تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

وی والت اقیانوسیه استرالیا تحصیلات تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

پزشکی یکی از محبوب ترین رشته ها برای آن دسته از دانشجویانی است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند. بسیاری از دانشجویان به دلیل سطح آموزش عالی پزشکی و شیوه زندگی راحت، تحصیل پزشکی در استرالیا را انتخاب می کنند. هشت دانشگاه از نوزده دانشگاه استرالیا در بین 100 دانشگاه برتر پزشکی جهان قرار دارند..

پزشکی در استرالیا

دوره پزشکی دانشگاه های استرالیا در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه میشود. در صورت ورود به هر کدام از این مقطع باید پیشنیازها یا آزمون هایی را گذراند. در ادامه شرایط ورود به این رشته ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با هم بررسی خواهیم کرد:

پیشنیاز های دوره پزشکی در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در دوره کارشناسی پزشکی ارائه مدرک آزمون های UMAT یا همان آزمون پذیرش پزشکی و  ATAR یا همان مصاحبه پزشکی ضروری است. نمره این دو آزمون معیار های اصلی ورود دانشجویان به رشته های پزشکی در استرالیا است. برخی آزمون های جانبی نیز در برخی دانشگاه ها از دانشجویان گرفته میشود که مربوط به دروس دوره دبیرستان است مثل آزمون های زیست و شیمی. دانشجویانی که بتوانند این آزمون ها را با موفقیت پشت سر بگذارند میتوانند در دوره های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه های استرالیا شرکت کنند.

پیشنیاز های دوره پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که قصد ورود به دوره کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی در استرالیا را داشته باشند میبایست اولا دوره های علوم پایه و ثانیاً مدرک آزمون GAMSAT (آزمون پذیرش دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استرالیا) یا MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی) را داشته باشند. این آزمون ها به جهت سنجش میزان دانش و توانایی متقضیان در امور پزشکی از آن ها اخذ میشود. با اخذ نمره مناسب در هر یک از این آزمون ها دانشجو میتواند وارد رشته های پزشکی دانشگاه های استرالیا شود.

کار بعد از تحصیل پزشکی در استرالیا

امکان استخدام و کار بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی در استرالیا وجود دارد. دانشجویان پزشکی بعد از فارغ التحصیلی در استرالیا میتوانید به مدت یک سال در استرالیا اقامت داشته باشند. در این مدت میتوانند به دنبال کار باشند یا استخدام شوند اما بعد از استخدام میبایست به دنبال اخذ ویزای کار باشند. بعد از گذشت سه سال ازتاریخ صدور ویزای کار در استرالیا میتوان برای اقامت دائم استرالیا اقدام نمود و بعد از گذشت چهار سال از تاریخ صدور اقامت دائم استرالیا میتوان برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام نمود. منظور از کار در استرالیا کاری است که فرد در حین اشتغال به کار بیمه و مالیات پرداخت کند. در غیر این صورت مدت زمان کار وی از نظر اداره مهاجرت استرالیا قابل استناد نیست.

الزامات زبان برای تحصیل پزشکی در استرالیا

اگر زبان اول تان انگلیسی نباشد، هر مؤسسه در مورد تسلط شما به زبان انگلیسی شرایط خاصی نیز خواهد داشت. چندین آزمون برای نشان دادن توانایی زبان وجود دارد، اما اکثر دانشگاه های استرالیا گواهینامه های زبان انگلیسی IELTS و TOEFL را می پذیرند. دانشجویان بین المللی که در زمان درخواست، خارج از استرالیا اقامت دارند، باید قبل از درخواست تحصیل پزشکی در استرالیا، آزمون پذیرش کالج پزشکی را انجام دهند. این آزمون به حل مسئله، تفکر انتقادی و دانش علمی اساسی می پردازد. هر دانشکده پزشکی در مورد نمره MCAT شما الزامات خاص خود را دارد ، بنابراین بررسی کنید که قبل از هر اقدامی، این الزامات را برآورده کرده اید.

کدام دوره ها برای تحصیل پزشکی در استرالیا در دسترس هستند؟

پزشکی در استرالیا در دو دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می شود. دوره تحصیلات تکمیلی، دکتر پزشکی است. دوره کارشناسی منجر به دریافت مدرک کارشناسی پزشکی یا کارشناسی جراحی می شود.
برخی دانشکده های استرالیا فقط دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی را آموزش می دهند، برخی دیگر فقط یک برنامه کارشناسی دارند. همچنین چند دانشکده پزشکی وجود دارد که این دوره ها را همزمان با هم برگزار می کنند.

آزمون های ورودی دانشکده های پزشکی استرالیا

دو آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در استرالیا وجود دارد که اکثر دانشکده های استرالیا و نیوزلند به آن نیاز دارند: UCAT و GAMSAT.

UCAT

UCAT دانش آکادمیک متقاضیان را آزمایش نمی کند. این آزمون، مهارت ها و توانایی های کلی را که در طول تحصیلات و زندگی خود بدست آورده اید، ارزیابی می نماید.
امتحان شامل پنج بخش است:

 • استدلال کلامی
 • تصمیم گیری
 • استدلال کمی
 • استدلال انتزاعی
 • داوری موقعیتی

برای هر بخش نمره ای دریافت می کنید که مجموع آن ها نمره کلی شما را مشخص می نماید.

GAMSAT

اگر تصمیم دارید به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی به دانشکده پزشکی بروید، باید در آزمون پذیرش دانشکده پزشکی (GAMSAT) شرکت کنید.
GAMSAT دانش آکادمیک شما را آزمایش می کند. این بدان معناست که برای رسیدن به موفقیت در GAMSAT، درک کاملی از علوم فیزیکی و بیولوژیکی ضروری است. بنابراین، اگر یک مقطع کارشناسی ارشد مربوط به رشته های غیر علمی را گذرانده باشید، برای آمادگی در این امتحان نیاز به مطالعه اضافی دارید.
GAMSAT سه بخش دارد:

 • استدلال در علوم انسانی و علوم اجتماعی: 75 سوال در 100 دقیقه با 10 دقیقه اضافی برای خواندن
 • ارتباط کتبی: دو سوال در 60 دقیقه با پنج دقیقه اضافی برای خواندن
 • استدلال در علوم زیست شناختی و فیزیکی: 110 سوال در 170 دقیقه با 10 دقیقه اضافی برای خواندن

امتیاز هر بخش از 100 محاسبه و از آن ها نمره متوسط گرفته می شود. برای ورود به اکثر دانشکده های پزشکی حداقل به 65 امتیاز نیاز خواهید داشت اما باید نمره بیشتری کسب کنید تا شانس تحصیل پزشکی در استرالیا را افزایش دهید.

جلسه مصاحبه برای تحصیل پزشکی در استرالیا

بخش مهم دیگر تحصیل پزشکی در استرالیا مصاحبه است.
همه دانشگاه ها نیاز به مصاحبه ندارند، اما اکثر دانشگاه های برتر این کار را انجام می دهند. برای بسیاری از متقاضیان، مصاحبه چالش برانگیزترین بخش درخواست آنهاست.
این سیستم مصاحبه شامل ۶ تا ۱۰ مصاحبه کوچک است که هر یک در ایستگاه های مختلف انجام می شود.
در حالی که بسیاری از افراد از مصاحبه های مالتی مینی میترسند، اما باید بدانید این نوع مصاحبه به نفع شما عمل می کند. این فرایند بسیار عینی تر از یک سیستم مصاحبه معمولی است. به این ترتیب، دانشگاه ارزیابی بسیار گسترده تر و قابل توجهی از مهارت های غیر آکادمیک شما دریافت می کند.
در حالی که مصاحبه گرها شما را از یک دیدگاه جامع ارزیابی می کنند، مهارت ها و ویژگی های اصلی که به دنبال آن هستند شامل موارد زیر است:

 • ارتباطات
 • کیفیت استدلال
 • تفکر انتقادی
 • خلاقیت
 • مسئولیت اجتماعی
 • امنیت فرهنگی
 • آگاهی از مسائل بهداشتی
 • استدلال اخلاقی
 • خودآگاهی
 • همدلی
 • حل اختلاف
 • انتخاب شغل
 • کار گروهی
 • مراقبت از خود

هر مصاحبه گر شما را دو تا سه مورد از این خصوصیات ارزیابی می کند، بنابراین نیازی نیست همه این موارد را در یک جلسه کوتاه پوشش دهید.
دانشگاه هایی که از سیستم مصاحبه مالتی مینی استفاده نمی کنند، از مصاحبه نیمه ساختار یافته، مصاحبه ترکیبی یا مصاحبه ارزیابی چند مهارت بهره می برند.
همه این فرایندها جوانب مثبت و منفی خود را دارند اما خوشبختانه، صرف نظر از نوع مصاحبه ای که با آن روبرو هستید، روش های زیادی وجود دارد که می توانید خود را برای اطمینان از تحت تاثیر قرار گرفتن مصاحبه کنندگان آماده کنید!

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا بسیار بالاست و همین امر باعث می شود ادامه تحصیل در این کشور به گزینه ای گران قیمت تبدیل گردد. با این حال، کیفیت آموزش پزشکی ارائه شده توسط دانشگاه های استرالیا باعث می شود بسیاری از دانشجویان هنوز هم تحصیل پزشکی در استرالیا را انتخاب کنند.
متوسط تخمین زده شده برای تکمیل دوره پزشکی در استرالیا حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار دلار استرالیا است. علاوه بر این، دولت استرالیا بورسیه پزشکی کاملی برای دانشجویان بین المللی ارائه نمی دهد. از این رو  مهم است که دانشجویان بین المللی که به دنبال بورسیه های تحصیلی بالا برای تحصیل پزشکی در استرالیا هستند، برای کمک های مالی با سازمان ها و موسسات مختلف ارتباط برقرار نمایند.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی