تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

انواع ویزاهای دانشجویی آمریکا

وی والت آمریکا ایالات متحده تحصیلات تحصیل در آمریکا انواع ویزاهای دانشجویی آمریکا

انواع ویزا برای تحصیل در آمریکا

ویزای اف (F Visa) آمریکا

این نوع از ویزای دانشجویی برای آن دسته از دانشجویان می‌باشد که قصد ادامه تحصیل در آمریکا در یکی از کالجها و یا دانشگاههای معتبر آمریکا را دارند. همچنین این ویزا شامل افرادی که قصد شرکت در دوره گسترده آموزش زبان انگلیسی در موسسات و یا دانشگاهها را دارند نیز می‌شود. سه نوع ویزای سری اف وجود دارد که عبارت‌اند از:

اف-۱ (F-1): برای دانشجویان تمام وقت
اف-۲ (F-2): برای وابستگان دانشجویان تمام وقت دسته اول (مانند همسر و فرزندان ازدواج نکرده و زیر ۲۱ سال)
اف-۳ (F-3): برای دانشجویان تمام وقتی که از کشورهایی که دارای مرز مشترک با آمریکا مانند مکزیک و کانادا هستند.

دانشجویان دارای ویزای اف-۱ می‌توانند تا سقف ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول باشند. دانشجویانی که تمایل دارند بیش‌تر از حد مشخص شده (۲۰ ساعت در هفته) کار کنند بایستی از اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) اجازه لازم را کسب نمایند. 

ویزای ام (M Visa) آمریکا

دسته دوم از ویزاهای دانشجویی اعطا شده توسط ایالات متحده ویزاهای موسوم به ویزای ام می‌باشد. این ویزا مختص دانشجویانی می‌باشد که قصد دارند تا در مراکز آموزشی و یا فنی حرفه‌ای غیر دانشگاهی یا موسسات مهارتی حضور پیدا کنند. سه نوع ویزای سری ام وجود دارد که عبارت‌اند از:

ام-۱ (M-1): برای دانشجویانی که قصد دارند در مطالعات غیرآکادمیک و فنی و حرفه‌ای شرکت نمایند.
ام-۲ (M-2): برای وابستگان دانشجویان مشمول ویزای ام-۱ (همانند شرایط ویزای اف-۲)
ام-۳ (M-3): برای دانشجویانی که قصد دارند در مطالعات غیرآکادمیک و فنی و حرفه‌ای شرکت نمایند و از کشورهایی که دارای مرز مشترک با آمریکا مانند مکزیک و کانادا هستند.


به دانشجویان دارای ویزای ام-۱ اجازه ورود با مدت زمان مشخص داده می‌شود که این مدت برابر با مدت دوره آموزشی آنها به اضافه دوره تمرینی می‌باشد. آنها اجازه ماندن در خاک ایالات متحده بیش از مقدار مشخص شده را ندارند و تنها می‌توانند به خاطر مسایل پزشکی تا سقف یکسال مدت حضور خود را تمدید نمایند. دارندگان این ویزا در زمان تحصیل حق کار در داخل و یا خارج از دانشگاهها را ندارند و همچنین امکان تعویض ویزای آن‌ها به نوع اف-۱ نیز وجود ندارد.
 

ویزای جی (J Visa) آمریکا

سر انجام به سومین نوع از ویزاهای دانشجوی یعنی ویزای سری جی می‌رسیم. این ویزا مختص دانشجویان مهمانان و تبادلی می‌باشد که به منظور ارتقای تبادل فرهنگی به ایالات متحده وارد می‌گردند. چه نیاز به کسب مهارتهای درمانی، تجاری و انواع دیگر وجود داشته باشد و یا نه همه متقاضیان بایستی شرایط مورد نیاز خواسته شده را دارا باشند و حتما توسط بخش خصوصی و یا بخش دولتی حمایت گردند. دارندگان ویزای جی-۱ معمولا دارای اقامت کوتاه مدتی در ایالات  متحده هستند که معمولا این میزان برابر با ۱ تا ۲ ترم تحصیلی می‌باشد. دو نوع ویزای جی-۱ وجود دارد که این دو نوع عبارت‌اند از:

جی-۱ (M-1): برای دانشجویانی تبادلی و سایر برنامه‌های مرتبط
جی-۲ (M-2): برای وابستگان دانشجویان مشمول ویزای 
جی-۱ (همانند شرایط ویژای اف-۲)

دارندگان ویزای جی-۱ چنانچه به عنوان بخشی از برنامه تبادلی دولتی باشند نیاز داند تا به مدت ۲ سال در کشور خود به صورت فیزیکی حضور داشته و مشغول تحصیل باشند.  این بدان معناست که دارندگان این وزا پس از اتمام دوره تحصیلی خود بایستی به کشور خود بازگردند و حداقل دو سال را به کشور خود خدمت نمایند.

ویزاهای ترکیبی آمریکا

دارندگان ویزای اف-۲ و جی-۲ چانچه که شرایط اعلام شده توسط موسسات و یا دانشگاهها را داشته باشند، امکان ادامه تحصیل را دارا هستند. آنها نیازی به دادن درخواست برای گرفتن ویزای اف-۱ و یا جی-۱ ندارند با این حال چناچه واجد شرایط لازم باشند می‌توانند.

دارندگان ویزای جی-۲ می‌توانند به عنوان داوطلبان آزاد و یا داوطلبان رسمی به صورت تمام وقت و یا پاره وقت در موسسات و دانشگاهها نام نویسی نمایند و هرگاه نیز که خواسته باشند امکان قطع دوره آموزشی خود را دارا می‌باشند. این افراد همچنین امکان دادن درخواست تغییر ویزای خود به اف-۱ خود را دارند به شرطی که تا قبل از پایان مهلت اعتبار ویزای جی-۱ شخص وابسته خود  دوره تحصیلی خود را به اتمام نرسانده باشند. با این حال این موضوع تنها زمانی انجام شدنی است که دارنده ویزای جی-۱ مشمول قانون ۲ سال خدمت در کشور خود نباشد.

دارندگان ویزای اف-۲ و ام مجاز به انجام کار نیستند و چنانچه به دنبال کار هستند بایستی یک ویزای مناسب کار تهیه نمایند. دارندگان ویزای جی-۲ امکان دادن درخواست اجازه نامه کار توسط اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) را دارا می‌باشند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی