اخبار مشترک

تأثیر انتخابات ایالات متحده در مهاجرت کانادا

تجزیه و تحلیل: چرا نتیجه انتخابات بعید است بر جذابیت کانادا برای جذب استعداد های جهانی و تقاضای افراد در ایالات متحده برای مهاجرت به کانادا تأثیر بگذارد.

همزمان با شمارش آرا ایالات متحده برای تعیین برنده بین رئیس جمهور دونالد ترامپ و معاون رئیس جمهور سابق جو بایدن ، لازم است نگاهی بیندازیم که چگونه نتیجه انتخابات بر سیستم مهاجرت کانادا و تمایل کسانی که می خواهند از ایالات متحده به کانادا مهاجرت تأثیر می گذارد

مهاجرت آمریکا و کانادا

به طور کل می توان باور داشت که پیروزی ترامپ به کانادا در جذب استعدادهای جهانی کمک می کند در حالی که پیروزی بایدن جایگاه ایالات متحده را به عنوان جذاب ترین مقصد در جهان برای افراد باز می گرداند.

فارغ از نتیجه نهایی ، کانادا همچنان دارای مزایای قابل توجهی نسبت به ایالات متحده خواهد بود

ایالات متحده یک مشکل ریاضی دارد

نتیجه انتخابات مشکلی در ریاضیات ایالات متحده ایجاد نخواهد کرد.

ایالات متحده تقریباً 330 میلیون نفر جمعیت دارد كه از این تعداد حدود 160 میلیون نفر كارگر هستند. در دهه های اخیر ، سالانه از حدود 1.1 میلیون مهاجر را پذیرش کرده است . حدود 10 درصد به عنوان کارگر ماهر ، 70 درصد تحت طبقه خانواده و 14 درصد به عنوان متلتجی مورد استقبال قرار می گیرند.

این بدان معناست که ایالات متحده از 0.3 درصد جمعیتش از پذیرش مهاجران بوده است. در حالیکه سرانه کارگران ماهر به عنوان سهم نیروی کار در حدود 0.07 درصد است (110 هزار مهاجر کارگر ماهر تقسیم بر 160 میلیون کارگر).

کانادا تقریباً 38 میلیون نفر جمعیت دارد. طبق برنامه جدید مهاجرت 2021-2023 ، کانادا قصد دارد بیش از 400000 مهاجر را از سال 2021 پذیرش کند. کانادا حدود 20 میلیون کارگر نیروی کار دارد. هدف کانادا پذیرش حدود 60 درصد مهاجرين به عنوان نیرو ماهر ، 25 درصد کلاس خانواده و 15 درصد ملتجی است.

در سال 2021 ، میزان پذیرش نیروی کار ماهر در کانادا حدود 1.2 درصد از نیروی کار آن خواهد بود (240،000 نیرو ماهر که تقسیم بر 20 میلیون نیرو می شود).

این بدان معناست که حتی اگر نیروی کار کانادا هشت برابر کمتر از ایالات متحده باشد ، از بیش از دو برابر تعداد نیرو های ماهر به طور مطلق و حدود بیست برابر بیشتر از سرانه استقبال می کند.

به دلیل تعداد کمی که گرین کارت که ایالات متحده ارائه می دهد ، افراد با استعداد همچنان که به دنبال اقامت دائم هستند ، همچنان به کانادا نگاه می کنند. در واقع ، این در طول 5 سال گذشته بوده است.

کانادا اطمینان برای مهاجرت متقاضیان را ارائه می دهد

هنگامی که کانادا سیستم Express Entry را در سال 2015 راه اندازی کرد ، در مجموع 600 دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم برای متقاضیان ساکن ایالات متحده (دارندگان اقامت موقت) صادر کرد. در سال های اخیر ، این رقم با آمار مهاجرت و شهروندی کانادا به بیش از 10 هزار نفر سالانه افزایش یافته است ( داده های IRCC) حاکی از آن است که حدود 85 درصد دعوت شدگان تابعیت غیرآمریکایی هستند.

این به شدت نشان می دهد که افزایش نیرو ماهر که قصد دارند از ایالات متحده به کانادا بروند ، دارنده اقامت موقت هستند که به شدت به دنبال اقامت دائم یعنی مهاجرت دائم می باشند.

داوطلبان موفق می توانند در مدت شش ماه یا کمتر تحت سیستم اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را بدست آورند. این برای نیرو ماهر در ایالات متحده بسیار جذاب است که علی رغم اینکه چندین سال در آمریکا زندگی کرده اند نمی دانند که آیا قادر به گرفتن گرین کارت هستند یا خیر پس در نتیجه گزینه مناسب کانادا است.

علاوه بر این ، بعید است سیاستگذاران ایالات متحده اصلاحات مهاجرتی را به دلیل ویروس کرونا در اولویت قرار دهند. در عوض ، جلسه بعدی کنگره به احتمال زیاد به تقویت روند بهبودی آمریکا پس از COVID خواهد پرداخت.

علاوه بر این باتوجه به بالا رفتن نرخ بیکاری اصلاح سیاست صدور گرین کارت برای نیرو های متخصص ممکن است دشوار باشد.

با توجه به عدم اطمینان مستمر ، نیرو ماهر در ایالات متحده و سایر مناطق جهان همچنان به کانادا روی خواهند آورد. کانادا علاوه بر تلاش برای ورود بیش از 400،000 مهاجر در سال ، مسیرهای مختلفی را به دانشجویان بین المللی و نیروهای متخصص موقت خارجی ارائه می دهد. کانادا همچنین راه را برای مهاجرت دارندگان اجازه تحصیل و کار به محل اقامت دائم کانادا را تسهیل می کند که یکی دیگر از ویژگی های بسیار جذاب برای افراد است.

همه اینها را باید بگوییم ، تا زمانی که ایالات متحده ناگهان تغییر مسیر ندهد و میزان مهاجرت نیروهای ماهر خود را به میزان قابل توجهی افزایش ندهد، کانادا قدرت خود را حفظ خواهد کرد


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023