تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

برترین موسسات تحقیقاتی در جهان

وی والت اخبار مشترک برترین موسسات تحقیقاتی در جهان

برترین موسسات تحقیقاتی جهان کدامند؟

در حال حاضر موسسات تحقیقاتی متعددی در سراسر دنیا وجود دارد که با امکاناتی فوق‌العاده کارهای پژوهشی گسترده‌ای در زمینه‌های گوناگون انجام می‌دهند که به برترین آنها اشاره می‌کنیم.

1- مؤسسه ملی سلامت
مؤسسه ملی سلامت مشهور به NIH ، یکی از شاخه‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا است. وظیفه این مرکز رهبری و نظارت بر تحقیقات علوم زیستی – پزشکی است که از ۲۷ موسسه ملی جداگانه تشکیل شده و سالیانه حدود ۲۸ میلیارد دلار بودجه صرف تحقیقات علوم پزشکی می‌کند.

2- اداره کل ملی هوانوردی و فضا
اداره کل ملی هوانوردی و فضا یا همان ناسا، سازمانی مستقل در حکومت فدرال آمریکا است که مسئولیت برنامه‌ریزی در حوزه‌های برنامه فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را بر عهده دارد.

3- مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه
این مرکز بزرگترین سازمان دولتی فرانسه در زمینه پژوهش علمی است که زیر نظر وزارت آموزش عالی و پژوهش فرانسه فعالیت می‌کند. این مرکز در ۱۹ اکتبر ۱۹۳۹ میلادی بنیان نهاده شد. بودجه سالیانه این مرکز بیش از ۳/۳ میلیارد یورو بوده و ۱۱ هزار واحد پژوهشی را پوشش می‌دهد.

4- انجمن ماکس پلانک 
این انجمن در ۲۶ فوریه ۱۹۴۸ میلادی توسط تعدادی از فیزیکدانان اتمی آلمان مانند ورنر هایزنبرگ و اتو هان تأسیس شد. مؤسسه‌های ماکس پلانک در زمینه‌های علوم طبیعی به ویژه فیزیک، زیست‌شناسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی به پژوهش‌های پایه می‌پردازند.

5- آکادمی علوم چین
این آکادمی، آکادمی ملی چین است که به عنوان اندیشکده ملی علمی و نهاد حاکم دانشگاهی فعالیت می‌کند و خدمات مشاوره‌ای و ارزشیابی را در مورد موضوعات ناشی از اقتصاد ملی، توسعه اجتماعی و پیشرفت علم و فناوری عرضه می‌کند.

6- مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری
مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری یا همان CDC یکی از آژانس‌های ایالات متحده آمریکا و تحت نظر وزارت بهداشت و خدمات انسانی این کشور است که به طور رسمی در سطح دولت فدرال ایالات متحده آمریکا فعالیت دارد. این مرکز با ارائه اطلاعاتی پیرامون بهداشت، جهت محافظت از بهداشت عمومی و سلامتی کار می‌کند.

7- شورای تحقیقات ملی اسپانیا
این مرکز، بزرگترین موسسه عمومی است که به تحقیق در اسپانیا اختصاص دارد و سومین مرکز بزرگ اروپا به حساب می‌آید. هدف اصلی این موسسه ترویج و توسعه تحقیقاتی است که به پیشرفت علم و فناوری کمک می‌کند و آماده است برای دستیابی به این هدف با نهادهای تحقیقاتی اسپانیایی و خارجی همکاری کند.

8- اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا
این مرکز یک سازمان پژوهشی فدرال آمریکا است که  عهده‌دار و مجری طرح‌های ملی ایالات متحده در زمینه برنامه‌های جوی و اقیانوسی است.

9- شورای تحقیقات ملی ایتالیا
این مرکز بزرگترین شورای تحقیقاتی در ایتالیا است و وظیفه آن به عنوان یک سازمان عمومی، حمایت از تحقیقات علمی و فناورانه است. دفتر مرکزی این شورا در رم پایتخت ایتالیا واقع شده است.

10- آزمایشگاه ملی لارنس برکلی 
این آزمایشگاه که مشهور به LBL است، یک مرکز علمی فدرال در شهر برکلی ایالت کالیفرنیا در آمریکا است. از دهه ۱۹۵۰ میلادی تاکنون، این آزمایشگاه شرایط خود برای یک مرکز بین‌المللی مهم برای تحقیقات فیزیک را حفظ کرده است و برنامه تحقیقاتی خود را تقریبا در همه حوزه‌های تحقیقات علمی متنوع ساخته است. ماموریت این مرکز این است که مهمترین و اساسی‌ترین مشکلات علمی پیش روی بشریت را از میان بردارد.

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی