منو درباره ما تماس با ما اخبار

اپلای برای استاد دانشگاهی در آمریکا

نویسنده: OMiD

مراحل اپلای برای استاد دانشگاهی در آمریکا: هدف از نوشتن این مراحل این است که متقاضیانی میخواهند برای استاددانشگاهی اپلای کنند یک دید اولیه داشته باشند. طبیعتاً ابتدا باید ریسرچ استیتمنت، ارائه و رزومه خود را به استاد راهنمای دکتری یا منتور پستداک مورد نظرتون بدهید تا مرور کند و فیدبک بدهد. 

چگونه در آمریکا استاد دانشگاه شویم؟

۱. پوزیشنهای استادی چند نوع دارد: 

نوع اوّل: Non-tenure track positions  یا NTTP

این پوزیشنها یا کاملاً ریسرچ محورند، مانند:

◾️assistant research professor, research scientist
◾️assistant professor in residence …

و یا کاملاً تدریس محورند مانند: 

◾️assistant teaching professor
◾️instructor…

این پوزیشنها دو تفاوت عمده با پوزیشنهای گروه دوم دارند، اولاً قرارداد آنها معمولاً سالانه تمدید میشود، دوماً حقوقشان براساس تعداد درسی که تدریس میکنند تعیین میشود و درمورد پوزیشنهای ریسرچ-محور حقوق از منبع فاندهایی که یکی از اساتید آورده یا فاندی که خودتان میاورید پرداخت میشود.

نوع دوم: Tenure Track Positions یا TTP

این پوزیشنها ترکیبی از ریسرچ (معمولاً ۶۰ تا ۷۰ درصد)، تدریس (معمولاً ۲۰ تا ۳۰ درصد)، و سرویس (معمولاً بین ۵ تا ۱۵ درصد) هستند و برخلاف پوزیشن های گروه اول بودجه ی ۳ تا ۶ ساله به آنها اختصاص داده شده و پکیج استارتاپ میدهند ( که شامل استخدام چند دانشجو و هزینه خرید وسایلی مثل کامپیوتر، هزینه سفر رفتن، خرید تجهیزات ریسرچ…). قرار داد این پوزیشنها معمولا ۶ شاله با بررسی سالانه و یک بررسی جدی میان ترم (mid-tenure evaluation) انتهای سال سوم است. بعد از ۵ سال شما باید پکیج تنیور را سابمیت کنید و دانشکده تصمیم میگیرد که شما ارتقا پیدا میکنید یا قراردادتان تمدید نمیشود. 

دانشگاههای مختلف سیاستهای مختلف دارند. غالبا بعد از ۶ سال هم از assistant prof  به assocciate prof  ار تقا پیدا میکنید و هم از tenure track  به tenured تغییر حالت میدهید. ولی برای بعضی دانشگاهها بعد از ارتقا به استاد تمامی tenuredمیشوید. 

۲. دانشگاههای آمریکا از لحاظ ریسرچ طبق دسته بندی مؤسسه ی کارنگی دسته بندی میشوند. گروههایی که هست:

گروه اول: Doctorate-granting Universities

دانشگاههای که مدرک دکتری ارائه می دهند. این گروه همه برنامه دکتری دارند و خودشان به سه زیرگروه تقسیم می شوند که به ترتیب بالا بودن سطح ریسرچ از بالاترین رتبه با کمترین:  

◾️ Doctoral Universities – Very High Research Activity (R1) 
◾️ Doctoral Universities – High Research Activity (R2) 

◾️ Doctoral/Professional Universities (D/PU) 
هدف شما اگه دنبال ریسرچ هستید اول باید دانشگاههای گروه R1 باشه و همزمان برای بکاپ چندتا از گروه R2. 

گروه دوم: Master’s Colleges and Universities

دانشگاههای که تعداد کمی دانشجوی دکتری دارند ولی تاکیدشان بیشتر روی دانشجوها و برنامه های کارشناسی ارشد است.

این گروه سه زیر گروه داره: 

◾️ Master’s Colleges and Universities: Larger programs (M1) are larger programs that awarded at least 200 masters-level degrees 

 ◾️Master’s Colleges and Universities: Medium programs (M2) are medium programs that awarded 100–199 masters-level degrees 

 ◾️ Master’s Colleges and Universities: Smaller programs (M3) are small programs that awarded 50–99 masters-level degrees 

گروه سوم و چهارم مختص دانشجوهای لیسانس و کالجها هستند.

گروه سوم: وبسایتهایی که پوزیشنهای آکادمیا رو پست میکنند:
غیر از لینکدین و indeed  دو سایت زیر را استفاده کنید که تقریباً همه پوزیشنها را دارند و میتونید سرچ ربات بسازید هرروز برای شما لیست پوزیشنهای در شته خاص را میفرستد:

higheredjobs.com/Default.cfm
academickeys.com

چهارم: مدارک لازم. 
رزومه کامل از دوران لیسانس تا دکتری و اکر پستداک بودید پستداک. لیست کامل مقاله ها. علایق. لیست رفرنسهایی که به شما توصیه نامه می دهند. لیست جایزه ها. گرنتها و پروپوزالهایی که کمک کردید بّ استاد یا منتور. سوابق تدریس یا تی اِی بودن. ….

ریسرچ استیتمنت. توضیح اینکه چه ریسرچی انجام دادید و برنامه ق تا ده ساله ی آینده تون برای ریسرچ چیست؟ بهتر است چند نمونه از کارهای چاپ شده خودتان را  ارجاع بدهید. 

تیچینگ استیتمنت. یه کم توضیح قابلیتهای تدریستان و شرح درس یک یا دو درس جدید که میخواهید توسعه و ارائه بدهید.


لینک کوتاه: برای اشتراک گذاری کلیک نمایید

برای گزارش یک اشتباه یا مشکل در این مطلب کلیک کنید