استرالیا تحصیلات

صفر تا صد مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

کشور استرالیا به عنوان یکی از بهترین مقصد‌ها برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور جزء صد دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و فضای تحصیلی حاکم بر آن نیز پژوهش محور است. همین موضوع به همراه بورسیه‌های متنوع ارائه شده، موجب شده تا دانشجویان زیادی سالانه از سراسر جهان برای تحصیل در این کشور و تجربه زندگی در شهرهای بزرگ و پیشرفته‌ای چون سیدنی، ملبورن، آدلاید، ویکتوریا و … به استرالیا مهاجرت کنند.

محتویات این مطلب:

[پنهان]شرایط عمومی کشور استرالیا

پایتخت: کانبرا – Canberra

واحد پول: دلار استرالیا (AUD)

زبان: انگلیسی

مساحت کل کشور: 7.692 میلیون کیلومتر مربع

شرایط آب و هوایی: کشوری چهار فصل با تابستان گرم و زمستانی نه چندان سرد همراه با بارش باران و برف در ارتفاعات

تعداد دانشگاه های معتبر: 43

معروف ترین شهرها: سیدنی، ملبورن، آدلاید، بریزبن

جمعیت در سال 2020: 25,499,884 نفر

متوسط هزینه زندگی یک دانشجو در استرالیا: 1.753$AUD

بهترین رشته های تحصیلی در استرالیا: مهندسی پزشکی، حسابداری، پزشکی، علوم دریایی، علوم کشاورزی، کامپیوتر، مهندسی هسته ای، معماری

استرالیا کوچکترین قاره و یکی از بزرگترین کشورهای روی کره زمین است. این قاره در نیمکره ی جنوبی زمین و در بین دو اقیانوس آرام و هند واقع شده است. پایتخت استرالیا (کانبرا Canberra ) در بین دو منطقه مهم اقتصادی و فرهنگی ملبورن و سیدنی واقع میباشد. همانطور که گفته شد استرالیا قاره کوچکی است! فاصله ی شرقی ترین نقطه تا غربی ترین نقطه استرالیا تقریبا 2500 مایل و فاصله ی شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین نقطه استرالیا تقریبا 2000 مایل می باشد.

با اینکه استرالیا قاره ی کوچکی است اما حقایق، عجایب و جذابیت های زیادی را در خود جای داده است. برای مثال:

جزیره ی تاسمانی واقع در جنوب استرالیا، پاکیزه ترین هوای جهان را به خود اختصاص داده است.

بزرگترین اکو سیستم جامع جهانی در استرالیا به ثبت رسیده است.

80 درصد حیواناتی که در استرالیا وجود دارند، منحصر به فرد هستند و در سایر نقاط کره زمین وجود ندارند.

بزرگترین جزیره ای ماسه ای جهان (فرازر Fraser) در استرالیا واقع است.

بعلت وجود صحرایی بزرگ در مرکز استرالیا 90 درصد مردم استرالیا در سواحل این کشور زندگی میکنند.

رشته کوه های آلپ استرالیا برف گیرتر از رشته کوه های آلپ سوئیس هستند.

بسیاری از حقایق استرالیا همچنان نهفته است و همین دلیل باعث شده تا بسیاری از محققان و دانشمندان و دانشجویان علاقه مند به پژوهش در این کشور شوند.شرایط تحصیل در استرالیا

با شیوع ویروس کرونا، دولت استرالیا شرایط سخت‌گیرانه‌ای را در زمینه مقررات منع رفت و آمد برقرار ساخت. طبق این مقررات تنها افراد محدودی اجازه سفر به این کشور را دارند که البته همگی آن‌ها باید به مدت 14 روز پس از ورود در قرنطینه باقی بمانند. اگر این وضعیت ادامه یابد، اخذ ویزای تحصیلی استرالیا و سفر به این کشور تا اطلاع ثانوی برای داشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر نیست. در واقع تنها دو گروه از افراد می‌توانند به قصد تحصیل وارد استرالیا شوند:

1-دانش‌آموزان سال یازدهم و دوازدهم که از طرف یک دپارتمان آموزشی، دولت ایالتی استرالیا و یا یکی از مراجع بهداشتی دولت قلمرویی حمایت می‌گردند.

2-دانشجویان دو سال آخر رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری یا دیگر رشته‌های پیرامون که محل اقامت و رزیدنتی آن‌ها در یکی از بیمارستان‌ها و موسسات بهداشتی استرالیا در طی دو ماه آینده تعیین شده است.

درست است که در حال حاضر دانشجویان به صورت رایگان تحصیل خود را در کشور استرالیا پیگیری می‌کنند، با این حال تمامی علاقه‌مندان تحصیل در استرالیا 2021 می‌توانند فرآیند اخذ پذیرش و ویزای خود را آغاز کنند، زیرا به نظر می‌رسد که محدودیت‌های موجود به تدریج برطرف شده و دانشجویان بین‌المللی همچون کشور کانادا بتوانند برای ورود به استرالیا، مجوز لازمه را دریافت کنند. طبق گفته اداره مهاجرت استرالیا، به محض باز شدن مرزها، دانشجویان بین‌المللی دارای ویزا می‌توانند برای آغاز یا ادامه تحصیلات خود وارد این کشور شوند.سیستم آموزشی استرالیا

به طور کلی تحصیل در استرالیا و نظام آموزشی این کشور به سه بخش دبستان، دبیرستان و دانشگاه تقسیم میشود.

مفاد آموزش مدارس استرالیا (دبستان ها و دبیرستان ها) در سراسر کشور یکسان است مگر در جزییات کوچکی که در آموزش استان های مختلف متفاوت است. دانش آموزان استرالیایی در سنین 6 تا 16 سالگی مشغول به تحصیل در مدارس میشوند که تحصیلات آنها به سه قسمت تقسیم می شود:

دبستان: بین 7 تا 8 سال به طول می انجامد.

دبیرستان: بین 3 یا 4 سال بطول می انجامد و مقاطع هفتم تا دهم یا هشتم تا دهم محسوب میشوند.

پیش دانشگاهی: دو سال به طول می انجامد و مقطع یازدهم یا دوازدهم محسوب می شوند.

تحصیل در مقطع دانشگاهی استرالیا شامل دوره های آکادمیک دانشگاه ها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای است.

زبان مورد استفاده در کل سیستم آموزشی استرالیا زبان انگلیسی است. اما در برخی استان ها برخی واحد های درسی به زبان های دیگری نیز ارائه میشوند. برای تحصیل در استرالیا می بایست به زبان انگلیسی تسلط خوبی داشته باشید.

سوالی که بسیاری از متقاضیان ایرانی دارند آن است که “آیا با مدرک دانشگاه های ایران میتوان به ادامه تحصیل پرداخت یا خیر؟!” در پاسخ به این عزیزان باید گفت که دانشگاه های دولتی ایران در نوبت های روزانه و شبانه، آزاد اسلامی، غیرانتفاعی و فنی و حرفه ای دارای اعتبار جهانی بوده و میتوان با داشتن مدرک یکی از دانشگاه های فوق به ادامه تحصیل در کشورهای دیگر پرداخت.چرا برای تحصیل استرالیا را انتخاب کنیم؟

کشور استرالیا یکی از پرطرفدارترین کشورهای پیشرفته جهان برای مهاجرت تحصیلی میباشد. یکی از عوامل اصلی این محبوبیت، انگلیسی زبان بودن این کشور است! هزینه زندگی در استرالیا در مقیاس جهانی نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار بالاست اما در بین کشورهای پیشرفته انگلیسی زبان هزینه زندگی و شهریه پایین تری نسبت به آمریکا و انگلستان دارد. بنابراین تحصیل و زندگی در این کشور به نسبت کشورهای انگلیسی زبان هم رده ی خود آسان تر است.

همانطور که گفته شد هزینه زندگی در استرالیا بالاست! همین امر باعث نگرانی برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در استرالیا شده که با توجه به شرایط اقتصادی این کشور دانشجویان بین المللی در استرالیا اجازه ی استخدام در کارهای دانشجویی را دارند تا بخشی از مخارج زندگی خود را تامین کنند.

از دیگر دلایل مهم محبوبیت استرالیا در بین دانشجویان و محصلان، نظام آموزشی قوی و تنوع رشته های تحصیلی ارائه شده در نظام آموزشی استرالیا میباشد. این نظام آموزشی مسبب شناخته شدن استرالیا به عنوان یک کشور فرهنگی و زبان زد شدن دانش آموختگان این کشور در عرصه های بین المللی شده است. اساس نظام آموزشی استرالیا بر پایه تحقیق در رابطه با علوم مختلف توسط محصلان و دانشجویان است.ویژگی های تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از مشهورترین مقاصد تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی است. این کشور زیبا که هر فردی را شیفته ی خود میکند علاوه بر جاذبه های طبیعی خود ویژگی های دیگری نیز دارد که دانشجویان را مجذوب خود میکند:

 • یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان را دارد.
 • زبان این کشور انگلیسی است و لهجه مردم بسیار روان میباشد.
 • شهرهای استرالیا برای دانشجویان بین المللی امن و ایده آل هستند.
 • استاندارد زندگی در استرالیا بالاست.
 • اخذ ویزای تحصیلی بدون محدودیت سنی.
 • امکان همراهی خانواده با دانشجو دوره تحصیل در استرالیا.
 • فرصت های شغلی زیادی پس از پایان تحصیل در انتظار دانشجویان در استرالیا وجود دارد.تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان

تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان معتبر مانند آیلتس برای ایرانیان مقدور نیست. کشور استرالیا برای دانشجویان کشورهایی چون کانادا، کنیا، نیوزلند، سنگاپور، آمریکا و … که زبان انگلیسی جز زبان های رایج کشورشان است، امکان تحصیل بدون مدرک معتبر زبان را فراهم کرده است. اما دانشجویان ایرانی می بایست برای تحصیل در دانشگاه های استرالیا مدرک زبان تهیه کنند یا قبل از اقدام به تحصیل در استرالیا بیش از 4 سال در یک دوره آکادمیک به زبان انگلیسی شرکت کرده باشد.

اغلب دانشگاه های استرالیا آیلتس را به عنوان مدرک زبان معتبر قبول دارند. حداقل نمره آیلتس مورد قبول رشته های علوم انسانی به جز رشته حقوق و فنی مهندسی 6 است. برای کلیه رشته های پیراپزشکی، پزشکی و حقوق 7 است.

آیا فردی که مدرک آیلتس با نمره زیر 6 یا 7 دارد امکان تحصیل در استرالیا را دارد؟ بله، باید بدانید که اگر میزان مهارت شما نسبت به معیارهای استرالیا پایین  تر باشد، مراکز آموزشی استرالیا برای شما دوره های زبان با هزینه خودتان برگزار می کنند تا سطح زبان انگلیسی شما به حد نصاب برسد و بتوانید در دوره های آکادمیک خود شروع به تحصیل کنید.

اما چه دانشگاه هایی دوره های زبان انگلیسی برای دانشجویان خود برگزار میکنند ؟ تقریبا اکثر دانشگاه های استرالیا این امکان را برای دانشجویان خود فراهم میکنند اما در بین دانشگاه های برتر استرالیا دانشگاه های زیر هدمان کلاس زبان انگلیسی را به دانشجویان خود ارائه می دهند:

 1. The University of Queensland
 2. The University of Adelaide
 3. The University of New South Wales
 4. Macquarie University
 5. Bond University
 6. The University of South Australia
 7. Swinburne University of Technologyبهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا عبارتند از:


مهندسی و فناوری

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به حوزه‌های مختلف مهندسی و فناوری به استرالیا می‌آیند تا در رشته‌هایی چون مهندسی شهری، مهندسی الکترونیک، مهندسی اتومبیل، فناوری اطلاعاتی، کاربردهای رایانه و… تحصیل کنند. مزایای مختلفی چون تسهیلات پژوهشی پیشرفته، بازار کار پس از فارغ‌التحصیلی و اعتبار جهانی مدارک دانشگاهی موجب می‌شوند تا این رشته دانشجویان بین‌المللی زیادی را به ویژه از میان ایرانی‌ها و هندی‌ها به خود جذب کند. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های برتر استرالیا در زمره 50 دانشگاه برتر در این حوزه قرار گرفته‌اند، به طور مثال دانشگاه نیو ساوت ولز رتبه 37 و دانشگاه ملبورن رتبه 41 جهانی را در علوم کامپیوتر و فناوری کسب کرده‌اند.


حسابداری و امور مالی

دومین رشته پرطرفدار در استرالیا در میان دانشجویان بین‌المللی، رشته حسابداری و امور مالی بوده که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در استرالیا آن را به مدیریت ترجیح می‌دهند. مهم‌ترین دلیل این موضوع امکان تحصیل در این رشته‌ها بدون نیاز به ارائه مدرک پیشین در این زمینه است. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری یا امور مالی دانشجویان را واجد شرایط شرکت در برنامه حرفه‌ای یک ساله (PYP) می‌کند که در آن کلاس‌های دانشگاهی با تجربه شغلی ترکیب می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا برنامه‌هایی مشترک با کسب‌ و کارهای مشهور در حوزه حسابداری همچون CPA Australia برگزار می‌کنند. برای نمونه برنامه کارآموزی مهاجرت ماهر شامل 44 هفته آموزش شده که 12 هفته آن کارآموزی در یک شرکت مشهور است. دانشجویانی که این دوره را با موفقیت طی کنند، شانس بهتری برای اخذ اقامت دائم در استرالیا خواهند داشت. علاوه بر آن دانشگاه‌های استرالیا در حوزه حسابداری و امور مالی در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارند؛ دانشگاه نیو ساوت ولز و دانشگاه ملبورن در رتبه 15 و 16 جهانی در این زمینه قرار گرفته‌ و دانشگاه سیدنی، موناش، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کویینزلند و دانشگاه آدلاید نیز در زمره 50 دانشگاه برتر این رشته هستند.


مدیریت

رشته مدیریت به ویژه MBA از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی در سراسر جهان محسوب می‌شود. دانشگاه‌های برتر استرالیا نیز همچون دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه مک کواری طیف وسیعی از رشته‌های مدیریتی را ارائه داده و در زمره 100 دانشگاه برتر جهان در این زمینه به شمار می‌آیند. مزیت اصلی تحصیل مدیریت در استرالیا عدم نیاز به شرکت در آزمون GMAT است که در دیگر کشورها ضرورت دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند در رشته دوگانه حسابداری-مدیریت (MPA-MBA) شرکت کرده و پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان یک حسابدار حرفه‌ای در سمت‌های مدیریتی مشغول به کار شوند. دانشگاه کانبرا، دانشگاه جیمز کوک، دانشگاه کوئینزلند جنوبی و دانشگاه کاتولیک استرالیا از جمله دانشگاه‌هایی هستند که این رشته دوگانه را ارائه می‌دهند.


آموزش و پرورش

وقتی از رشته مطالعات آموزشی صحبت می‌کنیم، کمتر کشوری به اندازه استرالیا برای تحصیل مناسب به نظر می‌رسد. با وجود پنج دانشگاه موناش، ملبورن، سیدنی، کوئینزلند و دیکین در لیست پنجاه دانشگاه برتر این رشته، می‌توان مطمئن بود که برای تحصیلات تکمیلی در رشته آموزش باید کشور استرالیا را انتخاب نمود.


علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات

پیشرفت‌های تکنولوژی در دنیای امروز، دانشجویان زیادی را برای تحصیل در رشته‌های علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعاتی ترغیب می‌کند. یکی از مزیت‌های بزرگ تحصیل این رشته در استرالیا، وجود رشته‌های دوگانه در ترکیب با مدیریت و MBA است. به عبارت بهتر دانشجویان می‌توانند در رشته‌هایی چون کامپیوتر-MBA و یا MBA-فناوری اطلاعات تحصیل کرده و پس از فارغ‌التحصیلی در مشاغل مدیریتی مراکز پیشگام در صنعت فناوری و کامپیوتر استخدام شوند. دانشگاه ملبورن با رتبه 32 و دانشگاه ملی استرالیا با رتبه 41 در این حوزه، بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعاتی در استرالیا هستند.


تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا یک بازه 13 ساله را طی میکند و هر کودک استرالیایی از سن 6 یا 7 سالگی وارد محیط مدرسه میشود. مباحثی از قبیل علوم، ریاضیات، هنر، ارتقا سطح ارتباطات، جامعه شناسی، آشنایی با محیط زیست، تکنولوژی، زبان های غیر انگلیسی، رشته های ورزشی مختلف و …در طول تحصیل به صورت تیمی و یا بصورت تجربه فردی به دانش آموزان تعلیم داده میشود.

مدارس استرالیا به دو دسته کلی دولتی و غیر دولتی تقسیم میشود که در مدارس دولتی آموزش به صورت رایگان در اختیار دانش آموزانی قرار میگیرد که والدین بومی استرالیا داشته باشند و یا والدین اقامت استرالیا را داشته باشند.  اما مدارس غیردولتی که شامل مدارسی چون مدارس شبانه روزی و حتی مدارس مذهبی هستند مبلغی به عنوان شهریه از محصلان دریافت میکنند. اکثر محصلان خارجی ترجیح میدهند که از خدمات مدارس شبانه روزی استفاده کنند تا در دوره تحصیل نیازی به حضور والدین خود نداشته باشند. ناگفته نماند که فقط افراد زیر 18 سال میتوانند از تحصیل در مدارس استرالیا استفاده کنند! متوسط شهریه مدارس استرالیا برای دانش آموزان در یک سال 10 هزار دلار است. لازم به ذکر است که شهریه مدارس استرالیا در هر استان و در هر مقطع متفاوت میباشد.

با پذیرش دانش آموز خارجی برای تحصیل در استرالیا، به والدین دانش آموز و خواهر و برادر زیر 18 سال او ویزای همراهی یا ویزای گاردین تعلق میگیرد.  توجه داشته باشید که ارائه مدرک زبان برای متقاضیان تحصیل در استرالیا که زیر 18 سال دارند الزامی نیست.

در مدارس استرالیا معمولا تعداد کلاس ها کوچک بوده و حداکثر تعداد دانش آموزان در یک کلاس 30 نفر میباشد. در این مدارس از آخرین تکنولوژی روز دنیا جهت آموزش محصلان استفاده میشود .

مقاطع تحصیلی مدارس استرالیا به این صورت طبقه بندی میشوند که در بدو ورود به مدرسه در دوره Primary School قرار میگیرند و تا 13 سالگی مشغول به تحصیل در این مقطع هستند پس از آن وارد دوره High School میشوند و تا 17 الی 18 سالگی در این مقطع مشغول به تحصیل میشوند. بعد از پایان دوره High School دانش آموزان می توانند اقدام به ثبت نام در دانشگاه های استرالیا کنند.

سامی برخی از بهترین مدارس استرالیا برای تحصیل دانش آموزان بین المللی :

 • St Hilda’s School
 • Oakleigh Grammar
 • St James’ Anglican School
 • Pittwater House

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ اقامت استرالیا از طریق تحصیل به این لینک مراجعه کنید.


تحصیل دبیرستان در استرالیا

همانطور که قبلا گفته شد تحصیل در استرالیا آن هم در دوره دبیرستان در استرالیا بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد. همچنین دوره پیش دانشگاهی نیز دو سال به طول می انجامد. در این دوره به دانش آموزان علومی مانند اقتصاد، دانش مدنی و اجتماعی، بهداشت، ریاضیات، جغرافیا، تجارت و … آموزش داده می شود.

 شرایط تحصیل در استرالیا به ویژه در دوره دبیرستان بسته به مدرسه و استان محل تحصیل متفاوت است اما بدانید که شرایط دانشجو، میزان مهارت های فوق برنامه ای و میزان مهارت های ورزشی دانشجو از جمله معیارهای حاشیه ای ورود به دبیرستان های استرالیا است. متوسط هزینه تحصیل در دبیرستان های استرالیا برای دانشجویان بین المللی بین 9 تا 11 هزار دلار در سال است. اما اگر دانش آموز در مدارس ویژه نخبگان خصوصی ثبت نام کند ممکن است تا 30 هزار دلار استرالیا در سال شهریه پرداخت کند. شهریه ای که دانش آموز پرداخت میکند برای پوشش هزینه هایی مانند ثبت نام، خوش آمدگویی و معرفی، گزارش کارنامه ترم تحصیلی، خدمات مشاوره تحصیلی و شغلی و … است.

دانش آموزان بعد از گذراندن دوره دبستان و دبیرستان و پیش دانشگاهی در نهایت مدرک تحصیل 12 ساله خود را دریافت می کنند که در هر استان استرالیا نام متفاوتی دارد. مثلا برای استان تاسمانیا نام مدرک Tasmanian Certificate of Education است و در استان ولز جنوبی نام مدرک Higher School Certificate است. اما در نهایت کاربرد و ارزش کلیه مدارک تحصیل در استرالیا یکسان است.

در نهایت باید گفت که انتخاب مدرسه بر عهده دانش آموز است و او میتواند مدرسه مناسب خود برای ادامه تحصیل را انتخاب کند اما اگر ضعیف ترین مدرسه استرالیا را نیز برای ادامه تحصیل انتخاب کند همچنان از خدمات آموزشی ارزشمندی بهره مند میشود چرا که نظام آموزشی استرالیا یکی از بهترین، غنی ترین و مفرح ترین نظام های آموزشی بین المللی است. اغلب دانش آموزانی که به دنبال تحصیل در استرالیا به این شکور مهاجرت میکنند تمایل دارند که در مدارس شبانه روزی این کشور به تحصیل بپردازند. تفاوت این مدارس با مدارس معمولی در آن است که به دانش آموزان خوابگاه و سایر خدمات نیز ارائه میشود. این دبیرستان ها معمولا شهریه بالاتری نسبت به شهریه های دبیرستان های عادی دارند. اما هزینه اسکان و تحصیل دانش آموزان بین المللی در دبیرستان های شبانه روزی استرالیا به نسبت دانش آموزان بین المللی که در دبیرستان های معمولی استرالیا در حال تحصیل هستند بسیار کم تر است.


تحصیل در دانشگاه های استرالیا

گام اول برای تحصیل در دانشگاه های استرالیا دریافت پذیرش یکی از دانشگاه های استرالیا میباشد.دریافت پذیرش دانشگاه ها برای تحصیل در استرالیا نیازمند جمع آوری مدارکی است که در ادامه در بخش مدارک مورد نیاز به برخی از آن مدارک اشاره کرده ایم. با ارسال مدارک خود برای دانشگاه مورد نظر و اخذ پذیرش شما از طرف دانشگاه می بایست اقدام به دریافت ویزای تحصیلی استرالیا نمایید. لازم به ذکر است که بهتر است قبل از ارسال هرگونه مدارک به دانشگاه مورد نظر با یک مشاور با سابقه و یا موسسات مهاجرتی معتبر مشورت نمایید تا درصد پذیرش شما از سمت دانشگاه بالاتر باشد.

توجه داشته باشید که بعد از اخذ ویزای تحصیلی استرالیا میتوانید از 90 روز قبل از شروع دوره تحصیلی خود به استرالیا سفر کنید.

تحصیل در استرالیا در مقطع آکادمی 3 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه میدهند. در این دوره دانشجویان میتوانند همراه با تحصیل خود مشغول به کار پاره وقت نیز باشند (حداکثر 20 ساعت در هفته) تا بخشی از مخارج تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

اغلب دانشگاه های استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی بهتری نسبت به دوره کارشناسی به دانشجویان خود ارائه میدهند.

مدارک عمومی مورد نیاز پذیرش دانشگاه هامدارک مورد نیاز ویزا تحصیلی
ارائه مدارک معتبر زبان  انگلیسی ارائه مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی و ترجمه آنها
ارائه مدارک شناسایی و ترجمه آنهاارائه رزومه و سوابق کاری و ترجمه آنها
ارائه ریز نمرات تحصیلیارائه پاسپورت دارای اعتبار
عکس پرسنلیانگیزه نامه (SOP)
ارائه سوابق کاری و ترجمه آنهاگواهی نامه ثبت نام الکترونیکی (ECOE)
ارائه پاسپورت دارای اعتبارارائه نامه پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه های استرالیا


تحصیل مقطع کارشناسی در استرالیا

سیستم آموزشی کشور استرالیا بسیار شبیه به سیستم آموزشی بریتانیا و کانادا است. در این سیستم آموزشی مقاطع تحصیلی به درجات مختلفی تقسیم شده و افراد می‌توانند بسته به مدت زمان تحصیل خود، مدرک تحصیلی متفاوتی را اخذ کنند. مقطع کارشناسی در استرالیا به دو دسته Bachelor’s Degree و Bachelor Honours Degrees تقسیم می‌شود. دسته اول همانند دوره کارشناسی در دیگر کشورها چهار سال به طول می‌انجامد و تمامی دانشجویان تا پایان دوره تحصیل مدرک خود را دریافت می‌کنند. اما دسته دوم شرایط به خصوصی را در بر می‌گیرد که در آن ممکن است دانشجویان یک سال از مدت زمان تحصیل خود را به انجام پژوهش یا شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه گذرانده باشند و یا با معدل بسیار بالایی فارغ‌التحصیل شده باشند.

دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در استرالیا را داشته باشند، اغلب توسط دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به تعیین نوع کارشناسی آن‌ها تصمیم‌گیری می‌گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی محبوبیت زیادی در استرالیا دارد. اگرچه اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع نسبت به مقاطع بالاتر کمتر است، اما تحصیل در مقطع کارشناسی بهترین راه برای ورود به بسیاری از رشته‌هایی است که نیازمند گذراندن پیش‌نیازها و یا مجوزهایی ویژه هستند، مانند رشته داروسازی. همچنین این مقطع طیف وسیعی از رشته‌ها را در بر گرفته و در برخی از دانشگاه‌های استرالیا امکان شرکت در برنامه‌های Co-Op نیز وجود دارد.


تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا

بسیاری از دانشجویان کارشناسی برای ادامه تحصیلات آکادمیک خود تحصیل در استرالیا را برمیگزینند. برخی از علل علاقه مندی دانشجویان برای شرکت در مقاطع کارشناسی ارشد دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است:

 • شهرت جهانی دانشگاه های استرالیا
 • کیفیت بالای زندگی، اقلیم آب و هوای عالی، ثبات و امنیت بالای جامعه استرالیا
 • فرصت های تحقیقاتی در جامعه و اقلیم بی نظیر استرالیا
 • برنامه های آموزشی مبتنی بر استاندارد های بین المللی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هر یک از دانشگاه‌های استرالیا، اعتباری بین‌المللی برای فارغ‌التحصیلان به همراه داشته و آن‌ها می‌توانند در سراسر جهان به کار مشغول شوند. همچنین بر طبق قوانین جدید مهاجرتی استرالیا، فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای دریافت ویزای کاری پس از تحصیل اقدام کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به مدت چهار سال در استرالیا اشتغال داشته باشند. اگرچه این قانون به معنای آن نیست که تمامی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد ویزای کاری دریافت کرده و به استرالیا مهاجرت کنند، بلکه فرآیند پیدا کردن شغل و دریافت ویزای کاری دارای پیچیدگی‌های مختص خود خواهد بود.

برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع ارشد، متقاضیان باید در دوره‌های تمام وقت مورد تایید دپارتمان مهاجرت و شهروندی استرالیا ثبت‌نام کرده و دوره‌های کوتاه مدت کمتر از سه ماه شامل دریافت ویزای تحصیلی نمی‌شوند. تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد به دو دسته Master of Arts (مربوط به رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر) و Master of Science (مربوط به رشته‌های علمی و تخصصی) تقسیم می‌شود و دانشجویان می‌توانند در طیف وسیعی از رشته‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های استرالیا اقدام کنند.


تحصیل مقطع دکترا در استرالیا

در سال 2019 استرالیا پذیرای بیش از 330 هزار دانشجو بین المللی بوده است. تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا معمولا سه سال بطول می انجامد. شروع سال تحصیلی در مقطع دکترا در هر سال از ماه فوریه میباشد و در ماه نوامبر نیز به پایان میرسد.

برخی از علل علاقه مندی دانشجویان برای شرکت در مقاطع دکترای دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است:

 • وجود 6 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر جهان در استرالیا
 • وجود برخی رشته های تحصیلی منحصر به فرد در استرالیا که در سایر دانشگاه های جهان ارائه نمی شوند.
 • حداقل 4 سال اجازه اقامت و کار در استرالیا پس از اخذ دکترا

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل مقطع دکترا در استرالیا به این لینک مراجعه کنید.هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه ی تحصیل در استرالیا کاملا بستگی به رشته و محل تحصیلی دانشجو دارد. اما بطور کلی مبلغ شهریه دانشگاه های استرالیا برای در دوره کارشناسی بین 20 تا 45 هزار دلار استرالیا در سال و در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا بین 22 الی 50 هزار دلار استرالیا در سال می باشد.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها برای تحصیل در استرالیا به ترتیب زیر می باشد:

 • Flinders University 
 • IPAG Business School
 • University of Wollongong
 • University of New England
 • Victoria University

گرانترین دانشگاه ها برای تحصیل در استرالیا به ترتیب زیر می باشد:

 • Australian National University
 • University of Sydney
 • University of Queensland

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه تحصیل در استرالیا به این لینک مراجعه کنید.هزینه‌های زندگی در استرالیا

برای تحصیل و یا مهاجرت، هزینه‌های تحصیل و زندگی نقش پررنگی در انتخاب کشور مقصد بازی می‌کنند. در این لینک می‌توانید هزینه‌های زندگی در استرالیا را مشاهده کنید.ویزای دانشجویی استرالیا

اگر به دنبال تحصیل در استرالیا هستید قبل از هر کاری لازم است به دنبال اخذ پذیرش یکی از دانشگاه های استرالیا باشید تا بتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اقدام نمایید. برای صدور ویزای دانشجویی و تحصیل در استرالیا مواردی چون شرایط مالی، سوابق شغلی، سوابق تحصیلی، وضعیت تاهل و … بررسی میشود.

با تکمیل مدارک ویزای تحصیلی استرالیا و ارائه آن به موسسات مهاجرتی یا سفارت استرالیا میبایست کلیه مراحل ارزیابی صدور ویزا را گذرانده و حداکثر تا سه ماه منتظر پاسخ نهایی سفارت استرالیا بمانید. مدت زمان پاسخگویی سفارت استرالیا مبنی بر ویزا شدن یا نشدن متقاضی معمولا بین یک تا سه ماه است اما در برخی موارد استثنا ممکن است روند اخذ ویزا طولانی تر شود. چنانچه متقاضی موفق به اخذ ویزای تحصیلی استرالیا شود میتواند 90 روز قبل از شروع ترم تحصیلی وارد استرالیا شود و در طول یک هفته اول، آدرس محل سکونت خود را به دانشگاه محل تحصیل خود اعلام نماید.

 هزینه ثبت ویزا دانشجویی یا همان ویزای SubClass 500 در سفارت استرالیا 620 دلار استرالیا است. این مبلغ میبایست توسط متقاضی در محل سفارت استرالیا یا به صورت آنلاین پرداخت شود. توجه داشته باشید که اقدام به دریافت ویزای دانشجویی از طریق Agent دانشگاه های استرالیا میتواند تاثیر بسزایی در قبول شدن درخواست ویزای دانشجویی متقاضی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ویزای دانشجویی استرالیا به این لینک مراجعه کنید.خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا

دانشجویان بین‌المللی در هنگام اقامت خود در استرالیا می‌توانند روش‌های مختلفی را برای اسکان انتخاب کنند. از آنجایی که خوابگاه‌های دانشجویی چندان در استرالیا مرسوم نبوده و بسیاری از دانشگاه‌ها هیچ خوابگاهی را ارائه نمی‌کنند، زندگی خارج از پردیس دانشگاهی محبوبیت بیشتری دارد. مرسوم‌ترین روش‌ اسکان دانشجویان هنگام تحصیل در استرالیا عبارتند از:

1-زندگی با خانواده‌ای استرالیایی

برخی از خانواده‌های استرالیایی یک یا چندین اتاق خانه خود را به دانشجویان اجاره می‌دهند. دانشجویان از این طریق می‌توانند به خوبی با محیط فرهنگی استرالیا ادغام و حتی از تسهیلاتی چون غذای آماده و تمیز کردن اتاق بهره‌مند شوند. قیمت اجاره هفتگی این اتاق‌ها 110-270 دلار استرالیا بوده و دانشجویان می‌توانند از طریق موسسه آموزشی محل تحصیل خود در مورد آن‌ها مطلع شوند.

2-هاستل‌ها و مسافرخانه‌ها

یکی دیگر از اقامتگاه‌های محبوب در میان دانشجویان بین‌المللی هاستل ها و مسافرخانه‌ها هستند. آشپزخانه و سرویس بهداشتی در این مکان‌ها به صورت مشترک است و دانشجویان خود وظیفه آشپزی را برعهده دارند. هزینه این اقامتگاه‌ها هفته‌ای 80-135 دلار بوده و دانشجویان فرصتی عالی برای تعامل با دیگر دانشجویان بین‌المللی به دست می‌آورند.

3-خانه اجاره‌ای

اجاره یک واحد آپارتمان یا خانه به صورت مشترک با چندین همخانه نیز گزینه دیگر اقامت در زمان تحصیل در استرالیا است. این واحدها اغلب مبله نبوده و دانشجویان خود باید وسایل مورد نیازشان را همراه ببرند. هزینه آن‌ها 100-400 دلار در هفته است که معمولا به صورت پیشاپیش در ابتدای ماه دریافت می‌شود.

4-خوابگاه‌های داخل دانشگاه

برخی از دانشگاه‌های استرالیا مانند دانشگاه ملی استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی خود خوابگاه‌های به شکل خانه، آپارتمان و یا ساختمان مسکونی در نظر گرفته‌اند. دانشجویان می‌توانند از قبل نوع خوابگاه انتخابی خود را با توجه به خدماتی که در آن‌ها ارائه می‌شود، انتخاب کنند. هزینه این خوابگاه‌ها از هاستل‌ها گرانتر بوده و بسته به نوع انتخابی متغیر است.بورسیه تحصیلی استرالیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تامین برخی از هزینه های تحصیل خود به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل در استرالیا هستند. شرایط خاص و تقریبا سختی برای اخذ بورسیه دانشگاه های استرالیا وجود دارد و بیشترین درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا برای مقطع دکتری است. بورسیه های تحصیلی برای هر ترم یا سال تحصیلی از طرف دانشگاه معین می شوند و دانشجویان متقاضی دریافت این بورسیه ها میتوانند در طرح های بورسیه شرکت کنند و در صورت واجد شرایط دریافت بورسیه باشند می توانند از بورسیه تحصیل استفاده کنند. بورسیه تحصیلی میزان دقیقی ندارد، ممکن است بخش کوچکی از هزینه های تحصیل دانشجو را پوشش دهد یا کل هزینه های دانشجو در هنگام تحصیل در استرالیا را پوشش دهد. بورسیه تحصیلی هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است، حتی ممکن است بورسیه تحصیلی برای برخی ملیت ها یا رشته های خاص در یک دانشگاه ارائه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بورسیه تحصیلی استرالیا به این لینک مراجعه کنید.تحصیل در استرالیا رایگان

متاسفانه تحصیل در استرالیا رایگان برای دانشجویان بین المللی در هیچ مقطع تحصیلی ارائه نمیگردد و تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی در استرالیا نیازمند پرداخت شهریه می باشد. تنها در مقطع دکتری دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند تا بخشی از هزینه های تحصیل آنها توسط دانشگاه تامین شود.

برای اخذ بورسیه در مقطع دکترا مواردی چون دانشگاه های محل تحصیل در مقاطع قبل، مقالات علمی نوشته شده توسط دانشجو و .. حائز اهمیت هستند. درادامه بیشتر به بررسی بورسیه تحصیل در استرالیا خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در استرالیا رایگان به این لینک مراجعه کنید.اقامت استرالیا از طریق تحصیل

متقاضیان تحصیل در استرالیا در هر مقطعی می بایست ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت نمایند. ویزای تحصیلی استرالیا یکی از انواع ویزای استرالیا است که به فرد اجازه ورود و اقامت موقت به فرد را میدهد. این ویزا بسته به مدت زمان تحصیل فرد تعیین میشود. متقاضی پس از پایان دوره تحصیلی خود در استرالیا نیز میتواند درخواست اقامت موقت در استرالیا برای تحصیل دوره های تکمیلی یا کار را داشته باشد. این نوع ویزا معمولا به ویزای 485 موقت فارغ التحصیلان نیز معروف است. مدت زمان این ویزا برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد(پروژه محور) که  2 سال بوده و برای دانشجویان کارشناسی ارشد(مقاله محور) و دکترا تا 3 سال می باشد.

اخذ اقامت دائم استرالیا کار چندان راحتی نیست. شرایطی چون سن متقاضی، میزان مهارت زبان انگلیسی، مدارک تحصیلی، میزان اقامت فرد در استرالیا و … تعیین کننده تعلق گرفتن اقامت دائم به فرد متقاضی است. بهترین سن برای دریافت اقامت دائم کشور استرالیا سنین بین 25 تا 30 سال است. اما لازم است بدانید که دوران تحصیل در کانادا زمان کمی برای شناخت استرالیا و اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور است. پس بهتر است بعد از پایان تحصیل در استرالیا حتما نسبت به اخذ ویزای 485 اقدام نموده و قبل از پایان اقامت موقت خود در استرالیا اقدام به اخذ اقامت دائم استرالیا نمائید.
برای تحصیل در استرالیا ویزا های زیر ارائه می شوند:

 1.  ویزای دانش آموزی یا Subclass500: ویزای تحصیل تمام وقت دانشجویی استرالیا که حداکثر تا 5 سال میتواند اعتبار داشته باشد.
 2. ویزای بخش وابسته به ELICOS یا Subclass570 : این ویزا مربوط به افرادی است که میخواهند یک دوره زبان انگلیسی تمام وقت در استرالیا بگرانند یا دانشجویانی که درخواست تحصیل در رشته های دانشگاهی را دارند اما تسلط آن ها بر زبان انگلیسی کم است ارائه می شود.
 3.  ویزای بخش مدارس یا Subclass571 : این ویزا برای آن دسته از متقاضیانی ارائه می شود که به دنبال تحصیل در استرالیا به ویژه مقاطع دبستان و دبیرستان های استرالیا برای یک دوره تحصیلی تمام وقت هستند، صادر می شود.
 4. ویزای بخش آموزش فنی و حرفه ای یا Subclass 572 : این ویزا برای دانشجویانی ارائه میشود که در دوره های فنی و حرفه ای مراکز آموزشی استرالیا شرکت می کنند. این دوره ها شامل آموزش فنی و حرفه ای تمام وقت از جمله گواهینامه I ، II ، III و IV ، دیپلم یا دیپلم پیشرفته است.
 5.  ویزای بخش آموزش عالی یا Subclass573: این ویزا برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که می خواهند در استرالیا بمانند و به تحصیل یک دوره آموزش عالی تمام وقت مانند مقطع لیسانس ، گواهی فارغ التحصیل یا دیپلم تحصیلات تکمیلی است.
 6.  ویزای بخش تحقیقات بعد از فارغ التحصیلی یا Subclass574 : این ویزا برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که می خواهند برای تحصیل در استرالیا به این کشور مهاجرت کنند و برای انجام پروژه ها و تحقیقات پس از فارغ التحصیلی بپردازند، ارائه میشود.
 7.  ویزای بخش دوره های غیر اختصاصی یا Subclass575 : این ویزا برای دانشجویانی است که میخواهند یک دوره آموزشی غیر اختصاصی را در استرالیا بگذرانند.
 8.  ویزای تحت حمایت وزارت امور خارجه یا وزارت دفاع یا Subclass576 : این ویزا برای دانشجویان بین المللی که تحت حمایت دفاع خارجه AusAID یا دفاع قرار دارند صادر می شود و برای تحصیل یک دوره تمام وقت از هر نوع در استرالیا می باشد.
 9.  ویزای همراه دانشجو یا Subclass580 : ویزایی که برای والدین دانشجوی زیر 18 سال (در موارد استثنا بالای 18 سال) که ویزای تحصیل در استرالیا را اخذ کرده اند، صادر میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ اقامت استرالیا از طریق تحصیل به این لینک مراجعه کنید.اقامت استرالیا پس از تحصیل

پس از اتمام دوره های آموزشی دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در استرالیا، دانشجو میتواند با انتخاب یکی از چند راه پیشرو، ادامه مسیر زندگی خود را تغییر دهد. برخی از تصمیماتی که دانشجویان برای بعد از پایان تحصیل خود انتخاب میکنند، موارد زیر است:

1. بازگشت به وطن خود

2. شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی

3. تمدید اقامت موقت در استرالیا

4. درخواست اقامت دائم استرالیا

لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی، بعد از پایان تحصیل در استرالیا می توانند تا 18 ماه در استرالیا اقامت داشته باشند اما این زمان بسته به نوع ویزای دانشجو و دوره تحصیلی دانشجو ممکن است متغیر باشد. برخی از مراکز دانشجویی مشاورانی دارند که می تواند دانشجو را در هر یک از تصمیماتش بطور کاملا راهنمایی کندکار هنگام تحصیل در استرالیا

در استرالیا کار نیمه وقت برای دانشجویان بین المللی بسیار رایج است. کار در دوره تحصیل در استرالیا می بایست در مدت زمان معین تعریف شده در قوانین ویزای دانشجویی انجام شود که این مدت در شرایط فعلی استرالیا حداکثر 40 ساعت در هر دو هفته میباشد. اگر دانشجویی بیشتر از مدت تعیین شده مشغول به کار پاره وقت شود ممکن است منجر به باطل شدن ویزای دانشجویی شود. همچنین دانشجویان در بدو ورود نمی توانند مشغول به کار پاره وقت شوند مگر در حالتی که دوره تحصیلی آنها شروع شده باشد.

حداقل دستمزد دانشجویان مشغول به تحصیل در استرالیا برای 38 ساعت کار در یک هفته، در سال 2019 مبلغ 740.8 دلار استرالیا میباشد و در سال 2020 انتظار میرود این رقم به بالاتر از 750.0 دلار استرالیا صعود کند.

در استرالیا پرداخت مالیات برای کلیه کارمندان و افراد دارای دستمزد الزامیست. میزان پرداخت مالیات بستگی به درآمد هر فرد دارد که مبلغ مالیات در هر دوره پرداخت حقوق بطور خودکار از حقوق آن فرد کسر میشود. کسر مالیات از حقوق هر فرد از طریق کد پرونده مالیاتی (TFN) وی انجام میگیرد. دانشجویان بین المللی که تمایل به فعالیت اقتصادی در استرالیا می باشند می توانند بعد از تعیین شدن محل سکونت خود به دفاتر مالیاتی (ATO) مراجعه کنند و اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نمایند. در ماه ژوئن که در استرالیا پایان سال مالی در نظر گرفته میشود، افراد میتوانند با ارائه اظهار نامه مالیاتی نسبت به بازگرداندن مبلغ کسرشده مالیاتی به حساب خود نمایند. در صورتی که فرد کد پرونده مالیاتی نداشته باشد ممکن است بانک نیمی از حقوق وی را بلوکه نماید تا فرد اقدام به دریافت کد پرونده مالیاتی نماید. برخی از پیمانکاران در استرالیا پرداخت حقوق را بصورت نقدی انجام میدهند. مالیات شامل این نوع پرداخت حقوق نیز میشود و پیمانکاران موظف به اخذ کد پرونده مالیاتی کارمندان و کارگران خود میباشند. از همکاری با پیمانکارانی که نسبت به پرداخت مالیات کوتاهی میکنند جدا خودداری کنید چرا که عواقب سختی در پی دارد.

نرخ بیکاری در استرالیا به شدت پایین است به طوری که این نرخ بیکاری در این کشور کمتر از 6 درصد میباشد. با این اوصاف پیدا کردن کار در استرالیا کار سختی بنظر نمی رسد. عموما دانشجویان بین المللی در استرالیا به دنبال مشاغلی همچون مشاغل خدماتی (مانند کافه داری، پیک رستوران، گارسون، نظافت و …)، مشاغل خرد (فروشندگی، صندوقداری، بازاریابی و ..) و پرستاری از کودکان می پردازند.بیمه دانشجویی در استرالیا

در استرالیا کلیه دانشجویان بین المللی باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند. یکی از ملزومات اخذ ویزا دانشجویی استرالیا ارائه مدرک پوشش درمانی دانشجویان بین المللی Overseas Student Health Cover (OSHC) است. دانشجو می بایست این پوشش درمانی را برای کل مدت تحصیل خود در استرالیا تهیه نماید.

هزینه خدمات درمانی در استرالیا خصوصا برای دانشجویان که مشغول به تحصیل در استرالیا هستند و درآمد آنچنانی ندارند بالاست! از آنجایی که ممکن است تامین هزینه های درمان برای مهاجرین خصوصا دانشجویان سخت باشد، تهیه بیمه دانشجویی در استرالیا الزامی شده است. این بیمه درمانی میتواند یک نوع آرامش روحی هم برای دانشجو باشد. چرا که در دوران تحصیل در استرالیا در صورت لزوم بدون داشتن استرس هزینه های درمانی میتواند، به مراکز درمانی مراجعه کند.

OSHC همانند نظام جامع سلامت استرالیا بیشتر خدمات درمانی را پوشش میدهند در ادامه به بررسی دقیق تر خدماتی که بیمه دانشجویی در استرالیا ارائه میکند می پردازیم:

 • ویزیت دکتر: بیمه دانشجویی استرالیا کمک هزینه ویزیت پزشکان عمومی و متخصص دانشجویان در حال تحصیل در استرالیا را پرداخت میکند.
 • آمبولانس اورژانس: بیمه دانشجویی استرالیا، هزینه انتقال به بیمارستان با آمبولانس اورژانس را تامین می کند.
 • هزینه های بیمارستان: بیمه های دانشجویی استرالیا هزینه درمان و بستری در بیمارستان را تامین میکنند.
 • هزینه دارو: اگر نسخه تجویز دارو از پزشک دارید میتوانید هزینه داروهای تحت پوششPharmaceutical Benefits Scheme (PBS) را از بیمه دریافت کنید.

بیمه دانشجویی استرالیا چه هزینه هایی را پوشش نمیدهد؟

 • جراحی زیبایی تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار نمیگیرد.
 • خدمات پزشکی جنسی مانند IVF.
 • خدمات درمانی یا نسخه هایی که مورد تایید و تجویز پزشک نباشد.
 • بیماری های مزمن یا شرایط پزشکی که از قبل برای دانشجو وجود داشته است.
 • نسخه های دارویی که شامل داروهای مورد حمایت Pharmaceutical Benefits Schedule (PBS) نباشند.
 • فیزیوتراپی ، پوکی استخوان ، کایروپراکتیک و سایر درمان های جانبی تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار نمیگیرند.
 • خدمات دندان پزشکی
 • خدمات چشم پزشکی

خدمات بیمه دانشجویی برای دانشجوی مجرد سالانه 300 دلار و برای دانشجوی متاهل 600 دلار هزینه تهیه دارو تامین میکند. بیمه دانشجویی 100% هزینه ویزیت دکتر عمومی، 85% هزینه ویزیت پزشک متخصص و 85% هزینه آزمایش های پزشکی مانند آزمایش خون را پرداخت میکند. هزینه بستری شدن و جراحی های سرپایی نیز تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار میگیرد و اگر در جراحی نیاز به استفاده از پروتز باشد، بخشی از پروتزها بر اساس ضوابط بیمه درمانی تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار میگیرد.

هزینه بیمه های درمانی دانشجویی بستگی به شرکت بیمه گذار، استان محل زندگی و میزان پوشش درمانی بیمه فرد دارد. اما کمترین میزان بیمه در سال برای دانشجوی مجرد 448 دلار استرالیا، برای یک خانواده دو نفره 2700 دلار استرالیا و برای یک خانواده بیش از دو نفر 4100 دلار استرالیا است.دوره زبان در استرالیا

تحصیل زبان انگلیسی در استرالیا چیزی بیشتر از روخوانی کلمات در کلاس است. رویکرد آموزش زبان انگلیسی و به طور کلی تحصیل در استرالیا، آموزش گروهی و پروژه محوری است. با شرکت در دوره های زبان استرالیا مهارت هایی مکالمه ای و نوشتاری کارآمدی یاد میگیرید. از مزایای تحصیل در استرالیا آن هم در دوره زبان انگلیسی میتوان به هم صحبتی و کارگروهی با هم کلاسیانی از سراسر دنیا اشاره کرد که همراه با شما به حل مسائل و آموزش می پردازند.

به طور کلی شش نوع دوره آموزش زبان انگلیسی در استرالیا وجود دارد:

 1. دوره زبان انگلیسی عمومی: تقویت زبان انگلیسی در مکالمه، نوشتن و خواندن که مطالبی کاربردی برای اشتغال به کار، تحصیل در مدرسه، سفر و به طور کلی زندگی روزمره آموزش میدهند.
 2. دوره های آکادمیک زبان انگلیسی: تحصیل در استرالیا به عنوان دانشجو دوره های زبان انگلیسی دانشگاه ها و مراکز فنی حرفه ای استرالیا
 3. دوره های زبان انگلیسی هدفمند: شرکت در دوره های زبان انگلیسی برای تقویت مهارت گفتاری و نوشتاری در یک زمینه خاص
 4. دوره های آمادگی آزمون: آمادگی برای آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل
 5. دوره های انگلیسی برای مربیان: مربیان زبان انگلیسی میتوانند برای افزایش دانش خود در این دوره ها شرکت کنند.
 6. تورهای آموزشی: دانش آموزان میتوانند در دوره تعطیلات خود مشغول به تحصیل در استرالیا در یک دوره برای افزایش مهارت زبان انگلیسی خود شرکت کنند.

هزینه شرکت در دوره های زبان انگلیسی عمومی در یک هفته بین 200 تا 300 دلار استرالیا است. اما بسته به شهر محل تحصیل ممکن است دوره های زبان انگلیسی هفته ای 150 دلار نیز پیدا کنید.آزمون‌های زبان مورد قبول برای تحصیل در استرالیا

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای تحصیل در استرالیا به آن نیازمندید، مدرک زبان انگلیسی است. به طور کلی دانشگاه‌های این کشور آزمون‌های آیلتس، تافل، PTE، CAE و OET را برای پذیرش تحصیلی می‌پذیرند که از آن میان آزمون‌های آیلتس، تافل و PTE شهرت بیشتری دارند. نمره مورد نیاز در این آزمون‌ها بستگی به مقطع و دانشگاه انتخابی داشته، اما به طور کلی برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا حداقل نمره قابل قبول در آیلتس 5.5، تافل 46 و PTE معادل با 42 است. توجه داشته باشید که به طور مثال برای تحصیل در مقطع لیسانس، کسب نمره 6-6.5 آیلتس، 60-90 تافل و 50-64 PTE اغلب مورد نیاز است. به خاطر داشته باشید که پیش از اپلای، باید ابتدا ضرورت‌های دانشگاه مقصد برای دانش زبان انگلیسی را به خوبی مطالعه کنید.دانشگاه های برتر استرالیا

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی دانشگاهسال تاسیسموقعیت جغرافیایی
1Australian National University (ANU)24th1946کانبرا
2University of Melbourne (UM)39th1853ملبورن
3University of Sydney(USYD)42th1850سیدنی
4University of New South Wales (UNSW)45th1841سیدنی
5University of Queensland (UQ)48th1900کوئینزلند
6Monash University (MON)59th1958ملبورن
7University of Western Australia (UWA)91th1911پرث
8University of Adelaide (AU)114th1874ادلاید
9University of Technology Sydney (UTS)160th1998سیدنی
10University of Newcastle (UON)214th1965نیوکاسلدانشگاه های گروه هشت استرالیا

ائتلاف گروه هشت (Go8)، مجموعه ای از هشت دانشگاه بزرگ و قدیمی استرالیا میباشد که در جوامع آموزشی بین المللی، بالاترین رتبه های جهانی را بخود اختصاص دادند به طوری که در سال 2020 این هشت دانشگاه جز 110 دانشگاه برتر جهان بودند. این دانشگاه ها برای انجام تحقیقات در اکثر زمینه های در استرالیا پیش قدم هستند و تقریبا 70% از بودجه ی تحقیقاتی دولت را بخود اختصاص میدهند. جالب است بدانید که بیش از 50 درصد مقالات علمی استرالیا توسط این دانشگاه ها تهیه و ثبت میشود و اکثر محققان و مخترعان استرالیا در استخدام این دانشگاه های هستند. به طبع دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه ها هستند می بایست از سوابق تحصیلی قوی برخوردار باشند. 8 عضو اصلی این گروه دانشگاه های زیر می باشند:

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه ولز جنوبی
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه وسترن استرالیا

تحصیل در دانشگاه های عضو ائتلاف گروه 8 استرالیا به علت نظام آموزشی جامع، برنامه های آموزشی کامل، اعتبار بین المللی این دانشگاه ها و … میتواند یک امتیاز بزرگ برای فارغ التحصیلان این دانشگاه ها باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دانشگاه های گروه هشت استرالیا به این لینک مراجعه کنید.تحصیل داروسازی در استرالیا

رشته‌های حوزه بهداشت و سلامت به دلیل برخورداری از درآمد و امنیت شغلی بالا تقاضای بسیار زیادی در استرالیا دارند. از طرف دیگر به دلیل فرآیند دشوار مهاجرت کاری در این گروه شغلی، مهاجرت تحصیلی در اغلب موارد گزینه معقول‌تری به نظر می‌رسد، زیرا فارغ‌التحصیلان می‌توانند با شرکت در دوره‌های کارآموزی و یا آزمون‌های تخصصی، گواهی‌های رسمی مربوطه و مجوز کار در این حوزه را به دست آورند. داروسازی به عنوان یکی از اصلی‌ترین رشته‌های این گروه شغلی شناخته می‌شود که در میان دانشجویان بین‌المللی محبوبیت زیادی دارد.

تحصیل داروسازی در استرالیا در تمامی مقاطع تحصیلی، کارشناسی تا دکتری امکان‌پذیر است. 17 دانشگاه این کشور به ارائه رشته داروسازی پرداخته و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از پایان دبیرستان خود برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا اقدام کنند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی داروسازی، متقاضیان باید دیپلم ریاضی یا تجربی داشته و سطح دانش زبان انگلیسی آن‌ها معادل آیلتس 6-6.5 (بسته به دانشگاه محل تحصیل) باشد. فارغ‌التحصیلان داروسازی پس از پایان تحصیلات و یا در طول تحصیل، باید مدت زمان مشخصی را (حدودا یک سال) در برنامه‌های کارآموزی در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، موسسات دارویی یا دیگر مراکز درمانی مرتبط شرکت کرده تا بتوانند از بورد تخصصی داروسازی در استرالیا مجوز کار مربوطه را دریافت کنند. البته توجه داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی برای دریافت گواهی تخصصی داروسازی باید مدرک آیلتس 7.5 ارائه دهند. تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی و تحقیقاتی داروسازی نیازمند داشتن مدرک کارشناسی داروسازی و گواهی تخصصی بورد داروسازی استرالیا است. به عبارت دیگر دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید ابتدا در این کشور register شده باشند.

بهترین دانشگاه‌های کشور استرالیا برای تحصیل در رشته داروسازی عبارتند از:

 • دانشگاه وسترن استرالیا
 • دانشگاه کرتین
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه گریفیث
 • دانشگاه تاسمانیا
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه کنبرا
 • دانشگاه استرالیای جنوبیتحصیل دندانپزشکی در استرالیا

کشور استرالیا یکی از 10 کشور برتر ارائه دهنده رشته تحصیلی دندانپزشکی در سطح بین المللی است. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در استرالیا هر ساله در حال افزایش است شاید یکی از دلایل افزایش توجه دانشجویان به این رشته درآمد قابل توجه آن در استرالیا و سایر نقاط جهان باشد. دندانپزشکی با متوسط درآمد 200 هزار دلار استرالیا در سال جز پردرآمدترین مشاغل استرالیا می باشد. جالب است بدانید که دندانپزشکی علاوه بر شهریه بالا، شرایط بسیار دشواری برای ادامه تحصیل در دانشگاه های استرالیا دارد و این دانشگاه ها حساسیت زیادی روی پذیرش متقاضیان این رشته دارند.

شرایط سنی خاصی برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در استرالیا وجود ندارد. شهریه دانشگاه های مختلف ارائه دهنده این رشته در سال بسیار متفاوت است. مبالغ شهریه سالانه دانشگاه های این کشور برای تحصیل در رشته دندان پزشکی استرالیا بین 14 تا 37 هزار دلار استرالیا در سال است. حداقل نمره زبانی که دانشجویان برای ورود به رشته دندان پزشکی در آزمون آیلتس 7.0 ، در آزمون تافل 85 و آزمون PTE 65 است.

بطور کلی تحصیل در استرالیا برای رشته دندانپزشکی بین 5 تا 7 سال تمام وقت بطول می انجامد. دانشگاه های برتر ارائه دهنده این رشته در استرالیا به ترتیب زیر می باشد:

 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه James Cook
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه La Trobe
 • و …

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل دندان پزشکی در استرالیا به این لینک مراجعه کنید.تحصیل پزشکی در استرالیا

کشور استرالیا یکی از مقصدهای محبوب برای تحصیل پزشکی است. استانداردهای برتر آموزشی در این رشته و حقوق بالای پزشکان برخی از مهم‌ترین دلایل این امر هستند. پنج دانشگاه استرالیا شامل دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن و دانشگاه کوئینزلند بر طبق سیستم رتبه‌بندی QS رتبه‌ای زیر 50 را در رشته پزشکی کسب کرده‌اند و از بهترین دانشگاه‌ها برایتحصیل در استرالیا به شمار می‌آیند.

طی چند سال اخیر تقاضای تحصیل پزشکی در استرالیا، بسیار افزایش یافته است. تحصیل در دوره پزشکی در استرالیا از دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد تشکیل میشود. دوره کارشناسی یا همان لیسانس پزشکی به دو نوع رشته عمومی و جراحی تقسیم میشود. مدت دوره لیسانس پزشکی در استرالیا 6 سال است و دانشجوی پزشکی بعد از گذراندن این دوره میتواند در دوره کارشناسی ارشد پزشکی ادامه تحصیل دهد.

«هزینه شهریه برای رشته پزشکی در دانشگاه های استرالیا چگونه است؟» هزینه شهریه سوالی است که بسیاری از دانشجویان در بدو اقدام برای ادامه تحصیل در استرالیا از کارشناسان میپرسند. در جواب این سوال می توان گفت که هزینه شهریه دانشگاه بستگی به رشته و دانشگاه فرد دارد. رشته های پزشکی و پیراپزشکی معمولا بین 55 هزار دلار استرالیا تا 71 هزار دلار استرالیا شهریه تخمین زده میشود. البته لازم بذکر است که دربین رشته های پزشکی و پیراپزشکی در استرالیا دندانپزشکی بیشترین ترین شهریه را دارد. در دوره تحصیل پزشکی، در بیشتر دانشگاه ها، مهم ترین واحد درسی “شیمی” است و اساتید دانشگاهی تاکید بسیاری بر درس شیمی دارند. پس از شیمی علوم فیزیک، ریاضیات و زیست شناسی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. همچنین شرکت در آزمون ISAT در اغلب دانشگاه‌های استرالیا ضروری به شمار می‌آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل پزشکی در استرالیا به این لینک مراجعه کنید.تحصیل در استرالیا با رشته‌های Joint Program

رشته‌های دوگانه که آن را با نام joint می‌شناسند، امکان تحصیل همزمان در دو رشته یا دو دانشگاه را برای دانشجویان فراهم می‌سازند. در کشور استرالیا این رشته‌ها به ویژه در مقطع دکتری تنوع زیادی را شامل شده و طیف وسیعی از رشته‌ها همچون پزشکی، مهندسی، علوم اجتماعی، تجارت و علوم پایه را شامل می‌شود. ساختار این برنامه‌ها به صورتی است که دانشجویان رساله دکتری خود را تحت نظر دو استاد راهنما از دو دانشگاه مختلف تحریر می‌کنند، که یکی از آن‌ها در استرالیا و دیگری در کشوری متفاوت همچون بریتانیا، چین، آلمان، بلژیک، فرانسه و … قرار دارند. به عبارت بهتر با اخذ پذیرش مقطع دکتری در یکی از دانشگاه‌های استرالیا می‌توانید به مدت یک سال در یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر جهان نیز تحصیل کنید. دانشگاه‌های ملبورن، نیو ساوت ولز سیدنی، موناش و نیوانگلند برخی از دانشگاه‌هاتی استرالیایی هستند که امکان تحصیل در استرالیا را از طریق برنامه‌های joint program فراهم کرده‌اند.تحصیل در استرالیا با رشته‌های Co-Op

برنامه‌های co-op یکی از بهترین فرصت‌های آموزشی برای دانشجویان بین‌المللی هستند، زیرا می‌توانند علاوه بر تحصیل در رشته مورد علاقه خود، به طور همزمان در محیط کار، دوره کارآموزی خود را گذرانده و بابت آن حقوق دریافت کنند. در کشور استرالیا ارائه برنامه‌های co-op برای رشته‌های بازرگانی و تجارت بسیار متداول بوده و علاقه‌مندان می‌توانند از دوران کارشناسی در آن‌ها شرکت کنند. دانشگاه نیوساوت ولز، سایمون فریزر، ویکتوریا و موناش برخی از دانشگاه‌هایی هستند که اقدام به ارائه این برنامه‌ها برای دانشجویان می‌کنند. با تحصیل در رشته‌های co-op، دانشجویان می‌توانند مهارت‌های کاری مورد نیاز برای جذب در بازار کار را به دست آورده و پس از فارغ‌التحصیلی شانس بهتری برای استخدام داشته باشند.اینتیک‌های دانشگاه‌های استرالیا

سیستم آموزشی استرالیا کمی با کشورهای دیگر متفاوت بوده و یکی از نشانه‌های این تفاوت اینتیک‌های دانشگاهی در این کشور است. منظور از اینتیک دانشگاهی زمان رسمی آغاز ترم تحصیلی در آن دانشگاه است. دو اینتیک مشهور دانشگاهی در جهان در ماه‌های سپتامبر و ژانویه قرار دارند، یعنی اغلب دانشگاه‌های جهان در این دو ماه اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. اما در کشور استرالیا ماه فوریه اینتیک اصلی دانشگاه‌ها را تشکیل می‎دهد و برخی از دانشگاه‌ها و رشته‌ها نیز مجددا در ماه جولای دانشجو می‌پذیرند.

توجه داشته باشید که این زمان در تمامی دانشگاه‌ها یکسان نیست و برخی از آن‌ها، مانند دانشگاه ویکتوریا، هماهنگ با سیستم آکادمیک جهانی در دو ماه سپتامبر و ژانویه اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. پس حتما پیش از برنامه‌ریزی برای اپلای از طریق سایت دانشگاه، از تقویم دانشگاهی آن و ددلاین‌ها باخبر شوید. منظور از ددلاین آخرین زمانی است که متقاضیان فرصت دارند تا مدارک خود را برای دانشگاه مربوطه ارسال کرده و با تکمیل آن، درخواست خود را ثبت نمایند. از آنجایی که ارسال مدرک پس از ددلاین بسیار سخت و دشوار خواهد بود، بهتر است از ابتدا زمان‌بندی‌‌ کارهای خود را با ددلاین دانشگاهی هماهنگ کنید.

برای اطلاع از ددلاین دانشگاه‌های مشهور استرالیا به این لینک مراجعه کنیددانشگاه های سیدنی

سیدنی شهری چند ملیتی با آب و هوایی، اقلیمی شگفت انگیز و همچنین مراکز تحصیلی بزرگ خود را به مقصدی جذاب برای دانشجویان تبدیل نموده است. شهر سیدنی چهارمین مقصد محبوب دانشجویان بین المللی در سال 2015 انتخاب شد و اکنون نیز جز 10 شهر مناسب برای مهاجرت تحصیلی است. این محبوبیت بر اساس میزان دانشجویان در شهر ، کیفیت زندگی ، وضعیت اشتغال به کار و هزینه های زندگی امتیازدهی می شوند. سیدنی یکی از بزرگترین شهرهای کشور استرالیا است که مکانی برای گردهمایی تعداد زیادی از دانشجویان از کشورهای هندوستان، چین، ژاپن، آلمان، هلند، عراق و ایران و … شده است. تحصیل در استرالیا به ویژه سیدنی برای افرادی که به دنبال آرامش می گردند مناسب است. 35 دانشگاه معتبر این شهر واقع هستند که از محبوب ترین های آن ها میتوان به دانشگاه سیدنی، دانشگاه مک کوئری، دانشگاه صنعتی سیدنی، دانشگاه چارلز استوارت و … اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دانشگاه های سیدنی استرالیا به این لینک مراجعه کنید.دانشگاه‌های ملبورن

ملبورن، پایتخت استان ویکتوریا، یکی دیگر از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای استرالیاست که برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور را در خود جای داده است. مشهورترین دانشگاه این شهر، دانشگاه ملبورن، در رتبه جهانی 41 قرار گرفته و سومین دانشگاه برتر کشور استرالیا نیز محسوب می‌شود. پس از آن دانشگاه موناش نیز یکی از برجسته‌ترین موسسات آموزشی این کشور است که همراه با دانشگاه ملبورن، هردو بخشی از دانشگاه‌های گروه هشت استرالیا به شمار می‌روند. دانشگاه‌های گروه هشت قطب پژوهشی این کشور هستند و در سطح جهانی از شهرت زیادی برخوردارند. طبق سیستم رتبه‌بندی QS، دانشگاه موناش در رتبه 55 جهان قرار گرفته و یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی است.

دانشگاه ویکتوریا، لاتروب، RMIT، سوئینبرن، دیوینیتی، دانشگاه کاتولیک استرالیا، چارلز داروین و دانشگاه CQ از دیگر دانشگاه‌هایی هستند که در شهر ملبورن قرار دارند. این شهر یکی از ده شهر برتر دانشجویی جهان بوده و بیش از 200 هزار دانشجوی بین‌المللی از 170 کشور مختلف جهان در آن مشغول تحصیل هستند. دلایلی چون شبکه‌های حمل و نقل بین شهری گسترده، مسکن‌های دانشجویی با قیمت مناسب، تنوع قومی و فرهنگی و فعایت‌های فوق برنامه مهیج هنری و ورزشی موجب شده تا دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل به این شهر سفر کنند.سفارت استرالیا در ایران

اغلب مردم وظیفه ی سفارت استرالیا در ایران را رسیدگی به امور صدور روادید آن کشور در ایران میدانند اما وظیفه ی اصلی سفارت استرالیا در ایران حفظ منافع این کشور در ایران است! این بدین معناست که سفارت استرالیا در تهران علاوه بر ارائه خدمات کنسولگری و گذرنامه ای در ایران وظایفی چون حفظ و تقویت روابط بین ایران و استرالیا، اطلاع رسانی دقیق در رابطه با سیاست های استرالیا و …

آدرس دقیق سفارت استرالیا: تهران – خیابان ولیعصر – خیابان بهار – خیابان یکتا – پلاک 11

شماره تماس سفارت استرالیا: 00982172068666

شماره فکس سفارت استرالیا: 00982172068777

آدرس پست الکترونیکی سفارت استرالیا: dfat-tehran@dfat.gov.au

وبسایت رسمی سفارت استرالیا: www.iran.embassy.gov.auریجکتی ویزای تحصیلی استرالیا

بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه نوبت اقدام برای ویزای تحصیلی استرالیا است. توجه داشته باشید که شاید مدارک مورد نیاز اخذ ویزا و پذیرش دانشگاه بسیار شبیه به هم باشند اما تفاوت زیادی در روند و حساسیت به مدارک در اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی است. هدف دانشگاه از بررسی پرونده دانشجو کشف دلایل انتخاب رشته و دانشگاه مد نظر دانشجو است. اما هدف اداره مهاجرت از بررسی پرونده ویزای دانشجو آن است که بداند چرا تحصیل در خارج از کشور خصوصا تحصیل در استرالیا را انتخاب کرده اید. بنابراین توجیه هر دو مرکز و اخذ پذیرش هر دو اپلای کاملا متفاوت میباشند.

اگر بعد از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی استرالیا با نامه ریجکتی مواجه شدید، میتوانید مجدداً برای دریافت ویزا اقدام کنید. سه گام اصلی که در دوره بعد از دریافت نامه ریجکتی باید انجام دهید به شرح زیر است:

گام اول: علت ریجکت درخواست شما چه بود؟

گام اول آن است که شما متوجه شوید مشکل پرونده شما چه بوده. اینکه دقیقا مشکل پرونده شما چه بوده از طرف سفارت به شما اعلام نمیشود و تنها یک اشاره ساده به آن میشود. امید است با پیدا کردن مشکل و اصلاح آن بتوانید در برای بار دوم درخواست ویزا را داشته باشید. توصیه میشود بدون رفع مشکل به هیچ عنوان دوباره درخواست ویزا ندهید چرا که احتمال ریجکت دوباره پرونده بسیار بالاست. در ادامه به برخی از رایج ترین مشکلات ریجکت ویزای تحصیلی استرالیا می پردازیم:

 • عدم اثبات تمکن مالی
 • عدم وجود دلیل مناسب برای بازگشت متقاضی بعد از تحصیل
 • عدم ارائه مدارک مورد نیاز سفارت
 • نداشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی
 • رفتار نامناسب در جلسه مصاحبه ویزا
 • توضیحات ناکافی درباره هدف انتخاب دانشگاه، رشته و کشور مقصد
 • عدم ارائه پاسخ صحیح در جلسه مصاحبه ویزا

گام دوم: مشکلات پرونده خود را حل کنید

درصورتی که علت رد شدن درخواست ویزای خود را پیدا کردید باید به دنبال یک راه حل برای رفع مشکل باشید. البته با پیدا کردن دقیق مشکل ریجکتی حل مشکلات چندان سخت نیست. برای مثال میتوان:

اگر ویزا به دلیل مالی رد شده است، قبل از درخواست بعدی، مطمئن شوید که امور مالی شما کاملا واضح و مشخص هست.

اگر اطلاعات نامناسبی را ارائه داده اید که می تواند اصلاح شود ، بهتر است قبل از درخواست مجدد ، آن را کاملا بررسی کنید.

اگر در مصاحبه خود تسلط کافی برVisa Letter یا  SOP خود نداشتید ، حتما تلاش کنید تا اطلاعات کامل درباره دوره و دانشگاه مدنظر خود را جمع آوری کنید.

اگر آخرین بار در مصاحبه ویزا عصبی یا نگران بودید ، خوب تمرین کنید ، صادق باشید ، اعتماد بنفس داشته باشید و با حقایق آفیسر را توجیه کنید.

گام سوم: دوباره برای ویزا اقدام نمائید

گام آخر تلاش مجدد برای اخذ ویزاست. بعد از آنکه مشکلات پرونده خود را حل کردید میتوانید برای بار دوم درخواست ویزای استرالیا را داشته باشید.شهر های محبوب استرالیاشهر ملبورن

ملبورن پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایالت ویکتوریا در کشور استرالیا، با پنج میلیون جمعیت حدود 19% از جمعیت کل این کشور را به خود اختصاص داده است. این شهر یکی از شهرهای ساحلی استرالیا و از بزرگ‌ترین مراکز مالی جهان محسوب شده به عنوان یکی از کلان‌شهرهای مشهور جهانی از بافت شهری بسیار عظیمی برخوردار است. برخی از مشهورترین دانشگاه‌های استرالیا همچون دانشگاه‌ ملبورن، دانشگاه موناش، دانشگاه فناوری سوینبرن، دانشگاه دیکن، موسسه سلطنتی فناوری ملبورن، دانشگاه لاتروب و دانشگاه ویکتوریا در ملبورن قرار دارند. در سال 2019 شهر ملبورن به عنوان سومین شهر دانشجویی جهان پس از لندن و توکیو برگزیده شد. همچنین این شهر از نظر جمعیت مهاجر در جایگاه دهم جهانی قرار داشته و از تنوع قومی و زبانی بی‌نظیری برخوردار است. هزینه زندگی در ملبورن بسیار بالاست به نحوی که در سال 2019، به عنوان چهارمین شهر گران جهان شناخته شد.

شهر سیدنی

شهر سیدنی واقع در سواحل شرقی استرالیا، پایتخت ایالت نیو ساوت ولز و پرچمعیت‌ترین شهر استرالیا است. این شهر که نخستین مستعمره اروپایی‌ها در این کشور بود، به سرعت تبدیل به یکی از مراکز مهم مالی و فرهنگی جهان گشت و در حال حاضر یکی از متنوع‌ترین بافت‌های جمعیتی و قومی را در بر دارد. به غیر از زبان انگلیسی که زبان رسمی استرالیا است، مردم به بیش از 250 زبان در شهر سیدنی صحبت کرده و سومین کشور جهان از منظر جمعیت مهاجر محسوب می‌شود. علیرغم اینکه این شهر یکی از گران‌ترین شهرها بوده و هزینه زندگی در آن بسیار بالاست، به علت شاخص‌های اقتصادی، آموزشی و محیط زیستی، به عنوان یکی از ده شهر زیست‌پذیر در سراسر جهان نیز شناخته می‌شود. شش دانشگاه دولتی دانشگاه سیدنی، دانشگاه نیو ساوت ولز، دانشگاه تکنولوژی سیدنی، دانشگاه سیدنی غربی، دانشگاه مک کواری و دانشگاه کاتولیک سیدنی که هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را به خود جذب می‌کنند، در شهر سیدنی واقع شده‌اند.

شهر بریزبن

سومین شهر پرجمعیت استرالیا پایتخت ایالت کوئینزلند به نام بریزبن است که از قدیمی‌ترین شهرهای این کشور به شمار آمده و سابقه تاریخی آن به زمان پیش از استعمار بازمی‌گردد. همچنین این شهر با معماری‌های خیره‌کننده خود، پایگاه بسیاری از گردشگران و مهاجرین از گذشته تا به امروز بوده، به نحوی که 32% از جمعیت آن را مهاجرین تشکیل می‌دهند. علاوه بر آن بریزبن از قطب‌های اقتصادی استرالیا و پایگاه بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی محسوب شده و بندر دریایی این شهر به همراه صنعت گردشگری مهم‌ترین منابع مالی آن را تشکیل می‌دهند. پنج دانشگاه بزرگ استرالیا که در این شهر قرار دارند، عبارتند از: دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه فناوری کوئینزلند، دانشگاه گریفیث، دانشگاه کوئینزلند جنوبی و دانشگاه سان‌شاین کوست. در سال 2018، 95000 دانشجوی بین‌المللی در این شهر تحصیل و زندگی می‌کردند.

شهر آدلاید

پایتخت ایالت استرالیای جنوبی، آدلاید، پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا محسوب می‌شود. برخلاف دیگر شهرهای این کشور، شهر آدلاید از همان زمان استعمار توسط مهاجران ثروتمند و آزاداندیش برپا شده و تا به امروز سمبل آزادی‌های مذهبی و اصلاحات سیاسی به شمار می‌رود، تا جایی که به دلیل تکثر دینی موجود در آن شهر کلیساها لقب گرفته است. امروزه این شهر مقر فستیوال‌ها و برنامه‌های بزرگ ورزشی است و شاخص‌های سطح زندگی در آن نمره بسیار بالایی کسب کرده است. دانشگاه‌ها بخش مهمی از اقتصاد شهر آدلاید را تشکیل می‌دهند و فرمانداری ایالت سیاست‌های مختلفی را برای تبدیل این شهر به یکی از قطب‌های آموزشی استرالیا اجرا کرده است. دانشگاه آدلاید، دانشگاه استرالیا جنوبی و دانشگاه فلیندرز به همراه کالج سنت پیتر از مشهورترین مراکز آموزشی این شهر هستند. علاوه بر دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی بسیاری همچون موسسه سلطنتی استرالیا نیز در این شهر قرار گرفته‌اند.

شهر کانبرا

شهر کانبرا پایتخت زیبای کشور استرالیا و بزرگ‌ترین جزیره آن است که در شمال قلمرو این کشور قرار دارد. تمامی این شهر به صورت برنامه‌ریزی ساخته شده و همانند واشنگتن دی.سی به کلی از منطقه اصلی استرالیا جدا است. همچنین مراکز اصلی سیاسی و اداری همچون ساختمان مجلس قانونگذاری در شهر کانبرا واقع شده‌اند و برخلاف دیگر ایالت‌های استرالیا، هیچ حکمرانی مستقلی در این شهر وجود نداشته و شورای قانونگذاری پایتخت به امور آن رسیدگی می‌کند. در مقایسه با مقیاس ملی، درآمد افراد در این شهر بالاتر، نرخ بیکاری کمتر، تحصیلات دانشگاهی بیشتر و جمعیت جوان‌تر است. مشاغل خدماتی از جمله مدیریتی دولتی بخش عمده اقتصاد کانبرا را تشکیل می‌دهند و هزینه‌های زندگی نسبت به سیدنی کمتر است. دانشگاه کانبرا و دانشگاه ملی استرالیا در این جزیره قرار داشته که از برترین دانشگاه‌های پژوهش محور جهان به شمار می‌آیند.ویزای همراه استرالیا

یکی از دغدغه‌های همیشگی علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی، همراهی اعضای خانواده آن‌هاست. کشور استرالیا یکی از کشورهایی است که برای دارندگان ویزای تحصیلی این کشور، امکان اخذ ویزای همراه را نیز فراهم کرده است. به طور کلی ویزای همراه برای والدین، همسر و فرزندان متقاضی صادر گشته و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در مدت زمان تحصیل متقاضی در کنار او در کشور مقصد زندگی کنند.

ویزای همراه اغلب به دو شکل توریستی و کاری صادر می‌گردد. والدین دانش‌آموزان زیر 18 سال می‌توانند به عنوان همراه فرزند خود درخواست دهند، اگرچه فرآیند اقامت پیچیده‌ای دارد. همسر دانشجویان کارشناسی در استرالیا تنها اجازه دارند تا 40 ساعت در هفته کار کنند، اما در صورتی که متقاضی دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی باشد، همسر او می‌تواند به صورت تمام وقت به کار مشغول شود. لازم به ذکر است که برای دریافت ویزای همراه کاری نیاز به ارائه SOP جداگانه به سفارت استرالیاست که در آن همسر فرد متقاضی هدف خود را از اخذ ویزای کاری همراه شرح دهد. دلایلی که در این بخش مطرح می‌شود معمولا شامل حمایت از همسر در هنگام تحصیل و پرداخت هزینه‌های مورد نیاز است.

دریافت ویزای همراه کاری راه‌حل مناسبی برای افرادی است که قصد دارند با هزینه‌های کمتری مهاجرت کنند و در کشور مقصد منبع درآمدی مجزا داشته باشند. از آنجایی که فرد دانشجو تنها به صورت محدود (20 ساعت در هفته) اجازه کار خواهد داشت، داشتن همسری که در کنار او کار کرده و درآمد کسب کند، می‌تواند در جلب نظر مساعد آفیسر مهاجرت تاثیرگذار باشد.مقایسه تحصیل در استرالیا و کانادا

کشور کانادا و استرالیا از جهات متعددی به یکدیگر شبیه‌اند؛ هر دو کشورهایی انگلیسی زبان، فدرال و تحت نظر خاندان سلطنتی انگلستان هستند. سیستم آموزشی استرالیا و کانادا در عین شباهت‌های زیاد، تفاوت‌های عمده با یکدیگر دارد که موجب می‌شود تجربه تحصیل در استرالیا از تحصیل در کانادا متمایز گردد.

از منظر شهریه‌ها و هزینه‌های زندگی، کشور کانادا به صرفه‌تر از استرالیاست. متوسط شهریه دانشجویان بین‌المللی در استرالیا 30 هزار دلار و در کانادا 20 هزار دلار است. همچنین هزینه‌های زندگی نیز در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو یا ونکوور به نسبت شهرهای استرالیا همچون سیدنی و ملبورن حدود 16% کمتر است.

مدت زمان دوره کارشناسی در استرالیا 3 سال و در کانادا 4 سال است. همچنین برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری برخی از رشته‌ها مانند مهندسی، حقوق، تجارت و … باید در آزمون‌هایی خاص همچون GRE، GMAT، LSAT شرکت کنید. ویزای دانشجویی کانادا هزینه کمتری داشته و همچون اقامت دائم آن فرآیند ساده‌تری به نسبت استرالیا دارد. از طرف دیگر تحصیل در کالج‌های کانادا محبوبیت زیادی داشته و فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند برای ویزای پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنند، در حالیکه مهاجرت تحصیلی به استرالیا عموما به معنای تحصیل در دانشگاه‌های آن است.

تحصیل در استرالیا تفاوت‌های زیادی با کانادا دارد، با این حال هر دو کشور از اصلی‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی در جهان بوده و در میان دانشجویان بین‌المللی به دلیل استانداردهای بالای آموزشی و کیفیت بالای زندگی، محبوبیت زیادی دارند.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023