ویزای مهاجرتی کانادا اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری برنامه مهاجرت شما به کانادا

اکسپرس اینتری کانادا چیست ؟

Express Entry یک سیستم مدیریت برنامه کاربردی است که توسط مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) برای مدیریت و پردازش برنامه های دریافت شده از طریق سه برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال کانادا برای کارگران ماهر استفاده می شود.

تمام پرونده هایی که به صورت آنلاین برای اکسپرس اینتری درخواست می‌دهند وارد به اصطلاح استخر متقاضیان (EOI Pool) می‌گردند که بر اساس یک سیستم امتیاز بندی آنلاین دسته بندی و برای کارفرمایانی که نیازمند یک نیروی متخصص خارجی هستند به نمایش در می‌آیند. اگر امتیاز فرد بالا باشد برای اقامت دائم در کانادا به عنوان یک نیروی کار ماهر دعوت خواهد شد و یا از سوی یک کارفرمای کانادایی دعوت به کار می‌گردد.

از سال 2015 سیستم اکسپرس اینتری شروع به کار نمود.
علاقه مندان برای دریافت اقامت دائم در کانادا می توانند مشخصات خود را از طریق سیستم اکسپرس اینتری ارسال کنند ، برنامه ای که توسط سه زیر مجموعه اصلی اجرا میشود:

طبقه کارگر ماهر فدرال ،
کلاس مهارت های تجاری فدرال ،
کلاس تجربه کانادا ،
و زیر مجموعه دیگر برنامه های استانی PNP است.

به کاندیداهای اکسپرس اینتری که نامزد استانی دریافت می کنند 600 امتیاز اضافی نسبت به نمره CRS اعطا می شود ، که به طور موثر برای دعوت به درخواست اقامت دائم کانادا تاثیر گذار است .
داوطلبانی که واجد شرایط ورود به استخر سیستم Express Entry هستند ، براساس امتیازی که تحت عنوان سیستم جامع رتبه بندی یا CRS شناخته می شود ، رتبه بندی می شوند. در این مطلب از صفحه مرجع آمریکا و کانادا ما قصد داریم به سوالات متداول شما درمورد امتیازبندی اکسپرس اینتری پاسخ دهیم ، پس در ادامه با ما همراه باشید

مرور کلی

آشنایی با سیستم اکسپرس انتری

قسمت اول – مقدمه

🔶 این راهنما جهت راهنمایی متقاضیان شرکت در برنامه مهاجرتی فدرال تهیه شده است و هدف آن شناساندن کلیه مراحل پیش روی متقاضیان به آنها می-باشد. توجه نمایید هیچ یک از برنامه های مهاجرتی کانادا نیازمند داشتن وکیل نبوده و تمامی متقاضیان میتوانند با مطالعه مطالب گردآوری شده در این وبسایت و یا سایر منابع به کلیه اطلاعات لازم دسترسی پیدا کنند.

⚠️ توجه نمایید این راهنما بصورت داوطلبانه تهیه شده است و به همین دلیل ممکن است بروزرسانی آن با فاصله کوتاهی از تغییرات برنامه ها صورت پذیرد. پس توجه نمایید مطمئن ترین منبع برای کسب اطلاعات وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا می باشد.

🔷 اکسپرس اینتری چیست؟
دولت کانادا این سیستم را جهت تسریع و نظام مند کردن سیستم مهاجرتی خود معرفی نمود. این سیستم یک سیستم کاملا آنلاین بوده که متقاضیان اقامت دائم میتوانند پروفایل خود را در این سیستم ثبت نموده و در صورت داشتن حداقل امتیاز لازم نسبت به کسب اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

🔷 در زمان ثبت پروفایل خود در این سیستم، با توجه به پارامتر های گوناگونی که بعدا توضیح داده خواهد شد، متقاضی امتیازی را بدست می آورد و در صورتی که این امتیاز در بازه مشخصی قرار بگیرد دولت کانادا دعوتنامه یا ITA ارسال نموده که از متقاضی میخواهد طی 60 روز مدارک مرتبط را بصورت آنلاین در سیستم ثبت نماید. پس از آن ظرف مدت 6 تا 12 ماه (در صورت کامل و صحیح بودن مدارک) ویزای اقامت دائم صادر میگردد.

🔷 سیستم اکسپرس انتری شامل چه برنامه هایی میشود؟
برنامه های تحت پوشش این سیستم شامل برنامه های نیروی کار متخصص فدرال (Skilled Worker) ، فنی و حرفه ای فدرال و تجربه کانادایی فدرال میباشد.

🔷 چه فاکتور هایی در امتیاز متقاضی نقش دارند؟
بطور کلی فاکتور های موثر در این سیستم به سه بخش:

🔶 فاکتور سرمایه انسانی (Core Human Capital Factors) که شامل سن ، تحصیلات ، سطح زبان و میزان سابقه کار کانادایی می باشد.
🔶 فاکتور قابل انقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors) که متناسب با ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات، ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی و کانادایی و ترکیب داشتن گواهی صلاحیت شغلی استان با سطح زبان متقاضی میباشد.
🔶 فاکتور دارا بودن گواهی PNP (دعوتنامهاستانی) از یکی از استان ها و یا داشتن پیشنهادشغلی از یک کارفرمای معتبر در کانادا

قسمت دوم – تشخیص واجد شرایط بودن eligibility

🔶 در اولین قدم شما می-بایست از اینکه واجد شرایط شرکت در این برنامه مهاجرتی می-باشید اطمینان حاصل نمایید. برای اینکار کافی است به ابزاری که اداره مهاجرت کانادا به آدرس وبسایت اکسپرس اینتری تهیه کرده است مراجعه و اطلاعات لازم را در فرم مربوطه وارد نمایید.

🔴 در این مرحله نیاز به ثبت هیچگونه مدرکی نمی باشد.

🔷 چه اطلاعاتی باید وارد شود؟
⬅️ ملیت
⬅️ سن
⬅️ وضعیت تاهل
⬅️ تعداد اعضای خانواده
⬅️ آخرین مدرک تحصیلی (معادل سازی شده)
⬅️ مهارت زبانی (انگلیسی یا فرانسه)
⬅️ سابقه کاری حرفه ای
⬅️ پیشنهاد کار در کانادا (در صورت وجود)
⬅️ استانی که قصد سکونت در آن را دارید
⬅️ مقدار پولی که قصد انتقال آن را به همراه خود به کانادا دارید

🔴 توجه کنید این اطلاعات در صورت عدم تمایل متقاضی ثبت نخواهد شد.

✅ با توجه به پاسخ های شما و در صورتی که شما واجد شرایط بوده باشید، سیستم یک کد ارجاع به شما خواهد داد که می-توانید از آن جهت ساخت پروفایل خود استفاده نمایید. (این کد 30 روز اعتبار دارد و شما می-توانید هر زمان نسبت به اخذ کد جدید اقدام نمایید)

🔶 امتیاز بندی در این مرحله به چه صورت است؟
شما در این قسمت باید از 100 امتیاز ممکن حداقل 67 امتیاز بدست آورید. تفاوتی بین امتیاز 67 و امتیاز های بالاتر نمی-باشد اما اگر امتیاز شما کمتر از 67 است شما مجاز به شرکت در این برنامه نمی-باشید.

🔷 این 100 امتیاز شامل امتیاز مهارت های زبان ، تحصیلات ، سابقهکار ، سن ، پیشنهادشغلی و نطباق پذیری می-باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت (آدرس سایت) از جزییات این امتیازبندی آگاه شوید.

🔴 توجه نمایید شما باید قبل از ادامه و ساخت پروفایل اصلی خود حتما نسبت به اخذ گزارش ECA خود (معادل سازی مدرک تحصیلی) و نمره زبان خود اقدام کرده باشید.

قسمت سوم – امتیازبندی

🔷 تمام متقاضیان مطابق با اطلاعاتی که در قسمت مقدمه توضیح داده شد امتیازی در این سیستم دریافت می نمایند. حداکثر امتیاز ممکن در این سیستم 1200 امتیاز می-باشد.
🔹 جزییات امتیاز بندی سیستم در آدرس سایت موجود می باشد.
🔹 در صورتی که هم اکنون با این سیستم آشنایی لازم را دارید می-توانید در آدرس زیر امتیاز نهایی خود را در این سیستم محاسبه کنید:

🔷 چه امتیازی لازم است؟
در این مرحله هیچ امتیاز مشخصی اعلام نمیشود و سازمان مهاجرت طی بازه های زمانی نسبتا مشخصی (معمولا هر 2 هفته یکبار) برای افرادی که در این سیستم ثبت نام نموده اند و بالاترین امتیاز را کسب کرده اند دعوتنامه ITA ارسال میکند.
🔶 توجه نمایید امتیاز لازم در این سیستم با توجه به دوره های قبلی قابل پیش بینی بوده و در حال حاضر برای اخذ دعوتنامه در این سیستم امتیاز بین 460 تا 470 لازم می-باشد.
🔷 اگر امتیاز شما در بازه مناسبی باشد شما در زمان کوتاهی (2 هفته) دعوتنامه خود را در پروفایل خود دریافت میکنید و می-توانید نسب به پذیرش و یا رد آن اقدام نمایید.

🔴 اگر دعوتنامه را تایید نمایید می-بایست ظرف مدت 60 روز مدارک خود را بصورت الکترونیکی در پروفایل بارگذاری نمایید.
🔴 در صورتی که دعوتنامه را رد نمایید مجددا در لیست متقضایان وارد می-شوید و در صورتی که امتیاز شما در سری های بعدی نیز مناسب باشد مجددا دعوتنامه دریافت خواهید کرد.
🔴 در صورتی که به دعوتنامه پاسخی ندهید پروفایل شما در این سیستم غیرفعال میگردد و در صورت تمایل باید مجددا یک پروفایل جدید ساخته شود.

🔶 پروفایل شما از زمان ساخت 1 سال اعتبار دارد و چنانچه در طی این یک سال موفق به دریافت دعوتنامه نشدید باید بعد از این مدت مجددا اقدام به ساخت آن نمایید.

🔺 ساخت پروفایل هیچگونه هزینه ای ندارد 🔺

⬅️ حداقل امتیاز دوره های قبلی اکسپرس اینتری.

قسمت چهارم – هزینه

🔷 هزینه های این سیستم بسته به اینکه شما دعوتنامه استانی دارید یا خیر ممکن است متغیر باشد. اما بصورت کلی هزینه های اصلی این سیستم بصورت زیر می-باشد.

⬅️ هزینه بررسی پرونده (Application processing fees)
این هزینه شامل 550 دلار کانادا به ازای هر فرد در پرونده می-باشد. (150 دلار کانادا برای افراد کمتر از 19 سال)
🔹 این مبلغ باید در زمان سابمیت نهایی پرونده (بارگذاری مدارک) پرداخت گردد.

⬅️ هزینه صدور ویزای اقامت دائم (Right of Permanent Residence Fee)
این هزینه شامل 500 دلار برای هر فرد در پرونده میباشد. این مبلغ را میتوان هم زمان با مبلغ بررسی پرونده و یا قبل از صدور ویزا پرداخت نمود.

🔺 سازمان مهاجرت توصیه میکند هر دو مبلغ در ابتدا پرداخت شوند تا پرونده روند سریعتری داشته باشد. هرچند در عمل تفاوت مشخصی دیده نشده است.

🔴 توجه نمایید هزینه های فوق شامل هزینه های جانبی مانند تهیه و آماده سازی مدارک مانند تاییدیه تحصیلی، ترجمه مدارک، آزمون زبان، گواهی عدم سو پیشینه ، تست پزشکی و … نمیشود.

🔷 هزینه های جانبی

🔹 اخذ گواهی ECA برای مدارک تحصیلی از سازمان WES به جز هزینه ای ترجمه و پست 227 دلار کانادا هزینه خواهد داشت.
🔹 هزینه آزمون زبان
🔹 گواهی عدم سو پیشینه در حدود 30 هزار تومان هزینه خواهد داشت.
🔹 تست پرشکی به جز هزینه های آزمایش خون ، ادرار و تصویر برداری از قفسه سینه، شامل یک هزینه ویزیت به ازای هر نفر می-باشد که می-تواند بین 100 تا 150 دلار کانادا متفاوت باشد.
🔹 هزینه بایومتریک که شامل هزینه سفر به یکی از کشور های همسایه جهت انجام مراحل مربوطه.
🔹 هزینه ترجمه نیز با توجه به مدارک، نرخ مترجم و … می-تواند متفاوت باشد.

قسمت پنجم – مسائل مربوط به مهارت زبان

🔹 نمره زبان در این سیستم شاید یکی از مهمترین فاکتور ها باشد بطوری که بدون نمره مناسب اخذ دعوتنامه مستقیم در این سیستم تقریبا غیر ممکن می-باشد.
🔷 در برنامه نیروی کار متخصص شما باید حداقل نمره CLB7 را در یکی از آزمون های مورد تایید اداره مهاجرت (انگلیسی یا فرانسوی) بدست بیاورید. (شرط لازم برای ورود به سیستم) توجه کنید که این نمره جهت اخذ امتیاز لازم کافی نمیباشد و تنها برای ثبت نام اولیه شما کافی میباشد.

🔹کدام آزمون ها مورد تایید اداره مهاجرت می-باشد؟

⬅️ آزمون CELPIP
⬅️ آزمون آیتلس جنرال
⬅️ آزمون TEF Canada
⬅️ آزمون TCF Canada

🔺 توجه کنید که نتایج شما در آزمون های فوق 2 سال اعتبار دارند و شما باید در زمان شرکت در این سیستم اطلاعات مربوط به آزمونی را وارد نمایید که اعتبار آن تمام نشده باشد.

🔴 نحوه تبدیل نمرات شما به CLB
برای تبدیل نمرات آزمون به CLB به آدرس  مراجعه نمایید.
کلیک کنید

🔹 بطور کلی برای موفقیت در این سیستم شما باید #مدرک کارشناسی ارشد و یا کارشناسی ناپیوسته ای که معادل دو مدرک ارزیابی شده باشید را دارا باشید و سپس در یکی از آزمون های فوق معادل CLB9 را بدست آورید.
این نمره در آیتلس جنرال به معنی اخذ نمره 7 در سه مهارت نوشتاری، گفتاری و خواندن و اخذ نمره 8 در مهارت شنیداری می-باشد.

🔺 توجه کنید حتی اگر شما در 3 مهارت نمره 9 را کسب کنید اما برای مثال در مهارت نوشتاری نمره 6.5 را کسب نمایید قادر به کسب امتیاز CLB9 نخواهید بود.

قسمت ششم – ارزیابی تحصیلی ECA

⬅️ ارزیابی تحصیلی جهت اخذ امتیاز مدرک تحصیلی شما (که خارج از کانادا اخذ شده است) اجباری می-باشد. برای مثال این گزاش مشخص میکند که آیا مدرک کارشناسی ارشد شما معادل همین مدرک در کانادا ارزیابی می-گردد یا خیر.

🔴 در برنامه نیروی کار متخصص متقاضی اصلی می-بایست حداقل معادل مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشد.

🔷 چطور این گزارش را تهیه کنیم؟
برای این منظور نیاز به هیچگونه تاییدیه از سازمان مهاجرت و یا ساخت پروفایل در این سیستم ندارید. توصیه میگردد اگر سایر شرایط شما مناسب است سریعتر نسبت به اخذ این گزارش اقدام نمایید چون این پروسه می-تواند بین 30 تا 60 روز زمان ببرد.

🔷 کدام موسسات مجاز به ارائه این گزارش هستند؟
🔹 World Education Services (WES)
🔹 Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies
🔹International Credential Assessment Service of Canada
🔹 International Qualifications Assessment Service
🔹 International Credential Evaluation Service
🔹 Medical Council of Canada برای پزشکان
🔹 Pharmacy Examining Board of Canada برای داروسازان

🔺 توصیه می-گردد با توجه به آشنایی موسسه WES با موسسات ایرانی جهت اخذ گزارش ECA خود از این موسسه اقدام نمایید.
🔺 متقاضیان ناک 3111 و 3112 باید حتما به موسسه Medical Council of Canada رجوع نمایند.
🔺 متقاضیان ناک 3131 باید حتما به موسسه Pharmacy Examining Board of Canada رجوع نمایند.

🔹 توجه نمایید شما نیازی به جواب کاغذی WES ندارید و صرفا داشتن شماره گزارش و تاریخ آن که بصورت الکترونیکی در پروفایل شما در سایت این موسسه قرار می-گیرد برای ثبت نام در این سیستم کافی می-باشد.
🔹 برای ارزیابی مدارک شما صرفا به کپی دانشنامه و ریزنمرات و همچنین کپی ترجمه دانشنامه و ریزنمرات نیاز دارید. شما نباید اصل ترجمه و یا اصل مدارک را ارسال نمایید. توجه کنید مدارک شما به شما برگردانده نخواهد شد.
🔹 نکته مهم این است که مدارک فوق تنها توسط دانشگاه شما مهر و موم شده و سپس ارسال شود.
🔹 شما می توانید مدارک مهر و موم شده از موسسات مختلف را نهایتا در یک پاکت قرار داده و شخصا ارسال نمایید.
🔹 مدرک موقت برای موسسه وس قابل قبول است به شرطی که این مدرک قابل ترجمه باشد.

نیازی به ارسال مدارکی غیر از مدارک دانشگاهی نمی باشد.

🔹 اعتبار این گزارش 5 سال می-باشد.

🔹 توجه کنید در سیستم فدرال شما می-توانید تنها آخرین مدرک خود را جهت ارزیابی ارسال کنید اما توجه کنید که این مدرک باید متناسب با ناک انتخابی شما بوده و سابقه کار شما را کامل پوشش دهد. برای مثال اگر شما کارشناسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت دارید ولی سابقه کاری شما در زمینه عمران می-باشد باید حتما هر دو مدرک را ارزیابی کنید. یا اگر هر دو مدرک شما عمران است ولی سابقه کاری شما بعد از کارشناسی شروع شده است باز هم نیاز است هر دو مدرک ارزیابی گردد.

⬅️ آدرس وبسایت وس:
World Education Services

قسمت هفتم – ناک (NOC)

🔷 انتخاب ناک صحیح یکی از مهمترین مراحل در این سیستم می-باشد. شما باید ناکی را که منطبق با شرح وظایف کاری شما و تحصیلات شما می-باشد را انتخاب نمایید.

🔷 برای واجد شرایط بودن برای شرکت در اکسپرس انتری شما باید سابقه کاری مطابق با اکسیل های مرتبط داشته باشید.

دسته بندینوع شغلمثال
TEER 0مشاغل مدیریتیمدیر بازاریابی و فروش، مدیر مالی
TEER 1مشاغلی که معمولا نیاز به مدرک دانشگاهی دارندمهندس نرم افزار
TEER 2مشاغلی که معمولاً نیاز به یک مدرک از کالج و یا آموزشهای شغلی بیش از ۲ سال دارندتکنیسین شبکه های کامپیوتری
TEER 3مشاغلی که معمولاً نیاز به یک مدرک فنی و حرفه ای و یا آموزشهای شغلی کمتر از ۲ سال و یا آموزش حین خدمت بیش از ۶ ماه دارندنانوا، دستیار دندانپزشک
TEER 4مشاغلی که معمولاً نیاز به مدرک تحصیلی متوسطه (دبیرستان) و یا آموزش حین خدمت چند هفته ای دارندفروشندگان
TEER 5مشاغلی که نیازی به داشتن تحصیلات ندارندکارگران محوطه سازی و نگهداری زمینهای کشاورزی، رانندگان خدمات تحویل بار

🔶 روش انتخاب صحیح ناک مربوطه:
🔹 شما می-توانید با مراجعه به وبسایت اداره مهاجرت و جستجو در بانک اطلاعاتی موجود و مقایسه شرح وظایف و پیش نیاز های هر ناک با مشخصات خود نسبت به انتخاب ناک مناسبت اقدام نمایید.
مشاغل مورد نیاز کانادا و ناک ها

در این صفحه قسمتی تحت عنوان Filter items وجود دارد که شما می-توانید عنوان شغلی خود را در این قسمت وارد کرده و جستجو نمایید. سپس در بین ناک های نمایش داده شده موردی که شرح وظایف آن بیشترین نزدیکی با شغل شما را دارد انتخاب نمایید.

🔺 توجه کنید نامه کار شما باید مطابق با این شرح وظایف باشد پس با دقت زیادی اقدام به انتخاب ناک مناسب نمایید.

قسمت هشتم – زیرشاخه استانی PNP

بسیاری از استان های کانادا برنامه های مهاجرتی خاص خود را دارند. از ابتدای سال 2015 بسیاری از این استان ها مقداری از سهمیه مهاجرتی خود را به سیستم اکسپرس انتری اختصاص دادند. هر استان برنامه و پیش نیاز های خاص خود را دارد که باید با توجه به شرایط خود نسبت به انتخاب یکی از این برنامه ها اقدام نمایید.

🔷 کدام استان؟
🔹 برنامه های استانی تحت پوشش اکسپرس انتری مناسب افرادی می-باشد که قادر به اخذ امتیاز لازم در این سیستم نبوده اند.

◀️ اگر امتیاز شما پایین می-باشد می-توانید برای برنامه استانی اقدام نمایید.
🔸 شرط ۴۰۰ امتیاز انتاریو حذف شده است اما در یک سال گذشته عملا امتیاز کمتر از این بازه دعوتنامه ای دریافت نکرده است. (مگر با پیشنهاد کاری از استان انتاریو)

◀️ اگر مدرک زبان فرانسه (حداقل معادل CLB7) و مدرک زبان انگلیسی ( حداقل معادل CLB6) دارید بدون توجه به امتیاز نهایی خود شانس زیادی برای دریافت #دعوتنامه در استریم فرانسه زبانان اونتاریو خواهید داشت.

⬅️ اگر تنها مدرک فرانسه (حداقل معادل CLB7) دارید و امتیاز بالاتر از ۳۵۰ دارید همچنان شانس دارید تا در برنامه استانی اونتاریو انتخاب شوید. در سال ۲۰۱۸ این استان برای متقاضیان با مدرک فرانسه CLB7 و با امتیاز ۳۵۱ دعوتنامه صادر کرد.

🔸 برنامه استانی انتاریو بطور متوسط ۳ تا ۶ ماه بیشتر زمان برده و ۱۵۰۰ دلار کانادا نیز هزینه بررسی پرونده (علاوه بر هزینه فدرال) دارد.

⬅️ اگر شرایط فوق را ندارید می-توانید برنامه استان های نوااسکوشیا و ساسکاچوان را بررسی نمایید.

✅ روند کار چگونه است؟
فرض کنید شما امتیازی برابر 390 را کسب کرده اید. این امتیاز برای اخذ دعوتنامه کافی نمی-باشد. حال شما با بررسی های لازم متوجه می-شوید که می-توانید از طریق استان ساسکاچوان اقدام نمایید. پس از انجام اقدامات لازم (در هر استان متفاوت است) و دریافت نامینیشن استانی، 600 امتیاز به امتیاز شما افزوده خواهد شد که باعث می-شود شما در کوتاهترین زمان ممکن دعوتنامه دریافت نمایید.

🔺 برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه های استانی تحت پوشش اکسپرس انتری به گروه های مربوطه مراجعه نمایید.

قسمت نهم – مدارک

🔷 چه زمانی باید مدارک ارائه شود؟
در زمان ساخت پروفایل شما نیاز به ارائه هیچ مدرکی ندارید و تمامی مدارک باید پس از دریافت دعوتنامه در سیستم آپلود شوند.

🔺 توجه کنید در زمان ساخت پروفایل می بایست دارای آزمون زبان معتبر و ارزیابی ECA باشید.

🔶 چه مدارکی لازم است؟
مدارک لازم به دو بخش عمومی Generic و اختصاصی Personalized تقسیم می-گردد.

🔺 لطفا حتما مدارک لازم را یکبار در وبسایت اداره مهاجرت با دقت مطالعه نمایید:
وبسایت

🔶 به طور کلی مدارک مورد نیاز (بر حسب شرایط) به شرح ذیل می-باشند:
🔹 ترجمه و کپی برابر اصل مدارک هویتی (شناسنامه)
🔹 ترجمه و کپی برابر اصل مدارک ازدواج و یا طلاق و یا فوت
🔹 ترجمه و کپی برابر اصل مدارک خویشاوندان در کانادا (در صورت لزوم)
🔹 گواهی کار
🔹 گواهی تمکن مالی
🔹 گواهی عدم سوپیشینه
🔹 تصویر گذرنامه
🔹 گواهی انجام معاینات پزشکی #مدیکال
🔹 تاریخ و شماره کارنامه آزمون #زبان
🔹 تاریخ و شماره گزارش ارزیابی ECA
🔹 عکس دیجیتال

🔴 توجه کنید در کلیه مراحل تنها مهر مترجم رسمی کفایت میکند و نیازی به مهر دادگستری و یا وزارت خارجه نمی-باشد. توجه کنید به همراه ترجمه مدارک شما یک نسخه کپی به همراه مهر برابر با اصل نیز به شما ارائه گردد.

قسمت دهم – مدیکال

🔷 پس از اخذ دعوتنامه یکی از مدارکی که باید در طی 60 روز تهیه کنید برگه تایید انجام معاینات پزشکی می-باشد. این گزارش پزشکی یک سال اعتبار دارد و اگر پروسه شما به هر دلیلی بیش از یک سال به طول انجامید شما بنا به درخواست اداره مهاجرت ممکن است نیازمند انجام مجدد آن شوید. به همین دلیل سعی نمایید این مرحله را به عنوان آخرین مرحله تکمیل مدارک انجام دهید.

🔺 ابتدا مطمئن گردید پزشکی که انتخاب کرده اید مورد تایید سازمان مهاجرت می-باشد. به این منظور به آدرس زیر رجوع کنید و فهرست این پزشکان را در کشور خود بررسی نمایید
فهرست پزشکان

بعد از انتخاب پزشک با دفتر ایشان تماس گرفته و وقت بگیرید. حتما قبل از مراجعه از مدارک لازمی که باید به همراه داشته باشید مطلع گردید.
پس از انجام معاینات لازم پزشک بسته به سیستمی که با آن فعالیت میکنند به شما گواهی up-front medical notification printout و یا IMM 1017B Upfront Medical Report form را ارائه میدهد که شما می-توانید در سیستم آپلود نمایید.

🔺 توجه کنید انجام این معاینات برای تمامی اعضای خانواده متقاضی اجباری می-باشد. (حتی اگر همراه متقاضی به کانادا نروند)

🔺 هزینه ویزیت بین 100 تا 150 دلار کانادا بوده. جدا از این هزینه شما باید هزینه های مربوط به انجام آزمایش های

قسمت یازدهم – گواهی عدم سوپیشینه

🔷 دریافت این گواهی برای متقاضی و تمامی افراد در پرونده اجباری می-باشد.
🔷 گواهی عدم سوپیشینه برای متقاضی و تمامی افراد پرونده از تمامی کشورهایی که آنها پس از 18 سالگی بیش از 6 ماه در آنها سکونت داشته اند الزامی می-باشد.
🔷 از تاریخ صدور گواهی عدم سوپیشینه از کشور محل اقامت فعلی نباید بیش از 6 ماه گذشته باشد.
🔷 گواهی عدم سوپیشینه از سایر کشورهایی که سابقه سکونت در آنها را داشته اید باید پس از آخرین خروجتان از آن کشور پس از اقامت 6 ماهه یا بیشتر باشد. برای مثال اگر شما از سال 2014 تا 2015 در ترکیه زندگی کرده اید و سپس به ایران برگشته اید و بعد از آن چندین بار بصورت موقت (کمتر از 6 ماه) به ترکیه سفر کرده اید، گواهی شما باید پس از 2015 صادر شده باشد.

🔺 توجه کنید هنگام آپلود مدارک حتما اسکن اصل گواهی عدم سو پیشینه را نیز آپلود نمایید. (ترجمه مترجم رسمی + کپی برابر اصل + اصل مدرک)

قسمت دوازدهم گواهی سابقه کار

🔷 برای اینکه بتوانید از امتیاز سابقه کار خودتان استفاده کنید باید نامه ای معتبر از طرف کارفرما خود ارائه نمایید. اگر شما در ناک مرتبط خود در چندین شرکت مختلف کار کرده اید باید برای هریک بصورت جداگانه نامه تهیه نمایید.

ℹ️ سابقه کار از چه زمانی قابل قبول است؟
توجه کنید که سابقه کار شما باید متناسب با ناک انتخابی شما باشد. یعنی اگر شما ناک 2173 یعنی مهندسی نرم افزار را انتخاب می-کنید باید یکی از مدارک تحصیلی شما متناسب با رشته های معرفی شده در توضیحات این ناک باشد و شرح وظایف شما نیز این ناک را پوشش دهد (به این معنی نیست که شرح وظایف را عینا کپی نمایید).
————
اجازه دهید با یک مثال این مورد را مشخص نماییم.
فرض کنید شما کارشناسی مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی دارید. حال قصد دارید برای ناک 2173 یا همان مهندسی نرم افزار اقدام کنید. در این حالت شما امتیاز سابقه کار خود پس از اخذ مدرک کارشناسی را بصورت کامل اخذ خواهید کرد و بصورت جداگانه امتیاز مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز بدست خواهید آورد.

در مورد دوم فرض کنید قصد شرکت در ناک 2173 را دارید اما کارشناسی شما معماری و کارشناسی ارشد شما علوم کامپیوتر می-باشد. در این حالت تنهای سابقه کار پس از اتمام کارشناسی ارشد شما مورد قبول خواهد بود زیرا شما عملا قبل از اخذ این مدرک صلاحیت کار در این زمینه را نداشته اید و مهم نیست که چقدر مدارک و مستندات برای آن دوره ارائه نمایید.

❗️ سابقه کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر موارد بصورت کامل مورد قبول بوده است.

🔶 شرایط گواهی کار
🔹 در سربرگ شرکت باشد
🔹 شامل اطلاعات تماس شرکت (شماره تلفن، آدرس، پست الکترونیکی) باشد
🔹 شامل نام کامل متقاضی باشد
🔹 شامل نام، عنوان و امضا رییس و یا سرپرست مستقیم شما باشد
🔹 شامل عنوان شغلی، مسئولیت های شما (مطابق با ناک)، وضعیت استخدام، زمان استخدام، ساعت کارکرد هفتگی و جمع حقوق مزایای سالیانه شما باشد.

🔺 نامه می-تواند به زبان انگلیسی باشد ولی در این صورت نامه باید در سربرگ انگلیسی یا دو زبانه ارائه شود.
🔺 نیازی به مهر انگلیسی نمی-باشد.
🔺 پست الکترونیکی ترجیحا باید در دامنه اینترنتی شرکت ثبت شده باشد، یعنی gmail ، yahoo و … نباشد.
🔺 در صورتی که نامه شما به فارسی است از مترجم بخواهید کلیه اطلاعات سربرگ مانند آدرس و … را نیز ترجمه نماید.

🔴 شما برای اثبات سابقه کاری در ابتدا تنها نیاز به ارائه نامه از طرف کارفرما دارید اما ممکن است در ادامه از شما تقاضای ارائه مدارک تکمیلی گردد. این مدارک میتواند شامل پرینت سابقه بیمه ، پرینت واریز حقوق به حساب ، فیش حقوقی ، قرارداد و … گردد.

🔺 ممکن است از شما هیچ مدرک تکمیلی درخواست نشود، پس در ابتدا تنها نامه کارفرما را ارائه دهید.
🔺 نیازی نیست نامه خطاب به جایی باشد. اگر شرکت شما اصرار دارد نامه گیرنده خاصی داشته باشید شما می-توانید نامه را به نام هر ارگان و یا موسسه ای دریافت نمایید و الزاما نباید به نام اداره مهاجرت باشد.

🔶 در صورتی که برای اخذ این نامه دچار مشکل هستید می-توانید شخصا یک نامه نوشته و علت عدم ارائه نامه را توضیح داده و کلیه مستندات شامل بیمه، فیش حقوق و … را پیوست نمایید.

⚠️ به هیچ عنوان نسبت به ارائه مدارک شغلی جعلی اقدام ننماید. اینکار میتواند باعث محرومیت 5 ساله شما از شرکت در کلیه برنامه های مهاجرتی کشور کانادا

قسمت سیزدهم – تمکن مالی

🔷 برای اخذ اقامت دائم شما باید اثبات کنید توانایی حمایت مالی از خود و سایر اعضای خانواده خود را برای زندگی و استقرار اولیه در کانادا دارید. کلیه متقاضیان به جز افرادی که #پیشنهاد_شغلی دارای مجوز LMIA و یا افرادی که اجازه کار در کانادا را دارا هستند باید این مدرک را ارائه نمایند.
🔺 متقاضی باید نامه ای از موسسه یا موسسات مالی خود یا همسر (با داشتن وکالت نامه) دریافت کرده که نشان دهنده تاریخ افتتاح حساب، مانده حساب، میانگین حساب در 6 ماه گذشته (در صورت کوتاه مدت بودن حساب)، اطلاعات دارنده حساب و موسسه مالی باشد.
🔺 توجه کنید مبالغ فوق با نرخ دولتی محاسبه میشود.
🔺 مبلغ اعلام شده در نامه تمکن الزاما نباید توسط متقاضی به کانادا برده شود.
🔺 سند ملک، خودرو، … قابلیت ارائه ندارند.
🔺 با توجه به تغییرات احتمالی نرخ ارز دولتی همیشه سعی نمایید مبلغی بیشتر از مبالغ اعلام شده در حساب خود داشته باشید.
🔺 با اینکه در عمل بسیاری از متقاضیان مبلغ مورد نظر را در بازه کوتاهی در حساب گذاشته و اقدام به اخذ نامه تمکن مالی کرده اند، پیشنهاد میگردد مبلغ فوق در تمام ۶ ماه گذشته در حساب شما باشد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.

آماده کردن مدارک اکسپرس اینتری کانادا

🔸 با توجه به مطالب بیان شده، اگر خود را واجد شرایط برای اقدام در اکسپرس انتری می دانید، باید مدارک خود را آماده کنید. تهیه کردن برخی از مدارک زمانبر است پس باید هر چه زودتر نسبت به آماده کردن آن ها اقدام کنید. این مدارک به شرح زیر است:

▪️ پاسپورت
▪️ نتایج آزمون های زبان
▪️ مدارک تحصیلی
▪️ گواهی داوطلبان استانی (در صورت وجود)
▪️ گواهی کتبی پیشنهاد شغلی در کانادا از یک کارفرمای معتبر (در صورت وجود)

🔸 اگر پس از ایجاد حساب کاربری و ارسال این مدارک دعوتنامه ای برای شما ارسال شد تا برای دریافت اقامت دایم درخواست دهید، در این مرحله باید سه مدرک زیر را نیز ارسال نمایید:

▪️ گواهی عدم سوء پیشینه
▪️ گواهی سلامت پزشکی
▪️ گواهی تمکن مالی

حساب های مورد قبول

⬅️ چه حساب هایی مورد قبول است؟
🔹 حساب پس انداز یا جاری شخصی
🔹 اوراق سرمایه گذاری و قرضه
🔹 ارزش واگذاری نقد بیمه عمر شخصی
🔹 گواهی سرمایه گذاری تضمینی
🔹 صندوق سرمایه گذاری مشترک
🔹 حساب بانکی بلند مدت
🔹 اوراق خزانه

چقدر پول باید با خود به کانادا بیاورید

تحقیق کنید که زندگی در مکانی که قصد اسکان در کانادا را دارید چقدر هزینه دارد.

به اندازه پول خود بیاورید. این امر جابجایی و پیدا کردن خانه در کانادا را آسان تر می کند. وقتی وارد کانادا می شوید ، باید بیش از 10،000 دلار کانادا را به کانادا وارد کنید ، به افسر مرزی بگویید . اگر به آنها نگویید ، ممکن است جریمه شوید و بودجه شما نیز توقیف شود. این شامل:

 • پول نقد
 • اسنادی که املاک یا سرمایه قابل پرداخت را نشان می دهد ، مانند:
  • سهام
  • اوراق قرضه
  • بدهی ها
  • اوراق خزانه
 • اسنادی که تضمین می کند مبلغ مشخصی از پول را پرداخت می کند که برای شما قابل پرداخت است ، مانند:
  • پیش نویس بانکدار
  • چک ها
  • حواله
  • چک مسافرتی

اکسپرس اینتری کبک کانادا

Express Entry در مورد کبک صدق نمی کند ، اما استان فرانسوی زبان اخیراً نسخه مخصوص سیستم خود را راه اندازی کرده است.

Expression of interes of Quebec از آگوست سال 2018 اجرایی شده و به طور مشابه با Express Entry عمل می کند.

از کاندیداهای با بالاترین امتیاز از یک Expression of Bank Bank درخواست می شود تا برای دریافت گواهی انتخاب کبک (CSQ) اقدام کنند.

کارفرمایان علاقمند:  لطفا طریق  تماس با ما برای دریافت اطلاعات بیشتراقدام کنید. 

داوطلبان علاقمند:  با انجام ارزیابی آنلاین رایگان ما ، به کانادا واجد شرایط بودن باشید  . ما ارزیابی خود را طی 1-2 روز کاری در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اگر تحصیلات خود را در خارج از کانادا به پایان رسانده باشید ، به ارزیابی نیاز دارید:

 • واجد شرایط بودن به عنوان متقاضی اصلی برنامه کارگران ماهر فدرال (ورود سریع) یا
 • برای تحصیل در خارج از کانادا امتیاز کسب کنید

در صورت همراهی شما به کانادا ، می توانید برای تحصیل همسر یا شریک زندگی عادی خود امتیاز کسب کنید.

شما نیازی به ارزیابی برای مدرک ، دیپلم یا گواهی کانادایی ندارید.

برای کسب امتیاز ، گزارش شما  باید  نشان دهد که اعتبار خارجی تکمیل شده شما (مدرک ، دیپلم یا گواهی نامه) برابر با یک  دوره متوسطه کامل  کانادا (دبیرستان) یا اعتبار پس از دوره متوسطه است .


بیشتر بخوانید:

برنامه های استانی

موارد قابل توجه

آپدیت ها

جدیدترین تغییرات و اخبار اکسپرس اینتری کانادا

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023