dark
تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

وضعیت اقتصاد و بازار کار کانادا برای مهاجران تازه وارد

اخبار آمریکا کانادا اخبار سراسری کانادا وضعیت اقتصاد و بازار کار کانادا برای مهاجران تازه وارد

مهاجران جدید کانادا بیشتر تحت تأثیر اثرات کرونا قرار دارند.

این بیماری همه گیر منجر به کاهش اشتغال در بخش بزرگی از جمعیت کانادا شده است ، اما بیشتر بروی مهاجران تازه وارد اثر گذاشته.

در طی رکود شدید اقتصادی در مارس و آوریل 2020 ، بازار کار کانادا 3 میلیون شغل را از دست داد. از ماه مه تا ژوئیه ، با افزایش فعالیت ، 1.7 میلیون شغل دوباره رکاوری شد.

طبق یک “نظرسنجی آماری نیروی کار کانادا” که در 20 آگوست منتشر شد ، مهاجران نیوکامر بیشتر از متولدین کانادا شغل خود را در ماه های مارس و آوریل از دست دادند.

با این حال با بروز همه گیری کرونا ویروس، بیکاری در کانادا برای هر سه گروه به ترتیب افزایش یافت:

  • مهاجرانی که در 10 سال گذشته به کانادا وارد شده اند ،
  • مهاجرانی که بیش از 10 سال پیش به کانادا مهاجرت کرده اند و
  • کسانی که در کانادا متولد شده اند.

با این حال ، افزایش نرخ افرادی که بیکار شده اند برای مهاجران نیوکامر بسیار قابل توجه تر بوده است (حداکثر 17.3٪ بیکاری نیوکامر ها و 13.5٪ متولدین کانادا و کسانی که مدت طولانی بیش از 10 سال در کانادا بوده اند).

زنان مهاجر نیوکامر بیشترین درصد بیکاری را در دوران رکود اقتصادی تجربه کرده اند. تقریباً 20٪ از زنان مهاجر تازه وارد که در ماه مارس استخدام شده بودند ، در ماه آوریل بیکار شدند ، در حالی که 13٪ از زنان متولد کانادا بیکار شدند. 

آمار بیکاری برای متولیدن کانادا و کسانی که مدت طولانی در کانادا بودند در ژوئن به 2 درصد کاهش یافت و در ماه جولای عملاً از بین رفت یعنی بیکاری این قشر از جامعه به صفر رسید.

عواملی که باعث افزایش نرخ بیکاری برای مهاجران تازه وارد کانادا میشود

برای مهاجران نیوکامر ممکن است به علت معتبر نبودن مدرک تحصیلی خارجی در کانادا نداشتن لایسنس های لازم و تجربه کاری و تخصص یافتن شغل ایده مورد نظر دشوار تر باشد. در نتیجه ، سهم بیشتری از مهاجران نیوکامر در مشاغل کم درآمد ، مشاغل فصلی و مشاغل خدماتی و غذایی (رستوران وغیره) کار میکنند.

نکته: در حالت کلی به این دسته از مشاغل جنرال میگویند که به لایسنس، مدرک تحصیلی ، تجربه کاری و تخصص بالایی نیاز ندارند.

به عنوان مثال ، در ماه فوریه ، قبل از همه گیری کرونا ویروس ،

31٪ از مهاجران نیوکامر کمتر از یک سال شاغل بوده اند ،
15٪ از افراد متولد کانادا کمتر از یکسال شاغل بوده اند . ( منظور در شغل جدیدی استخدام شده بودند)

به همین ترتیب ، در ماه فوریه ،

22٪ از مهاجران تازه وارد در مشاغل کم درآمد استخدام شده اند ،
و 12٪ متولدین کانادا.

داده ها نشان می دهد که مهاجران تازه وارد بیشتر شغل های موقت دارند در حالی که این برای متولدین کانادا و کسانی که سالها در کانادا بوده اند اینطور نیست ، و احتمال اخراج افراد تازه وارد در این مشاغل در رکود اقتصادی بیشتر است. این واقعیتی ست که از دست دادن شغل در ماه مارس و آوریل به شدت در مشاغل کم درآمد متمرکز شده است.

پس با توجه به این امار و توضیحات باید توجه شده باشید که چرا مهاجران نیو کامر در این دوره بیش از دیگر قشر جامعه کانادا ( متولیدن کانادا و کسانی که سالهاست به کانادا مهاجرت کرده اند) آسیب دیده اند.

اشتغال در مشاغل کم درآمد در دوره بهبود نسبی اقتصاد کانادا برای زنان مهاجر نیوکامر با سرعت کمتری رشد کرد

طبق این نظرسنجی نشان میدهد ، از فوریه 2019 تا آوریل 2020 ، هر سه گروه قبل نرخ اشتغال مشابه داشته اند ، اما برای مهاجران تازه وارد اخیرا به دلیل شرایط موجود اینطور نبوده است.

با این حال ، در طول دوره بهبودی نسبی اقتصادی و با شروع استخدام در مشاغل ، مهاجران تازه وارد نرخ اشغال کمتری نسبت به متولدین کانادایی داشتند { ماه مه (5٪) ، ژوئن (3٪) و ژوئیه (1٪) }. زنان مهاجر نیوکامر بیشترین اختلاف را با همتایان خود (متولدین کانادا) داشته اند ، به ویژه در ماه های مه و ژوئن (5٪) ، با اندکی پیشرفت در ماه جولای (2٪).

برای زنان تازه وارد مهاجر، این اختلافات با زنان متولد کانادا با در نظر گرفتن عواملی مانند سن ، تحصیلات و موقعیت جغرافیایی ، حتی بیشتر آشکار می شود. از آوریل تا ژوئیه ، زنان مهاجر نیوکامر از نظر رشد اشتغال در هتل / متل ها و خدمات غذایی (4٪ در مقایسه با 72٪) از زنان متولد کانادا عقب مانده اند ، اگرچه آنها در سایر صنایع مهم نیز نرخ رشد مشابه اشتغال را تجربه کرده اند.

در همان زمان ، اشتغال در مشاغل کم درآمد بسیار کندتر (11٪) برای زنان مهاجر نیوکامر نسبت به زنان متولد کانادا (36٪) رشد کرد ، در حالی که میزان رشد آنها در مشاغل پردرآمد قابل مقایسه و به هم نزدیک بود.

بازار کار کانادا به سرعت در حال رشد است

اطلاعات منتشر شده در ماه جولای و آگوست (انتشار شده توسط آمار کانادا) نشان می دهد که بهبود اولیه اشتغال در کانادا از زمان رفع محدودیت ها نسبت به رکودهای اقتصادی قبلی قوی تر بوده است.

طبق نظرسنجی اخیر نیروی کار ، حدود 55٪ از 3 میلیون شغل (از ماه آوریل) از دست رفته تا ژوئیه بازیابی شده اند.

در ماه جولای 419،000 شغل رکاوری شد که نسبت به ماه قبل 2.4٪ افزایش داشته است. (این به دنبال نرخ رشد 5.8 درصدی در ماه ژوئن است). نتایج حاصل از بررسی های اخیر آمار کانادا در زمینه اشتغال ، حقوق و دستمزد و ساعت کار نشان می دهد که رکود اقتصاد ناشی از ویروس کرونا ، به شدت به حالت اولیه برمی گردد و کانادا به مسیر پیشرفت ادامه ادامه خواهد داد.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی برگشت