dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

نحوه تمدید ویزای توریستی کانادا


چگونه اقامت توریستی خود را تمدید کنیم؟

تاکنون شده که به‌عنوان یک توریست به کشور کانادا سفر کنید و با اتمام مدت اعتبار ویزای توریستی خود مواجه شوید؟ در این مواقع چنانچه تمایل به اقامت بیشتر در کشور کانادا را داشته باشید لازم است تا نسبت به تمدید ویزای توریستی کانادا اقدام کنید.

بطور کلی ویزای توریستی با مدت اعتبار ۶ ماهه، امکان اقامت قانونی تا ۶ ماه را به افراد خارجی می‌دهد. که با اتمام این مدت زمان، اعتبار ویزای متقاضی نیز منقضی شده و فرد ملزم به ترک خاک کانادا می‌شود. اگر برای شما نیز چنین شرایطی بوجود آید، ممکن است که در نظر داشته باشید تا اقامت خود را بیشتر از این مدت مشخص شده تمدید کنید. برای انجام این کار تنها کافی است که در زمانی که هنوز ویزای توریستی یا همان ویزای اقامت موقت (TRV) شما معتبر می‌باشد، درخواست تمدید را به اداره مهاجرت و تابعیت کانادا (IRCC) ارسال کنید.

TRV یا به عبارتی ویزای اقامت موقت کانادا، یک سند رسمی و قانونی است که توسط دفاتر ویزای کانادا صادر می‌گردد. این سند رسمی با درج شدن در گذرنامه متقاضیان خارجی است که نشان می‌دهد فرد شرایط ورود و اقامت موقت در کانادا را داشته است.

ضمنا تمدید اقامت توریستی کانادا، نیاز به درخواست سوابق بازدیدکننده (Visitor record) نیز دارد. این سند هم با داشتن تاریخ انقضا، فرد متقاضی را در زمان مشخص شده‌ای یا ملزم به ترک کانادا می‌کند و یا مجبور به تمدید قانونی وضعیت اقامتی می‌کند. البته این سوابق درخواست کننده اصلا نمی‌تواند تضمینی مناسب برای خروج از کانادا و ورود مجدد به این کشور باشد.


وضعیت implied status چیست؟

در موقعیت زمانی که اداره مهاجرت کانادا در حال بررسی درخواست تمدید ویزای بازدیدکنندگان می‌باشد، چنانچه اعتبار ویزای فعلی آنها تمام شود، متقاضیان قادر خواهند بود تا با وضعیت implied status یا وضعیت حفظ شده (Maintained status) تا پایان مدت پردازش درخواستشان در کانادا به‌عنوان یک بازدیدکننده بمانند. با این حال، برای متقاضیان واجد شرایطی که وضعیت بازدیدکنندگی آنها قبلا منقضی شده است همچنان فرصت برای تمدید وضعیت خواهند داشت.


تا چه مدتی به عنوان بازدیدکننده می‌توان در کانادا اقامت داشت؟

تمامی شهروندان معاف از ویزا که می‌خواهند برای یک هدف موقت وارد کانادا شوند، همانند گردشگران، کارگران موقت خارجی و دانشجویان بین‌المللی به ویزای اقامت موقت (TRV) یا یک مجوز سفر الکترونیکی (ETA) نیاز دارند. تا از این طریق بتوانند تا شش ماه در کانادا اقامت گزینند.

با این حال در هنگام ورود به کانادا، افرادی که در گذرنامه آنها تمبر یا همان مهر ورود درج میشود، میبایست تا تاریخ مشخص شده در تمبر خاک کشور را ترک نمایند. و حتی افرادی که برایشان سوابق بازدیدکننده صادر گردیده نیز باید تا قبل از تاریخ انقضایی که در سابقه بازدید کننده ذکر شده است از کشور کانادا خارج شوند.

در صورت مهر نشدن گذرنامه نیز، مدت اعتبار اقامت متقاضیان در کانادا از تاریخ ورود اولیه به کشور برای ۶ ماه میباشد. همچنان با شرایط کرونا در جهان و محدودیت‌های مسافرتی، درخواست ویزای بازدیدکننده امکان پذیر میباشد. اما از بین تمامی متقاضیان، تنها کسانی که معاف از محدودیت‌های سفر میشوند، اجازه ورود به کشور کانادا را دریافت می‌کنند.


آیا درخواست اجازه کار برای بازدیدکنندگان کانادا ممکن است؟

سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) جزییات مربوط به معافیت ایرانیانی که هم اکنون و به شکل موقت (توریستی، تحصیلی و اجازه کار موقت) در کانادا هستند، از برخی الزامات مربوط به اپلیکیشنهای مهاجرتی را اعلام کرد.

واجدین شرایط میتوانند از اول مارچ ۲۰۲۳ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ درخواست های مربوط به این قوانین موقت را ارائه دهند. بر طبق اعلام IRCC این قوانین به اتباع ایرانی واجد شرایط که در حال حاضر به عنوان مقیم موقت در کانادا هستند این امکان را می دهد که بدون هیچ هزینه ای برای موارد زیر درخواست دهند:

  • تمدید وضعیت اقامت موقت در کانادا
  • مجوز کار باز (Open Work Permit)
  • مجوز تحصیل (Study Permit)

این درخواست ها قرار است با اولویت بالا و به شکل سریع بررسی شوند. همچنین شهروندان کانادایی و مقیم دائم ساکن ایران نیز می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای برای دریافت مدارک زیر اقدام کنند:

  • پاسپورت های کانادایی با اعتبار محدود
  • گواهی شهروندی کانادا
  • مدارک سفر اقامت دائم (PRTD)

معیارهای واجد شرایط بودن

این قانون موقت برای شرایط زیر میباشد:

  1. ایرانی ساکن در کانادا (باید وضعیت اقامتی معتبر داشته باشد) برای تمدید وضعیت اقامتی خود به شکل توریستی درخواست میدهد
  2. ایرانی ساکن در کانادا (باید وضعیت اقامتی معتبر داشته باشد) برای تمدید وضعیت اقامتی خود و دریافت اجازه کار درخواست میدهد
  3. ایرانی ساکن در کانادا (باید وضعیت اقامتی معتبر داشته باشد) برای تمدید وضعیت اقامتی خود و دریافت اجازه تحصیل درخواست میدهد

به بیان ساده تر، واجدین شرایط میتوانند از داخل کانادا برای دریافت اجازه تحصیل، اجازه کار آزاد و یا اجازه اقامت موقت توریستی اقدام نمایند و از داشتن شرایط عمومی این نوع مجوزها معاف هستند. همچنین واجدین شرایط از پرداخت هزینه های اپلیکیشن فی و بایومتریک نیز معاف هستند. این قانون از امروز لازم الاجرا میباشد.

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی بیشتر لطفا به این لینک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت