تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

تفاوت رزومه ، کاور لتر یا CV برای مهاجرت

وی والت مشترک کشورها ویزا و مهاجرت تفاوت رزومه ، کاور لتر یا CV برای مهاجرت

تفاوت رزومه با کاور لتر یا CV چیست ؟

تفاوت RESUME با CV

CV مخفف کلمه Curriculum Vitae به معنی خلاصه ای از زندگی می‌باشد. در CV به طور مفصل باید از تمام جزئیات سوابق شغلی و حرفه ای خود بنویسید. تعداد صفحه CV مهم نیست و شما می توانید تمام نشریات و مقالات خود را به طور کامل و با ذکر جزئیات البته با پرهیز از زیاده گویی درج نمایید. ولی یک رزومه استاندارد نباید بیشتر از دو صفحه باشد و ممکن است شما مجبور به حذف برخی از مدارک و سوابق خود باشید. تفاوت دیگر این دو در ثابت و یا قابل تغییر بودن آنهاست! سی وی شرح کامل تمام سوابق شماست و بسته به درخواست کننده تغییری نباید درآن ایجاد شود.

ولی شما در رزومه خود می توانید با هدف تاثیرگذاری، به تجارب و مهارتهای مرتبط خود بیشتر تاکید کنید و برای خلاصه شدن آن تجارب غیر مرتبط را حذف کنید. اگر فکر کار برای شرکت های خارجی در داخل یا خارج از ایران را در سر دارید، بد نیست بدانید که در کشورهای مختلف برای استخدام در برخی از کشورها CV و برخی از Resume استفاده می‌کنند.

برای مثال در آمریکا و کانادا رزومه و در اروپا CV متداول‌تر است و به طور عمومی می توان گفت که بهتر است برای پذیرش در دانشگاه ها از CV  و برای استخدام از رزومه کاری به زبان انگلیسی استفاده کنید. به زودی در نوشته های بعدی برای شما نحوه نگارش یک CV حرفه‌ای مناسب برای تحصیلات بین‌المللی را ارائه خواهیم کرد.

CV یا Curriculum Vitae چیست؟

Curriculum به معنی برنامه آموزشی و تحصیلی و Vitae جمع واژه Vita به معنی زندگی و تاریخچه است. در واقع CV، شرح حال و تاریخچه زندگی فرد با تاکید بر دوران تحصیلی و دانشجویی اوست. سی وی شامل مشخصات فردی، آموزشیی، تدریس، سوابق و فعالیت های شغلی، علمی و تحقیقاتی، جوایز و افتخارات علمی، مهارت ها و توانایی ها، انتشارات علمی ، مقالات و … است.

CV کامل تر از رزومه بوده و مهم ترین کاربرد آن در زمینه اپلای برای موسسات آکادمیک یا تحقیقاتی است. به طور معمول توسط افراد دانشگاهی و با هدف معرفی همه ی دستاوردها و فعالیت های علمی و پژوهشی آن ها تهیه می شود. Curriculum Vitae می تواند تا بیش از ۱۰ صفحه متن را شامل شود و طولانی تر از رزومه است.

رزومه (Resume) چیست؟

رزومه به معنی ” خلاصه تجربیات ” است و معمولا توسط افراد غیر دانشگاهی و با هدف معرفی خود به سازمان های در حال استخدام نیرو نوشته میشود. رزومه چکیده ای از فعالیت های حرفه ای و تجارب کاری است، کوتاه بوده و حداکثر در دو صفحه تهیه می شود. اغلب یک صفحه ی دیگر تحت عنوان : Cover letter نیز به رزومه اضافه میشود تا هدف از پیشنهاد آن را توضیح دهد.

پس مهم ترین تفاوت رزومه و CV در تعداد صفحات، محتوا و هدف آن هاست.


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی