تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

تجریبات رشته معماری در کانادا

وی والت آمریکا کانادا اطلاعات کاربردی مشاغل کانادا تجریبات رشته معماری در کانادا

معماری در کانادا

تجربه اول

سوال : تا جایی که من اطلاع دارم برای دوستان معماری یه Designation خاصی وجود داره شبیه P.eng برای رشته ی عمران و باقی رشته های مهندسی. لطفا در مورد این Designation و مراحل گرفتنش از ابتدا تا انتها توضیح بدین.

جواب : برای معماران در انتاریو یه مرکزی وجود داره به نام OAA (Ontario Association of Architects) که Designation مربوطه رو برای کار تخصصی این رشته صادر میکنه. قبل از رجیستر کردن در این مرکز در ابتدا باید مدرک دانشگاهی شما ارزیابی بشه که این کار رو سازمانی به نام CACB (Canadian Architectural Certification Board) برای معمارها انجام میده که تا آخرین اطلاعی که من دارم هزینه ی این ارزیابی حدود 1800 دلار بود.

OAA – Ontario Association of Architects
CACB – Canadian Architectural Certification Board

برای گرفتن این ارزیابی باید مدرک دانشگاهی، ریزنمرات و لیست واحد ارائه بشه، این لیست برای بعضی از دانشگاه ها توی Library سایت CACB به تفکیک دانشگاه های مختلف موجوده. بهتره قبل از تهیه ی این لیست به سایت CACB مراجعه کنن و اگر لیست مورد نظرشون توی سایت نبود باید از دانشگاه خودشون تهیه کنن و به همراه مدرک تحصیلی و ریزنمرات ترجمه کنن و بیارن. علاوه بر این مدارک، باید دو یا سه تا پروژه ی دانشگاهی ارائه بدن که یکیش میتونه تز شون باشه. در ضمن باید بدونن برای طراحی معماری توی هر ترم، راجع به چی طراحی کردن و به طور خلاصه برای CACB بنویسن و یک سری فرم که باید از سایت CACB بگیرن و مطابق ریزنمراتشون اون فرم ها رو پر کنن.

برای ارزیابی مدرک به سایتهای زیر مراجعه کنید:

CACB assumed accreditation

The Association of Accrediting Agencies of Canada – AAAC

The Conditions and Terms for Accreditation

بعد از تکمیل مدارک و تحویل به این سازمان، مدارک رو بررسی میکنن و تصمیم میگیرن که نیاز به گذروندن دوره ی خاصی دارن یا خیر. اگر نیازی به گذروندن دوره نباشه، مدرک تحصیلی شون تایید میشه و میتونن برای OAA رجیستر کنن  که در این حالت به شما میگن Intern Architect. بعد ازین شما باید حدود 3800 ساعت در این زمینه فعالیت کنید که 960 ساعتش باید زیر نظر معاری باشه که خودش لایسنس داره. بعد از گذروندن این مدت باید چهارتا امتحان بدین که در مورد Construction و Building Code و این مسائله. که بعد از گذروندن اون دوره ها و امتحانات پایانی OAA به شما Fully Licence گفته میشه. البته این امتحانات هم پولیه و میتونم بگم کل این پروسه حدود 8 تا 10 هزار دلار هزینه داره.

همونطور که میبینید پروسه خیلی طولانی، پر هزینه و پر دردسریه برای همین خیلی از دوستانی که میان ترجیح میدن لایسنس نگیرن و به عنوان Architectural Designer کار کنن. چون تا زمانی که این مدرک رو نگرفتید نمیتونید بگید که من Architect  هستم و غیرقانونیه.

سوال : برای دوستانی که در حال حاضر ایران هستن و تا یه مدت دیگه میخوان بیان چه توصیه ای دارید؟ وقتشون رو برای یادگیری و یا مهارت در چه نرم افزار یا تخصصی بذارن؟

جواب : در حال حاضر اینجا Revit  خیلی روی بورسه و بسیاری از کمپانی ها ازاین نرم افزار استفاده میکنن. البته Solid Work هم هست ولی به اعتقاد من AutoCADو Revit  خیلی بیشتراستفاده میشه. سعی کنن توی این نرم افزار ها مهارت پیدا کنن و البته با توجه به سوال قبلی تون و توضیحاتی که دادم باید دنبال تهیه ی پروژه برای ارائه به سازمان های مربوطه هم باشن تا بتونن پروژه ی خوب و قابل قبولی رو ارائه بدن.

سوال : اگر کسی نخواد از OAA مدرک بگیره آیا سرتیفیکیت دیگه ای هست که بگیره و بتونه باهاش فعالیت تخصصی بکنه؟

جواب : سرتیفیکیت خاصی که نه ولی حتما باید دوره ی Building Code رو رفته باشه. معمولا کالج های Sececa این دوره ها رو به صورت پارت تایم برگزار میکن. البته دوره های دیگه ای هم وجود داره که بستگی به خود شخص داره که توی چه زمینه ای میخواد کار کنه ولی اکثرا با گذروندن همون Building Code میتونن به عنوان Architectural Designer مشغول به کار بشن. البته مدرک خاص دیگه ای نیاز نیست و معمولا از کسی مدرک دانشگاهی هم نمیخوان ولی اینجا غیر از رزومه، Portfolio هم براشون خیلی مهمه که پروژه هایی که کار کردن رو به طور کامل توی Portfolio داشته باشن.

یه نکته ای هم بگم، سازمان JVS توی تورنتو یه پلن برای معمار ها داره که البته برای شرکت کردن توی این دوره مدرک زبان LINC 8 میخواد. در واقع شما بعد از رجیستر کردن در JVS میتونین توی پلنی به اسم i-Plan شرکت کنید. از این طریق شمارو به کالج میفرستن که هم با نرم افزار Revit  و هم با Building Code آشنا میشین. البته ابتدای این دوره مصاحبه داره. Portfolio هم برای رجیستر کردن در این پلن بسیار مهمه و باید ازین مصاحبه با موفقیت بیرون بیاید تا بتونید اون پلن رو ادامه بدین. تا جایی که میدونم پایان این پلن، co-op داره که برای ورود به بازار کار خیلی مفیده.

سوال : بچه های معماری با چه عنوانی میتونن اینجا کار کنن؟

جواب : معمولا همون Architectural Designer که در موردش صحبت کردیم، Technician، CAD drafter. در واقع اینها عناوینی هستن که مراکزی مثل JVS کمک میکنن که روزمه ی بچه های معماری رو با این عناوین بنویسن. باید در نظر داشت با توجه به اینکه اینجا تجربه ی کار کانادایی بسیار اهمیت داره با این عناوین شغلی در ابتدا و تا زمانی که تجربه ندارن نمیشه انتظار حقوق بالا داشت. شاید حدود 15 دلار. و معمولا برای اوایل پوزیشن خاصی به شما نمیدن که حقوق بالایی داشته باشه.

سوال : اگر کسی بخواد برای خودش کار کنه حتما لازمه Fully licence از OAA بشه یا میتونه بدون اون مدرک هم شرکت تاسیس کنه و مشغول به کار بشه ؟

جواب : نه لزومی نداره حتما اون دوره ی طولانی رو بگذرونه میتونه با مهندسهای دیگه همکاری کنه. البته اوایل که آشنایی با محیط نداره و اعتماد به نفس کمه یه مقداری مشکله ولی اگر کسی Network خوبی داشته باشه میتونه برای خودش پروژه بگیره و بدون Fully Licence هم میتونه فعالیت کنه و در نهایت یه پولی میده به کسی که Fully Licence  هست که براش مهر بزنه.

سوال : موسسه هایی مثل JVS و Adult School و … که برای کاریابی هستن کدومشون برنامه های بهتری برای معماران دارن؟

جواب : فقط JVS که قبلا در موردش توضیح دادم. کلا برنامه هایی که کوآپ دارن خیلی به نفع شونه. البته TDSB هم دوره های ELT خوبی برگزار میکنه، به نظر من هم کلاس زبانه هم کلاس معماری و کسایی که اونجا شرکت میکنن هم با زبان تخصصی رشته شون آشنا میشن و هم اطلاعات تخصصی شون بالا میره. کلاس هاشون دو ماه و نیمه و  یه مقدار حرفه ای تر کار میکنه و در نهایت هم سیستم شون به این صورته که میگن شما ده تا کمپانی معرفی کنید و ما باهاشون مذاکره میکنیم و مصاحبه ی کاری میگیریم.

سوال :  به عنوان سوال آخر شما چه پیشنهاد یا نکته یا حرف نگفته ای برای هم رشته ای های خودتون دارید؟

جواب : میتونم دوباره تاکید کنم برای i-Plan موسسه ی JVS چون خیلی مفیده  بسیاری از دوستان از این طریق رفتن سرکار. برای همین سعی کنن خودشون رو آماده کنن برای مصاحبه ش و البته مدرک زبان LINC 8 .


تجربه دوم

لایسنس آرشیتکت در ایران و فعالیت در همین زمینه. در حال حاضر توی یه شرکت در کانادا در پوزیشن Architectural designer مشغول به کار .

سوال : لطف کنین مراحل گرفتن designation معماری و هزینه های مربوطه رو توضیح بدین؟

جواب : با توجه به اینکه در مصاحبه ی قبلی توضیحات کاملی در این مورد داده شده اجازه بدین من به یه شکل دیگه بیان کنم. کلیه کسانی که میخوان این پروسه رو شروع کنن باید در CACB (Canadian Architectural Certification Board) اپلای کنن. این موسسه این تائیدیه رو صادر میکنه که مدرک ما معادل مدرک لیسانس کاناداست. برای این کار باید فرم های مربوطه رو از وبسایتشون دانلود کنید و بر اساس واحد های درسی گذرونده یا سرفصل دروس که اینجا به اسم University Calendar  شناخته میشه، پر کنید. بهتره که این فرم ها با دقت و هوشمندی پر بشه چون امکان داره قانع نشن و بگن شما یه سری دوره های اضافه تر رو باید بگذرونید یا مدرک رو قبول نمیکنن. بعد از پر کردن این فرم ها، ترجمه ی سرفصل دروس که حدود هفتاد یا هشتاد صفحه میشه رو ضمیمه ی میکنید و سابمیت میکنید و در این مرحله حدود 1800 دلار هم باید پرداخت بشه. بررسی این مدارک توسط موسسه ممکنه بین یک تا شش ماه هم طول بکشه.

نکته ی که میتونم بگم اینه که با توجه به اینکه هزینه ها خیلی زیاده میتونن برای بچه هایی که اینجا هستن refer  بدن. مثلا میتونن بگن من refer میدم از فلان دانشگاه، چون واحد های درسی مون مثل همه و معمولا قبول میکنن.

بعد از بررسی پرونده شما براتون یه سرتیفیکیت میفرستن که مدرک شما معادل لیسانس کاناداست. بعد از دریافت این مدرک باید به OAA مراجعه کنید و بگید که در حال حاضر به عنوان لیسانس کانادا شناخته میشید و میخواید رجیستر کنید برای کار کردن به عنوان Intern Architect.

در این حالت همونطور که خانم کوثری توضیح دادن مصاحبه میکنن باهاتون که البته مصاحبه ی سختی نیست و شما میشید Intern Architect.  برای شما پرونده ای تشکیل میشه و میگن که باید 3800 ساعت طبق یک چارت ساعت پر کنید. البته این چارت کاملا مشخصه و توی فرم های که از سایت دانلود میکنید توضیح داده شده. شما در طی مدت 5 سال بعد از رجیستر کردن موظفید که اون 3800 ساعت رو پر کنید. این ساعت ها ممکنه برای کسی که مثلا داره در زمینه Interior design کار میکنه حتی بعد از گذشت 5 سال فقط 1000 ساعتش رو قبول کنن چون شامل اون چیزهایی که میخوان نمیشه مثلا میگن Job Site باید بره یا در زمینه ی construction administration کار بکنه. اگر نتونید اون ساعت هارو پر کنید بهتون سنوات میخوره. حالا اجازه بدین یه توضیح کوتاهی در باره ی عضویت بدم و دوباره برگردم سراغ این سنوات.

 بعد از رجیستر کردن باید سالی 500 دلار هزینه ی عضویت پرداخت بشه و بعد از دریافت لایسنس و آرشیتکت شدن این هزینه میشه سالی 1800 دلار. حتی بعد از گرفتن این مدرک هم باید مرتبا خودتونو آپگرید نگه دارید چون در غیر این صورت امکان داره مدرک رو ازتون بگیرن. مثلا باید مرتبا توی سمینارهای مختلف شرکت کنید.

حالا اون سنوات چیه. بعد از گذشتن 5 سال اگر نتونید ساعت هاتونو پر کنید ازون به بعد باید حق عضویت آرشیتکتی، یعنی همون 1800 دلار رو پرداخت کنید چون میگن ما به شما 5 سال فرصت دادیم و نتونستین 3800 ساعت رو پر کنید.

بعد از اینکه 3800 ساعت رو پر کردید مجدد برای تائید اون مراجعه میکنید و پس از تایید شما رو میفرستن برای امتحانات. در مورد این امتحانات هم خانم کوثری توضیح دادن و بعد از گذروندن اون امتحانات به شما لایسنس میدن. ولی چیزی که خیلی اهمیت داره همون 3800  ساعته که باید در زمینه های مربوطه که بهتون میگن، فعالیت کنید.

سوال : اگه ممکنه در مورد شغل فعلی تون توضیح بدین که چطور این شغل رو گرفتین و غیر از i-plan  که موسسه JVS ارائه میده و خانم کوثری در موردش صحبت کردند آیا متد بهتری برای گرفتن شغل سوال دارید؟

جواب : وقتی که شما وارد کانادا میشید از drafter میتونید شروع کنید به کار کردن تا technologist  و architectural designer و … . همه ی این شغل ها تقریبا پوزیشن مشابهی دارن حالا ممکنه drafter یه مقدار پایین تر از بقیه باشه ولی در کل شبیه به همه. کسی که هم رشته ی ماست توی همه ی این زمینه ها میتونه فعالیت داشته باشه. مثلا میتونه بره توی شرکت در و پنجره سازی فقط drafting کنه. به همین خاطر لزومی نداره شما حتما لایسنس یا OAA داشته باشی.

من در ابتدا دوره های ELT توی موسسه JVS رو میرفتم که فهمیدم دوره ی i-plan وجود داره که که مفیده. اونجا اپلای کردم و مصاحبه گرفتم که البته مصاحبه هاش گروهیه و نمونه کار میخوان که البته پروسه ی خیلی سخت و پیچیده ای نیست و اونجا قبول شدم. نکته ی خوبی که این دوره داره اینه که توی دانشگاه Ryerson برگزار میشه و نه توی کالج و کیفیت درسی بالایی داره. برای مثال میتونم بگم که توی درس Building Code ، دانشی که استاد به شما میده بر اساسی چیزی که بتونی توی کار ازش استفاده کنی خیلی بیشتر از اونیه که توی کالج ها ارائه میشه. همینطور در مورد دوره ی Revit که استاد خیلی خوبی داشت و من واقعا راضی بودم. البته من الان از این نرم افزار استفاده نمیکنم چون شرکت ها به علت هزینه ی بالای اون زیاد استفاده نمیکنن. ولی کلا اینجا خیلی عمومیه و اگر کار با این نرم افزار رو خوب بلد باشید توی پوزیشن های خیلی خوبی میتونید فعالیت کنید.

 مورد خیلی خوب دیگه ای که این پلن داره اینه که شمارو bursary میکنه و حتی هزینه ی کتاب ها رو هم به شما میده. یعنی شرایط شما رو بررسی میکنن اگر واجد شرایط باشین کلیه ی هزینه های شمارو پرداخت میکنن. قبلا کلا رایگان بود ولی از دوره ای که من شروع کردم گفتن چون کلاس های Revit  توی Lab  برگزار میشه باید هزینه شو بگیریم که برای ما 500 دلار بود. البته هزینه ی آزاد همین دوره 700 دلار بود. از ما این پولو گرفتن بعد ما برای bursary ثبت نام کردیم  بعد اون 500 دلار رو به اضافه ی پول کتاب ها که کلا همه ش 1000 دلار میشد بهمون برگردوندن.

من خیلی ازون دوره راضی بودم چون گروهی که توش بودم خیلی گروه خوبی بود هم از نظر زبان، هم سوادی و سکوی پرتاب خیلی بزرگی بود برای من. چون در کنار همه اینها با شما روی Portfolio کار میکنن، روی Interview Skill کار میکنن، سمینار میذارن برای استفاده از لینکدین که چطور باهاش کار کنین و آدمهای مختلفی میاوردن که بچه ها بتونن اطلاعات بگیرن و خیلی چیزهای دیگه. البته شاید خیلیا بیان حرف منو انکار بکنن چون شرایط آدم ها باهم متفاوته ولی برای شخص من این دوره ها خیلی مفید بود.

در این دوره برای شما کار پیدا نمیکنن ولی یه فرصتی به شما میدن. مثلا من دارم دوره i-plan رو میگذرونم میان روزمه ی منو به شرکت های مختلف میفرستن. برای مثال وقتی دوره ی شما 4 ماهه نزدیکای آخر دوره شروع میکنن به کمک کردن و ارسال رزومه تا آغاز دوره ی بعدی. چون افراد دیگه باید بیان و شرایط شون محدوده.

من بلافاصله بعد از presentation رفتم سرکار. یکی دو هفته قبل از پایان دوره یه شرکتی نقشه کش میخواستن اپلای کردیم و من مصاحبه گرفتم قبول شدم و رفتم سرکار و به مدت سه ماه توی اون شرکت کار کردم. بعد ازون برای اینجا اپلای کردم و مشغول به کار شدم.

میتونم مجدد تاکید کنم که i-plan برای من خیلی مفید بود. حتی هنوزم برای من ایمیل میفرستن و سمینارهای مختلف دعوت میکنن و با توجه به اینکه شما دوره ی فول تایم داری میگذرونی خیلی بیشتر درگیر میشید و چون رایگانه و کیفیت درساش بالاست ولی خب شما باید 4 ماه وقت بذارید براش.

سوال : اگر براتون امکان داره در مورد حقوق کسانی که توی این زمینه ها مثل architectural designer کار میکنن هم اشاره ای بکنید که میانگین دریافتی شون چقدره؟

جواب : معمولا مینیمم که ازdrafting شروع میشه حدود 15 دلاردر ساعته. اما چیزی که دوستان باید بهش توجه کنن اینه که اغلب دولت این شرکت ها رو ساپورت میکنه که یک سوم این حقوق رو تا پنج ماه پرداخت میکنه. یعنی یه سری برگه بین اون فرد و کارفرما و دولت امضا میشه که این شرایط ذکر شده. بعد از پنج ماه کارفرما میتونه تصمیم بگیره که میخواد اون شخص رو نگه داره یا خیر.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی