تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

اهمیت توصیه نامه یا ریکامندیشن در فرایند اپلای

وی والت مشترک کشورها تحصیلات اهمیت توصیه نامه یا ریکامندیشن در فرایند اپلای

توصیه نامه یا ریکامندیشن

برخی از جاها میشنویم که میگویند توصیه نامه هم خیلی مهم است و هم نیست. یعنی چه؟ توصیه نامه مهم است چون تقریبا همه دانشگاه ها ۲ تا سه توصیه نامه از شما میخواهند.

و چرا مهم نیست؟ به این دلیل که اساتید ایرانی معمولا معروف نیستند و اینطوری نیست که بتوانید بگوید یک استاد معروف در ایران به شما توصیه نامه داده و اساتید دانشگاه های آمریکا و کانادا او را میشناسند. این نکته را هم ذکر کنیم که جدای اینکه چه کسی به شما توصیه نامه میدهد باید حتما خیلی خوب نگارش شده باشد (تاکید میکنیم خیلی خوب، نه خوب و یا معمولی) به این دلیل که اگر توصیه نامه معمولی داشته باشید اپلیکیشن شما دچار مشکل می شود.

چه کسانی میتوانند توصیه نامه بدهند؟

بهترین توصیه نامه اگر مدرک ارشد دارید از طرف استاد راهنمای شما هست، استاد راهنمای شما می‌تواند شما را به عنوان یه دانشجوی سخت کوش، محقق قوی و منظم معرفی کند و این سه موضوع مهم رو برای شما بسط بدهد.

بعد از استاد راهنما اساتیدی که شما با آنها بیشتر کار کرده اید و دروس خود را گذرانده اید. برای مثال ممکن است شما کمک تدریس یک استاد بوده اید و می‌تواند در مورد آن به شما توصیه نامه بدهد و اساتیدی که نمره خوبی از آن دروس اخذ کرده اید و بگویند که شما نمره اول کلاس شده اید و چقدر خوب دروس را پیش برده اید و یا در کار گروهی خیلی عالی بوده اید.

اگر سه استاد نداشتید یا مدت زیادی است درستان به اتمام رسیده چکار کنید؟

به غیر استاد, شما از مدیر یا همکاری که با اون کار میکنید هم میتواند به شما توصیه نامه بدهد، البته این نکته را هم ذکر کنیم که آن کار باید به رشته ای که میخواهید در آن ادامه تحصیل بدهید باید مرتبط باشد و این ریکامندیشن هم برای نشان دادن گپ تحصیلی می‌تواند مفید باشد.

نحوه ارسال توصیه نامه همراه اپلیکیشن

این کار نسبتا آسان است، اکثر دانشگاه ها فقط از شما میخواهند که ایمیل کسی را که میخواهد به شما ریکامندیشن بدهد رت به آنها بدهید و خودشان به استاد مورد نظر ایمیل میزنند و از شما میخواهند متنی بنویسید یا فرمی را پر کنید.

نکته نهایی:
بیشتر اساتید حوصله نوشتن توصیه نامه را ندارند (یا نمیتونن به زبان انگلیسی بنویسند) برای همین از شما میخواهند که بنویسید و آنها برای شما توصیه نامه را ارسال کنند، پس این یک موضوع عادی هست و بهتر است کم کم خودتان توصیه نامه هایی که میخواهید را بنویسید که بعدا به استاد خود تحویل دهید. 


بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی