تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

برنامه مهاجرت تجربه کانادایی


مهاجرت به کانادا از طریق برنامه CEC تجربه کانادایی

برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی برای افرادی تعبیه شده است که حداقل یک سال تجربه ی کار تمام وقت موقت در کانادا داشته باشند. این افراد اگر قصد دریافت اقامت دائم در کانادا و مهاجرت کاری به این کشور را داشته باشند می توانند با پیمودن سیر ثبت نام مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری، از مسیر برنامه تجربه کانادایی یا Canadian Experience Class نسبت به دریافت ویزای اقامت دائم Permanent Residence  اقدام کنند.

متقاضیان این مسیر مهاجرتی باید حداقل ۱ سال در ۳ سال پیش از ثبت نام را به صورت تمام وقت و یا به صورت کار پاره وقت معادل آن داشته باشند. این تجربه کاری باید با مجوز قانونی کار کسب شده باشد و می تواند پس تحصیل و یا با ویزا اقامت موقت کاری کسب شده باشد. پس از دریافت ویزای اقامت دائم کانادا شما می توانید بدون محدودیت در کانادا اقامت و کار کنید و پس از گذشت ۵ سال، می توانید برای شهروندی کانادا درخواست کنید و رسماً شهروند کانادا شوید. شهروندی کانادا مزایای بی شماری از قبیل بهره مندی از خدمات درمانی ارزان  تحصیل رایگان یا با تخفیفات زیاد را با خود به همراه خواهد داشت.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای تجربه کانادایی

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد این لینک شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

پیش نیازهای برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری

پیش از اقدام برای دریافت ویزای تجربه ی کانادایی (CEC) برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا، باید شرایط خود را با پیش نیازهای این ویزا تطبیق دهید. برای این کار، در سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا یک پرسشنامه ی مهاجرتی برای ارزیابی اولیه مهاجرتی متقاضیان وجود دارد. شما می توانید از طریق این صفحه شرایط خود را با قوانین برنامه ی مهاجرتی تجربه کانادایی بسنجید.

این پرسشنامه معیارهای زیر را از شرایط شما بررسی خواهد کرد و طبق قوانین امتیاز دهی اکسپرس انتری یک نمره ی اولیه برای شما محاسبه خواهد کرد.

  • تجربه ی کاری و سطح شغلی که در آن فعالیت دارید.
  • سطح مهارت زبان خارجی.
  • مقبولیت و شایستگی برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا.

معیار تجربه ی کاری و سطح شغلی که در آن فعالیت دارید

این معیار سطح مهارت و توانایی کاری متقاضی و همچنین اهمیت کاری و سود آوری کاری متقاضی را به معرض پرسش می گذارد. پیش نیاز مهم این معیار داشتن حداقل 1 سال سابقه کاری تمام وقت و یا معادل تمام وقت (30 ساعت در هفته) در سه سال پیش از ثبت درخواست است. تجربه کاری ای که متقاضی مستندات آن را ارائه می دهد باید در تنها یک حوزه ی کاری باشد و در یکی از سطوح شغلی TEER 0 (مشاغل مدیریتی و ریاستی)، TEER 1 (مشاغل حرفه ای و تکنیکی که معمولاً نیازمند مدارک دانشگاهی هستند) و یا TEER 2 & 3 (مشاغل تکنسینی و فنی و حرفه ای که معمولاً نیازمند مدارک کاردانی، کارآموزی و کالج هستند)  باشد.

متقاضی باید تجربه ی کار موفق داشته باشد سابقه کاری وی با بازده مناسب ارزیابی شود. به علاوه تجربه کاری معرفی شده باید با تمامی توصیفات کد شغلی ای که در سیستم دسته بندی شغلی کانادا وجود دارد (National Occupational Classification (NOC)) یکی باشد. سوابق خوداشتغالی، فریلنسینگ، کار دانشجویی و کار در محیط دانشگاه مورد قبول مسیر مهاجرتی تجربه ی کاناداییCEC  نیستند.

معیار سطح مهارت زبان خارجی

متقاضیان این مسیر مهاجرتی نیز ملزم به ارائه ی مدرک مهارت زبان انگیسی یا فرانسوی هستند. این مدارک با شرکت در یکی از آزمون های معتبر مورد تایید سازمان مهاجرت کانادا قابل حصول است. برای زبان انگلیسی آزمون های IELTS و CELPIP و آزمون های TEF و TFC برای زبان فرانسوی، همگی به صورت آزمون های General Training قابل قبول هستند. همچنین از مدت زمان اعتبار آزمون نباید گذشته باشد.

نمره های پیش نیاز برای صدور ویزای مسیر مهاجرتی تجربه ی کانادایی: اکسپرس انتری کانادا برای سطوح کاری TEER 0 و TEER 1 حداقل معادل نمره ی 7 CLB هستند و برای سطح شغلی TEER 2 & 3 معادل نمره ی 5 CLB هستند. نمره ی معادل CLB (Canadian Language Benchmark) سیستمی برای معادل سازی نمره های زبان آزمون های فوق اند که در این صفحه قابل محاسبه اند.

معیار مقبولیت

این معیار نیز جز مراحل ممیزی اولیه متقاضیان مسیرهای مهاجرتی اکسپرس انتری است. بر اساس این معیار، متقاضی باید عاری از سوابق جنایی و پلیسی باشد و همچنین در شرایط جسمانی پر مخاطره ای نداشته باشد. هدف آن است مهاجرانی که از مسیرهای مهاجرتی اقامت دائم کانادا را دریافت می نمایند، برای این کشور بی خطر و سودمند باشند. برای قبولی از معیار مقبولیت، شما باید گواهی عدم سوء پیشینه و همچنین گواهی های پزشکی دال بر سلامت جسمانی خود را در پرونده ی مهاجرتی جو انعکاس دهید. ممکن است بنا به صلاح دید افسر بررسی پرونده از شما درخواست شود که مدارک دیگر برای این معیار ارسال نمایید.

مراحل ثبت نام برای ویزای اکسپرس انتری دسته ی تجربه ی کانادایی

زمانی که از شرایط احراز خود برای دریافت ویزای مسیر مهاجرتی تجربه ی کانادایی اطمینان حاصل کردید. ابتدا  پرسشنامه ی شرایط سنجی اکسپرس انتری، مسیر تجربه ی کانادایی را در سایت سازمان مهاجرت کانادا را پر کنید. این تست غربالگری اولیه ای است که از تمامی متقاضیان انجام می شود و در صورتی که نتیجه مثبت در این تست را دریافت کنید، سیستم سایت به شما یک کد ثبت نام خواهد داد که با داشتن آن می توانید اکانت خود را در سامانه ی اکسپرس انتری انجام دهید. پس از ایجاد اکانت اکسپرس انتری، شما باید اطلاعات تکمیلی خود را در پروفایل اکسپرس انتری خود وارد نمایید و در بین گزینه های اکسپرس انتری، گزینه Canadian Experience Class را از بین چهار گزینه ی موجود انتخاب کنید. سپس زمان آن می رسد که اطلاعات اظهار شده ی خود را اثبات نمایید.

مدارک و مستندات مورد نیاز را در پروفایل اکسپرس انتری خود وارد کنید

پیش از ثبت نام در سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا مدارک زیر را آماده داشته باشید چرا که جزء مدارک اولیه ای هستند که باید در مراحل ابتدایی ثبت نام در اکانت خود بارگذاری کنید.

  • پاسپورت معتبر
  • نتایج آزمون زبانی که داده اید (انگلیسی یا فرانسوی)
  • نتایج بررسی و اعتبار سنجی مدرک تحصیلی (برای دسته های نیرو های متخصص فدرال و تجربه ی کانادایی)
  • نامه ی پیش نهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی در صورت وجود
  • ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه
  • مدارک نتایج تست های سلامت پزشکی
  • مدارک دال بر تکلف مالی در مدت زمان اقامت در کانادا در صورتی با ویزای شما موافقت گردد

حتماً از تمامی مدارک فوق کپی های برابر با اصل دریافت نمایید و مدارک غیر انگلیس یا فرانسوی را ترجمه ی رسمی بکنید. اصل مدارک فوق را به همراه داشته باشید چرا که در تمامی مراحل مهاجرت این موارد را از شما در خواست خواهند کرد.

پروفایل خود را در سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا ثبت کنید

از زمان ایجاد پروفایل اکسپرس انتری، 60 روز فرصت خواهید داشت تا اطلاعات خود را تکمیل کنید و تمامی مدارک مورد نیاز را در پروفایلتان آپلود کنید و نهایتاً درخواست مهاجرتی خود را ارسال کنید. در صورتی که این مدت زمان تمام شود باید مجدداً از ابتدا شروع کنید و پروفایل جدید تشکیل دهید. در این مرحله شما باید مدارک مربوط به سابقه ی کاری، تحصیلی، مدرک زبان و تمامی مدارک و مستنداتی که امتیاز مهاجرتی شما بر مبنای آنها محاسبه می شوند را در پروفایل خود قرار دهید. زمانی که پروفایل خود را تکمیل کرده و درخواست مهاجرتی خود را ثبت کردید، پرونده شما در لیست انتظار یا به اصطلاح Selection Pool قرار می گیرد. دارندگان شرایط حداقلی ای که در لیست انتظار قرار گرفته‌اند به صورت رقابتی و بسته به شرایط متعدد انتخاب خواهند شد.

پروفایل متقاضیانی که تا ۶ ماه انتخاب نشود از لیست انتظار حذف می شود و مجدداً می توانند از ابتدا برای تشکیل پروفایل جدید اقدام نمایند. در مدت زمانی که پروفایل شما در لیست انتظار است، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که شرایط خود را ارتقاء دهید و مدارک جدیدی در پروفایل خود بارگذاری کنید. به عنوان مثال شما می توانید در این مدت زمان ۶ ماهه آزمون زبان مجدد بدهید و نمره زبان خود را ارتقاء دهید و یا گواهی جدید در حوزه ی کاری خود دریافت نمایید و در سامانه ی اکسپرس انتری بارگذاری کنید

انتخاب شوید و دعوت نامه ی تکمیل پرونده و ثبت نام نهایی را دریافت نمایید

اگر امتیاز مهاجرتی شما بالاتر از رقبای شما در لیست انتظار باشد شما انتخاب خواهید شد و توسط یک ایمیل این انتخاب به شما اطلاع داده خواهد شد. در این ایمیل از شما سوال خواهد شد مه آیا مایل به ادامه ی روند مهاجرتی و دریافت ویزا هستید و شما باید به این درخواست پاسخ مثبت دهید. این امکان برای متقاضیان دریافت ویزای تجربه ی کانادایی اکسپرس انتری وجود دارد که برای مسیرهای مهاجرتی دیگری اقدام به ثبت نام کرده باشند و ممکن است هم زمان یا پیش از موافقت با پاسخ برنامه ی اکسپرس انتری مسیر مهاجرتی بهتری را با موفقت طی کرده باشند. لذا افرادی که به ایمیل پاسخ انتخاب اکسپرس انتری پاسخ منفی بدهند و یا طی ۲۰ روز پاسخ ندهند، با سایر متقاضیان در صف انتظار جایگزین خواهند شد.

برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست خود را ارائه دهید

پس از انجام اقدامات تکمیل پرونده، سازمان مهاجرت کانادا فرم ها و دستورالعمل های درخواست ویزای اقامت دائم کانادا (Canadian Permanent residence) را به شما خواهد داد. شما باید فرم های ارائه شده را تکمیل نمایید و مدارک قید شده را نیز در پرونده ی ویزای اقامت دائم ضمیمه نمایید. پرداخت مبالغ ویزای اقامت دائم کانادا نیز اضافه بر پرداخت های درخواست ویزای اکسپرس انتری است و به صورت جدول زیر می باشد.

هزینه های صدور ویزای Express Entryقیمت به دلار کانادا
هزینه ی ثبت نام برای صدور ویزاهای اقتصادی1040 دلار شامل 550 دلار هزینه ی بررسی مدارک و 490 هزینه بررسی شرایط دریافت PR
هزینه ی ثبت نام صدور ویزاهای اقتصادی بدون درخواست ویزای اقامت دائم۵۵۰ دلار
هزینه ی درخواست ویزا برای همسر متقاضی۱۰۴۰ دلار مشابه متقاضی
هزینه ی ثبت نام صدور ویزای اقتصادی برای همسر متقاضی بدون درخواست ویزای اقامت دائم۵۵۰ دلار
هزینه ی صدور ویزای همراه برای فرزندان متقاضی به ازای هر فرزند وابسته۱۵۰ دلار

شما پس از دریافت دعوت نامه ی تکمیل پرونده ی اکسپرس انتری ۶۰ روز فرصت خواهید داشت که مدارک لازم را برای ویزای اقامت دائم کانادا ارسال نمایید و درخواست خود را ثبت کنید. پس از آن سازمان مهاجرت کانادا پرونده ی مهاجرتی شما را ظرف حداکثر زمان ۶ ماه بررسی خواهد کرد نتیجه را به شما ارسال می کند. در صورتی که با ویزای اقامت دائم اکسپرس انتری شما موافقت گردد برای انجام عملیات بایومتریک و دریافت ویزا دعوت نامه ی جدیدی به شما داده خواهد شد و در غیر این صورت، دلایل مخالفت با درخواست شما ارسال می گردد که این امکان برای اصلاح آنها و تصحیح نقصی مدارک برای شما وجود خواهد داشت. شما می توانید پس از اصلاح اشکالات وارد شده به پرونده ی خود مجدداً  پرونده ی خود را برای سازمان مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی