اخبار اخبار اروپا

ملکه بریتانیا پیمان تجاری با اتحادیه اروپا را امضاء کرد

در پی رأی پارلمان بریتانیا، ملکه الیزابت دوم پیمان تجاری با اتحادیه اروپا را امضا کرد. بدین سان چارچوب عملی برای جدایی بریتانیا (برگزیت) از اتحادیه اروپا فراهم شده است.

ملکه الیزابت دوم، حاکم رسمی بریتانیا، شامگاه چهارشنبه (۳۰ دسامبر) پیش‌نویس پیمان تجارتی اتحادیه اروپا با بریتانیا را توشیح نمود و بر توافق برگزیت، مبنی بر جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، صحه گذاشت.

پیمان تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا

پیش از این هر دو مجلس پارلمان بریتانیا به توافق رأی داده بودند.

با این توافق بریتانیا به شکلی منظم و قانونمند از بازار مشترک و وحدت گمرکی اتحادیه اروپا خارج می‌شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در این باره گفت: «اینک سرنوشت این کشور فوق‌العاده در دستان خودمان قرار گرفته است». او افزود: «روز ۳۱ دسامبر در ساعت ۲۳ (به وقت محلی) دوره تازه‌ای در تاریخ کشور ما آغاز می‌شود و همچنین مناسباتی تازه با اتحادیه اروپا که نزدیک‌ترین هم پیمان ماست. این لحظه سرانجام فرا رسید که باید از آن بهره ببریم».

چرخشی بزرگ

متن ۱۲۵۰ صفحه‌ای پیمان تجارتی، مناسبات بازرگانی با بریتانیا در دوره گذار برگزیت را از اول ژانویه ۲۰۲۱ تنظیم می‌کند. با مقررات تازه از مالیات صرف‌نظر می‌شود و زیان‌های تجارتی به حداقل می‌رسد. در این پیمان مسائلی مانند قوانین صید، همکاری در زمینه‌های انرژی، ترابری، دادگستری و پلیس نیز مطرح شده‌اند.

اما تحولاتی ژرف نیز در پیش است. در آینده بار دیگر کنترل مرزی برقرار می‌شود، به ویژه برای نظارت بر فرآورده‌های کشاورزی؛ مهاجرت شهروندان به راحتی گذشته نخواهد بود. برای ویزای مسافرتی هم مقرراتی تازه تعیین شده است.

مفاد پیمان تجاری نخست از سوی سران اتحادیه اروپا تصویب شده بود.

بریتانیا پایان ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا بیرون رفت و اکنون با توشیح پیمان تجارتی دوران گذار نیز به پایان خود رسیده است.


segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023