تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

دونالد ترامپ: صدور کارت سبز برای ۶۰ روز معلق می‌شود

وی والت اخبار اخبار آمریکا اخبار ایالات متحده دونالد ترامپ: صدور کارت سبز برای ۶۰ روز معلق می‌شود

رئیس جمهور آمریکا گفته است که مهاجرت به آمریکا را به منظور حفاظت از کسانی که بیکار شده‌اند برای ۶۰ روز معلق می‌کند

او می‌گوید که این تصمیم بعد از ۶۰ روز برای “تمدید یا اصلاح” براساس “شرایط وقت اقتصادی” ارزیابی خواهد شد.

آقای ترامپ گفت که این سیاست فقط در مورد کسانی که متقاضی “اقامت دایم” هستند اعمال خواهد شد نه “کسانی که به طور موقت وارد آمریکا می‌شوند.”

او در کنفرانس روزانه خبری عصر سه شنبه درباره اپیدمی ویروس کرونا گفت که کشور “باید اول به کارگران آمریکایی رسیدگی کند”.

او گفت: “همانطور که همه می دانید، میلیون‌ها آمریکایی برای مبارزه با این ویروس و نجات جان هم وطنان خود کارشان را از دست داده‌اند.”

رئیس جمهور آمریکا گفت این “وظیفه جدی” دولت است که از اشتغال مجدد آمریکایی‌ها اطمینان حاصل کند.

او گفت: “غیرمنصفانه و غلط است اگر آمریکایی‌هایی که کار خود را به دلیل شیوع ویروس از دست داده‌اند موقعیت کاری خود را به مهاجرانی که از خارج آمده‌اند بدهند.”

او اضافه کرد: “اما می‌خواهیم از نیروی کار خود محافظت کنیم و من فکر می کنم هرچه جلوتر برویم بیشتر و بیشتر از آنها محافظت خواهیم کرد.”

یک مقام وزارت دادگستری آمریکا به رادیو “ان پی آر” گفت که دفتر شورای حقوقی این وزارتخانه هم اکنون در حال مرور این دستور پیش از امضای آن است. آقای ترامپ گفته احتمالا چهارشنبه آن را امضا خواهد کرد.

یک منبع آگاه در دولت ترامپ به این رادیو گفت که دولت مطمئن است اختیارات قانونی لازم برای تعلیق مهاجرت با دستور رئیس جمهور را دارد.

گروه‌های مدافع مهاجرت به سرعت به اعلامیه آقای ترامپ واکنش نشان داده‌اند.

علی نورانی، از مجمع ملی مهاجرت، در TW نوشت که “مهاجرت تامین کننده ۱۷ درصد کارمندان بخش مراقبت‌های بهداشتی و ۲۴ درصد بخش مراقبت‌های مستقیم است.”

“شورای مهاجرت آمریکا” در توییتی نوشت که “اقدامات ترامپ با هدف انحراف توجه و تفرقه انداختن میان ما در مورد این واقعیت صورت می‌گیرد که آمریکا اکنون بالاترین آمار ابتلا و مرگ در اثر ویروس کرونا را دارد.”

+ کرونا؛ ترامپ: مهاجرت به آمریکا را موقتا متوقف می‌کنم

آندرآ فلورز از انجمن آزادی‌های مدنی آمریکا هم نوشت: “خارجی هراسی یک واکنش بهداشت عمومی به حساب نمی‌آید.”

آقای ترامپ دوشنبه شب اعلام کرده بود که با امضای یک فرمان اجرایی هرگونه مهاجرت به آمریکا را به دلیل اپیدمی ویروس کرونا معلق خواهد کرد.

او در توییتی در این باره به “حمله دشمن نامرئی” – ویروس کرونا – و نیاز به حفاظت از اشتغال در آمریکا اشاره کرده بود.

منتقدان می گویند که دولت او از این اپیدمی برای اعمال سیاستهای ضدمهاجرتی استفاده می کند.

کنترل مهاجرت از شعارهای آقای ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و در میان موضوع های مورد علاقه او به عنوان رئیس جمهور بوده است.

ستاد مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ روز سه شنبه در بیانیه ای گفت که این اقدام با دو هدف صورت می گیرد: جلوگیری از رقابت برای مشاغل و جلوگیری از ورود افراد مبتلا.

دولت آمریکا ماه پیش عملا پردازش هرگونه درخواست ویزا از جمله برای مهاجران را به دلیل شیوع ویروس کرونا معلق کرده بود.

آمریکا همچنین اخیرا با کانادا و مکزیک بر سر محدود کردن سفرهای غیرضروری تا حداقل اواسط ماه مه به توافق رسید.

سفر از کشورهای اروپایی و چین به آمریکا هم در جریان اپیدمی به شدت کاهش یافته است، هرچند سفر برای دارندگان ویزای موقت کار، دانشجویان و برای تجارت مستثنی بوده است.

دولت آمریکا در هفته های اخیر از اختیارات اضطراری خود برای اخراج هزاران مهاجر بدون مدرک در مرز جنوبی آمریکا استفاده کرده است. تدابیر بهداشت عمومی به مقام ها اجازه می دهد قوانین مهاجرت را نادیده بگیرند و فرآیند اخراج را تسریع کنند.

به گفته وزارت امنیت ملی آمریکا سال پیش کمی بیش از یک میلیون نفر کارت اقامت دایم آمریکا را دریافت کردند. این گروه عمدتا از مکزیک، چین، هند، جمهوری دومینیک، فیلیپین و کوبا می آمدند.

بیش از نیمی از این گروه کسانی بود که از قبل در آمریکا حضور داشتند و تنها موقعیت حقوقی آنها تغییر کرد و ۴۵۹ هزار نفر هم از خارج وارد شدند.

در سال ۲۰۱۹ همچنین حدود ۳۰ هزار متقاضی/دریافت کننده حفاظت بشر دوستانه وارد آمریکا شدند که اغلب اهل کنگو، میانمار، اوکراین، اریتره، افغانستان و سوریه بودند.

واکنش ها

سناتور کمالا هریس از کالیفرنیا با انتقاد از طرح معلق کردن مهاجرت گفت که رئیس جمهور از اپیدمی جاری برای پیش بردن مواضع ضدمهاجرتی خود استفاده می کند.

او در TW نوشت: “ترامپ از روز اول این بحران (کرونا) را جدی نگرفت. شانه خالی کردن او از مسئولیت هایش به عنوان رئیس جمهور به قیمت جان مردم تمام شده. و حالا با بی شرمی از این اپیدمی بهره برداری سیاسی می کند تا دستور کار ضدمهاجرتی اش را جلو ببرد. رئیس جمهور بس است. آمریکایی ها دل زده اند.”

دیگر سناتور دمکرات ایمی کلوباشر که او هم زمانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود هم این تصمیم را محکوم کرد.

او در TW نوشت: “درحالی که کشور با اپیدمی می جنگد، درحالی که کارگران جانشان را کف دست گذاشته اند، رئیس جمهور به مهاجران حمله می کند و دیگران را مسئول ناکامی خود می داند.”

جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در TW نوشت که رئیس جمهور “باید کارش را انجام دهد” نه اینکه دنبال راهی برای مقصر شناختن دیگران بگردد.

چاک شومر رهبر دمکرات ها در سنا هم تصمیم آقای ترامپ را “انحرافی دیگر” توصیف کرد.

اما هم حزبی های جمهوری خواه آقای ترامپ از تصمیم او استقبال کردند.

پال گوسار نماینده کنگره از آریزونا در توییتی نوشت: “رئیس جمهور ترامپ متشکریم! کلیه مهاجرت ها به آمریکا باید تا زمانی که تک تک آمریکایی های جویای کار مشغول به کار نشده اند معلق شود.”

نکاتی درباره گرین کارت و ویزای کار

سالانه به طور معمول تقریبا یک میلیون گرین کارت در آمریکا صادر می شود که به مهاجران اجازه اقامت دایم و کار می دهد. به علاوه این افراد بعدا می توانند شهروند شوند.

براساس گزارشی که سنای آمریکا در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد اکثریت گرین کارت ها – حدود ۷۰ درصد – به کسانی تعلق می گیرد که از طریق خانواده خود در آمریکا درخواست اقامت کرده اند.

برای گرین کارت هایی که براساس اشتغال صادر می شود، حدود ۸۰ درصد به کسانی تعلق می گیرد که از قبل در آمریکا بوده اند، به طوری که موقعیت آنها از ویزای موقت به اقامت دایمی تغییر می کند.

آمریکا همچنین از طریق حدودا ۲۰ برنامه مختلف به متقاضیان کار ویزا می دهد. این روادید طیف وسیعی از مشاغل و مهارت ها از جمله در بخش فنی و مهندسی و همچنین کارهای فصلی در بخش کشاورزی را در بر می گیرد. در سال ۲۰۱۶ حدود ۷۵۰ هزار ویزای کار صادر شد.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی