استرالیا تحصیلات

بررسی دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا | The Australian National University

کشور استرالیا یکی از اصلی‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی در جهان بوده که بیش از 800 هزار دانشجوی بین‌المللی را در خود جای داده است. استرالیا همچنین به عنوان هفتمین کشور جهان از نظر سیستم آموزشی شناخته شده که بیانگر استانداردهای بالای آموزشی و پژوهشی در این کشور است. دانشگاه‌های گروه هشت استرالیا که از شهرت جهانی بسیار زیادی برخوردار هستند، به عنوان قطب تحقیقاتی این کشور عمل می‌کنند که پیشتاز پژوهش‌های علمی در عرصه‌های مختلف بوده و سالیانه از سراسر جهان اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

دانشگاه ملی استرالیا برترین دانشگاه استرالیا و نیمکره جنوبی بوده که همچنین طبق رتبه‌بندی QS موفق به کسب رتبه 31 در میان دانشگاه‌های جهان در سال 2021 شد. علاوه بر آن، سیستم رتبه‌بندی تایمز، این دانشگاه را از نظر میزان استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، در مقام پانزدهم قرار داد. دانشگاه ملی استرالیا که در شهر کنبرا، پایتخت استرالیا، قرار گرفته در سال 1946 توسط پارلمان این کشور تاسیس شد.


تاریخچه دانشگاه ملی استرالیا

در اوایل قرن بیستم و پس از تثبیت پایتخت، دولت استرالیا تصمیم گرفت تا دانشگاهی ملی را در این کشور تاسیس کند. اما تاسیس یک دانشگاه تا سال 1946 به تعویق افتاد و در واقع پس از جنگ جهانی دوم بود که به دستور پارلمان، دانشگاه ملی استرالیا تاسیس گشت و بسیاری از چهره‌های برجسته دانشگاهی استرالیا در خارج از این کشور به منظور کار در این دانشگاه به کشور بازگشتند. این دانشگاه در ابتدا از چهار مرکز تحقیقاتی در رشته‌های فیزیک، علوم اجتماعی، مطالعات اقیانوسیه و پزشکی تشکیل شده بود ولی بعدها، در سال 1960 با کالج دانشگاهی کنبرا (CUC) ادغام شد که در ابتدا تنها شامل رشته‌های هنر، اقتصاد، حقوق و علوم پایه می‌شد. دانشکده‌های شرق شناسی و مهندسی نیز بعدها به پردیس دانشگاهی اضافه شدند. با اینکه اغلب ساختمان‌های اصلی دانشگاه همچون رصدخانه و کتابخانه در دهه 1950 ساخته شدند، نخستین خوابگاه دانشجویی در سال 1961 با نام Bruce Hall تاسیس شد. تکمیل کامل فضای دانشگاه تا دهه اول قرن 21 به طول انجامید و با افتتاح دانشکده پزشکی در سال 2002 به اتمام رسید.

دانشگاه ملی استرالیا در طول تاریخ بابت داشتن انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی فعال شناخته شده که در زمینه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی فعالیت می‌کنند. همچنین این دانشگاه یکی از اصلی‌ترین مراکز تبادل دانشجو در استرالیا بوده که با دانشگاه‌های مهمی در آمریکا، چین، ژاپن، کانادا، بریتانیا، سوئیس و دانمارک همکاری می‌کند.


پردیس دانشگاهی دانشگاه ملی استرالیا

پردیس دانشگاه ملی استرالیا به طول 1.5 کیلومتر در طول شهر کانبرا و حومه آن اکتون گسترده شده است. این پردیس در اطراف خود توسط ساختمان‌های مهم تاریخی-فرهنگی استرالیا و مناظر طبیعی خارق‌العاده احاطه شده است که تجربه تحصیل در آن را منحصر به فرد می‌سازد. دانشگاه ملی استرالیا به دلیل بهره‌مندی از فضای سبز بسیار زیبا، به عنوان دومین دانشگاه سبز جهان شناخته می‌شود.

در حال حاضر 11 خوایگاه دانشجویی در این پردیس قرار گرفته و دانشجویان همچنین می‌توانند از واحدهای مسکونی اطراف دانشگاه برای اقامت استفاده کنند. 7 دانشکده اصلی دانشگاه ملی استرالیا عبارتند از:


دانشکده هنر و علوم اجتماعی:

این دانشکده به دو بخش دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده هنرها و علوم انسانی تقسیم می‌شود. دانشکده علوم اجتماعی رشته‌های تاریخ، فلسفه، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، مطالعات خاورمیانه و مطالعات آمریکای لاتین را در خود جای داده، دانشکده هنر و علوم انسانی نیز شامل رشته‌های انسان‌شناسی، باستان‌شناسی، مطالعات کلاسیک، تاریخ هنر، ادبیات انگلیسی، تئاتر، مطالعات فیلم، مطالعات جنسیت، زبان‌شناسی، زبان‌های اروپایی، هنر و موسیقی می‌شود.

کالج دانشگاهی آسیا پاسیفیک:

این کالج مرکز تخصصی مطالعات آسیا پاسیفیک و زبان است که در تمام دنیای انگلیسی زبان بیشترین میزان متخصص را در این حوزه علمی در خود جای داده است. دانشکده سیاستگذاری و دانشکده مطالعات فرهنگی، تاریخی و زبان در این کالج قرار گرفته‌اند. دانشجویان علاقه‌مند به مطالعات مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در حوزه آسیا پاسیفیک می‌توانند برای اخذ پذیرش در این دانشگاه اقدام کنند که بهترین مرکز تخصصی در این حوزه است.

دانشکده اقتصاد و تجارت:

رشته‌های اقتصاد، امور مالی، حسابداری، آمار، بازاریابی و مدیریت همگی در این دانشکده تدریس می‌شوند. این دانشکده همچنین از قطب‌های پژوهشی در حوزه امور مالی و سیاستگذاری اقتصادی شناخته می‌شود که مراکز تحقیقاتی متعددی را در خود جای داده است.

دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر:

این دانشکده به دو بخش مهندسی و علوم کامپیوتر تقسیم شده که در هر کدام طیف وسیعی از رشته‌ها را در بر می‌گیرد. دانشگاه ملی استرالیا محل قرارگیری سازمان‌های بزرگ فنی و مهندسی استرالیا همچون NCI، NICTA و مرکز اصلی پژوهش‌های حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات است. گروه‌های تحقیقاتی حاضر در این دانشکده شامل الگوریتم‌ها و داده‌ها ، پردازش سیگنال کاربردی ، هوش مصنوعی ، مرکز سیستم‌های انرژی پایدار ، سیستم‌های رایانه‌ای ، کامپیوتر و رباتیک ، محاسبات فشرده با داده ، اطلاعات و محاسبات انسان محور ، منطق و محاسبات ، مواد و ساخت ، سلول‌های نیمه هادی و خورشیدی ، نرم افزار مهندسی سیستم‌های فشرده، گروه حرارتی خورشیدی ، سیستم ها و کنترل می‌شود.

دانشکده حقوق:

دانشکده حقوق دانشگاه ملی استرالیا در حوزه آموزش و تحقیق حقوقی فعالیت کرده و دارای مراکز تخصصی در حوزه‌های حقوق تجاری، حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی و حقوق محیط‌زیست است. دوره‌های LL.B و J.D در این دانشگاه ارائه شده و به عنوان دوازدهمین مدرسه حقوق برتر در جهان شناخته می‌شود. دانشجویان حقوق بین‌الملل می‌توانند بخشی از تحصیل خود را به طور عملی در ژنو بگذرانند.

دانشکده پزشکی، زیست و محیط‌زیست:

این دانشکده شامل مدرسه علوم پزشکی کرتین، مدرسه پزشکی دانشگاه ملی استرالیا، مدرسه محیط‌زیست و زیست‌شناسی فنر شده که به همراه مدرسه روانشناسی و جمعیت‌شناسی در این دانشکده قرار گرفته‌اند.

دانشکده فیزیک و ریاضی:

رشته‌های نجوم و اخترفیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، ریاضی و فیزیک اصلی‌ترین گروه‌های درسی و تحقیقاتی این دانشکده هستند. فیزیک هسته‌ای که از مهم‌ترین اولویت‌های پژوهشی دانشگاه ملی استرالیا به شمار می‌رود، در این دانشکده دنبال می‌شود.


بهترین رشته‌ها برای تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا

 • انسان‌شناسی
 • زمین شناسی
 • علوم دریایی
 • جغرافیا
 • فلسفه
 • علوم سیاسی
 • جامعه‌شناسی
 • مهندسی


شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ملی استرالیا

 • داشتن مدرک مرتبط در مقطع قبلی (دیپلم، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد)
 • آیلتس 6.5 یا تافل 80
 • داشتن سوابق شغلی مرتبط در برخی رشته‌ها
 • رزومه تحصیلی قوی
 • داشتن مقالات و یا شرکت در طرح‌های پژوهشی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی
 • متوسط شهریه سالانه 40 هزار دلار


دستاوردها و افتخارات دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا تا به حال 6 برنده جایزه نوبل، 2 نخست‌وزیر استرالیا و بسیاری دیگر از چهره‌های برجسته و مطرح سیاسی و علمی را در خود پرورش داده است. همچنین چهار انجمن علمی مهم استرالیا شامل آکادمی علوم استرالیا، آکادمی علوم انسانی استرالیا، آکادمی علوم اجتماعی استرالیا و آکادمی حقوق استرالیا در این دانشگاه قرار گرفته‌اند.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023