مشاغل مرتبط را معامله می کند 7611ساخت و ساز یاور و کارگر تجارت می کند
7612سایر افراد یاور و کارگر تجارت می کنند
7621کارگران عمومی و کارگران نگهداری
7622کارگران حمل و نقل ریلی و موتوری
86 – کارگران زراعت ، محوطه سازی و منابع طبیعی 8611برداشت کارگران
8612کارگران محوطه سازی و نگهداری محوطه
8613کارگران آبزی پروری و برداشت دریایی
8614کارگران معدن
8615کارگران حفاری ، سرویس و خدمات مربوط به نفت و گاز
8616کارگران چوب بری و جنگل کاری

2. گروه های واحد جزئی

گروه واحد صغیرکد NOCاشتغال
151 – مشاغل توزیع نامه و پیام 1511کارگران پست ، پست و مرتبط
1512حامل نامه
1513پیام رسان ها ، پیام رسان ها و توزیع کنندگان خانه به خانه
642 – فروشنده خرده فروشی 6421فروشندگان خرده فروشی
673 – پاک کننده ها 6731تمیز کننده های سبک
6732پاک کننده های تخصصی
6733سرایدار ، سرایدار و ناظران ساختمان
843 – کارگران کشاورزی و باغداری 8431کارگران عمومی مزرعه
8432کارگران مهد کودک و گلخانه
844 – سایر کارگران در مشاغل ماهیگیری و صید و شکار 8441شناورهای شناور ماهیگیری
8442دام و شکارچیان
946 – اپراتورهای ماشین آلات و کارگران مرتبط در پردازش مواد غذایی ، نوشیدنی و محصولات مرتبط 9461کنترل فرآیند و اپراتورهای دستگاه ، پردازش مواد غذایی و آشامیدنی
9462قصابی صنعتی و گوشت کوب ، تهیه کننده مرغ و کارگران مرتبط
9463کارگران گیاهان ماهی و غذاهای دریایی
9465آزمایشکنندگان و گریدرها ، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی

3. گروه های واحد 4 رقمی خاص

کد NOCاشتغال
0821مدیران در کشاورزی
0822مدیران باغبانی
4031معلمان دبیرستان غوطه وری فرانسه و فرانسه (زبان آموزش باید فرانسوی باشد)
4032مربیان دبستان و مهد کودک های Immersion فرانسه و فرانسه (زبان آموزش باید فرانسوی باشد)
4411ارائه دهندگان خدمات مراقبت از کودکان در منزل
4413دستیاران معلم دبستان و دبیرستان
6331قصابی های خرده فروشی
6523بلیط هواپیما و نمایندگی های خدمات
6524نمایندگان بلیط حمل و نقل زمینی و آبی ، نمایندگان خدمات بار و دفتریاران مرتبط
6541نگهبانان امنیتی و مشاغل مربوط به سرویس های امنیتی
6551نمایندگان خدمات مشتری – موسسات مالی
6552سایر نمایندگان خدمات مشتری و اطلاع رسانی
8252پیمانکاران خدمات کشاورزی ، ناظران مزرعه و کارگران تخصصی دام
8255خدمات پیمانکاران و ناظران ، محوطه سازی ، نگهداری محوطه و باغبانی
9617کارگران در فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی
9618کارگران در فرآوری ماهی و غذاهای دریایی

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت