مشترک اروپا مهاجرت و ویزا

اخذ ویزای شینگن و امتیازات آن

آنچه باید درباره اخذ ویزای شینگن و امتیازات آن بدانیم

این سؤالات متداول ماهیت کلی دارند. اطلاعات ارائه شده شرایط شخصی یا خاص را در نظر نمی‌گیرد و بنابراین نباید به عنوان مشاوره شخصی، حرفه‌ای یا حقوقی در نظر گرفته شوند. کاربرانی که به مشاوره شخصی یا خاص نیاز دارند باید با مقامات صلاحیت‌دار کشورهای عضو منطقه شینگن مشورت کنند.


کدام کشورها عضو منطقه شینگن هستند؟

منطقه شینگن شامل 27 کشور است که کنترل مرزی بین آنها وجود ندارد. این کشورها عبارتند از:

 1. آلمان
 2. اتریش
 3. بلژیک
 4. جمهوری چک
 5. دانمارک
 6. استونی
 7. فنلاند
 8. فرانسه
 9. یونان
 10. مجارستان
 11. ایسلند
 12. ایتالیا
 13. لتونی
 14. لیختن‌اشتاین
 15. لیتوانی
 16. لوکزامبورگ
 17. مالت
 18. هلند
 19. نروژ
 20. لهستان
 21. پرتغال
 22. اسلواکی
 23. اسلوونی
 24. اسپانیا
 25. سوئد
 26. سوئیس
 27. کرواسی

این کشورها سیاست ویزای مشترک را برای ویزاهای کوتاه مدت اعمال می کنند.


ویزای شینگن چیست؟

1. اقامت کوتاه مدت: روادید حداکثر 90 روزه که در یک دوره 180 روزه و در قلمرو کشورهای حوزه شینگن صادر شود.

2. ویزای ترانزیت فرودگاه: انتقال از طریق مناطق ترانزیت بین المللی فرودگاه های کشورهای عضو شینگن. این ویزاها به شما امکان می دهد تا در همان سفر کوتاه و در محدوده اعتبار ویزا، تنها از کشورهای شینگن عبور کنید. توجه داشته باشید که در صورت سفر با گذرنامه ایرانی و ترانزیت فرودگاهی در یکی از کشورهای عضو شینگن شما حتما نیاز به ویزای ترانزیت فرودگاهی دارید. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

اگر می خواهید بیش از 90 روز در یک کشور شینگن اقامت داشته باشید یا تجارت کنید یا به حرفه‌ای مشغول شوید ویزای شینگن مناسب شما نیست.


آیا برای ورود به کشور شینگن به ویزا نیاز دارم؟

برای اینکه بدانید برای ورود به کشور شینگن به ویزا احتیاج دارید یا نه می توانید نمای کلی را در این صفحه مشاهده کنید.


من عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا هستم. آیا معیارهای معمول درخواست ویزا برای من هم لازم است؟

توجه داشته باشید که در … اتحادیه اروپا اعضای خانواده شامل همسر، شریک زندگی، پدر و مادر خود یا شریک زندگی و فرزندان زیر 21 سال هستند که تحت تکفل خود یا شریک زندگی باشند. بنابراین خواهر و برادر جزو اعضای خانواده محسوب نمی‌شوند. خانواده اعضای شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند از برخی از مزایای خاص بهره‌مند شوند به شرطی که:

 • شهروند اتحادیه اروپا (یعنی فردی که ملیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارد) در کشوری غیر از کشوری که ملیت آن را دارد زندگی یا کار می‌کند و بنابراین از حق تردد آزاد خود استفاده کرده است. برای مثال فردی که ملیت کشور فرانسه را دارد اما در آلمان کار و زندگی می‌کند.
 • متقاضی ویزای شینگن به یکی از دسته‌های تحت پوشش بخشنامه 2004/38 / EC تعلق داشته باشد یعنی همان همسر، شریک زندگی، پدر و مادر خود یا شریک زندگی و فرزندان زیر 21 سال است که تحت تکفل خود یا شریک زندگی باشند.
 • متقاضی در کشوری که شهروند اتحادیه اروپا در آنجا کار یا زندگی می‌کند به او بپیوندد یا او را همراهی کند.

برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


برای درخواست ویزا به کجا باید مراجعه کنم؟

شما باید به سفارت کشوری که قصد بازدید از آن را دارید درخواست ویزای شینگن بدهید. اگر قصد بازدید از بیش از یک کشور شینگن را دارید باید به سفارت کشور مقصد اصلی خود مراجعه کنید. اگر قصد دیدار از چند کشور شینگن را دارید و مدت اقامت شما در کشورهای مختلف مساوی است، باید از کشوری تقاضای ویزا کنید که از مرز آن وارد محدوده شینگن می‌شوید.

به عنوان یک قاعده کلی برای درخواست ویزا باید به کنسولگری یک عضو شینگن در کشور محل اقامتتان مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

آیا می‌توانم وارد کشور X در محدوده شینگن بشوم درحالی که ویزای من را کشورY صادر کرده است؟
به طور معمول می‌توان از هر مرز شینگن با ویزای صادر شده توسط هر کشور عضو عبور کرد اما این بدان معنا نیست که مقامات مرزی کشور Y به شما به طور خودکار اجازه ورود بدهند. کشورهای عضو منطقه شینگن در این باره قوانین مرزی خاص خود را دارند. توصیه می‌شود قبل از سفر از قوانین مرزی کشوری که می‌خواهید به آن وارد شوید اطلاعات کافی کسب کنید.


با داشتن ویزا چه مدت می‌توانم در منطقه شینگن بمانم؟

ویزای شینگن ویزای اقامت کوتاه مدت است و به شکل یک برچسب در گذرنامه درج می‌شود. مدت دقیق اعتبار ویزای شما در برچسب ویزا با عنوان «مدت زمان بازدید» ذکر شده است. تعریف «اقامت کوتاه» عبارت است از اقامت حداکثر 90 روزه در یک دوره 180 روزه. این دوره 180 روزه از زمانی که ویزا صادر شده آغاز می‌شود.

با داشتن ویزای تک ورودی تنها می توانید یک بار وارد منطقه شینگن شوید. ویزای «تک ورودی» با «1» نشان داده شده است. ویزای دو یا چند ورودی اجازه می دهد تا در طول مدت اعتبار ویزا دو یا چند بار وارد محدوده شینگن شده و از آن خارج شوید. این برچسب ویزا توسط «02» یا «MULT» با عنوان «ورود مکرر» نشان داده شده است.

توجه داشته باشید که این ورود و خروج‌های مکرر تنها در طول دوره 180 روزه شما ممکن است. در واقع اگر از ویزا با امکان ورود مکرر خود در طول این دوره 180 روزه استفاده نکرده باشید دوباره باید درخواست ویزا بدهید. همچنین مهم است بدانید که صرفنظر از تعداد ورود و خروج، مجموع اقامت شما در محدوده شینگن نباید از 90 روز بیشتر شود.

شما می‌توانید اطلاعات مربوط به نحوه خواندن برچسب ویزای خود را در این صفحه بیابید.


روند ویزا شینگن چقدر طول می کشد؟

به طور کلی یک بار درخواست ویزای شینگن به کنسولگری ارائه می‌شود و تصمیم گیری توسط کنسولگری ظرف ۱۵ روز صورت می‌گیرد. این دوره تا ۳۰ یا ۶۰ روز قابل تمدید است. اطلاعات بیشتر در این صفحه در دسترس است.


چه مدت قبل از شروع سفر باید برای ویزا اقدام کنم؟

درخواست‌ها حداکثر سه ماه قبل از شروع سفر برنامه ریزی شده قابل ارسال است. بهتر است برای اطلاع دقیق از زمان و نحوه درخواست ویزا به سفارت کشور مورد نظرتان مراجعه کنید. با این وجود توصیه می شود درخواست ویزای خود را با در نظر گرفتن تعطیلات ملی کشوری که متقاضی سفر به آن هستید ارائه دهید.


هزینه درخواست ویزا شینگن چقدر است؟

هزینه بررسی پرونده درخواست ویزای کوتاه مدت یا ترانزیت 80 یورو است که باید هنگام ارسال درخواست ویزا پرداخت شود. هزینه ویزا برای کودکان بین 6 تا 12 سال 40 یورو است. اتباع کشورهایی که اتحادیه اروپا با آنها قراردادهای تسهیل ویزا منعقد کرده اند 35 یورو هزینه پرداخت می کنند. لیست کامل را می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید.


چه کسانی از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند؟

متقاضیان متعلق به یکی از گروه‌های زیر از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند:

 • کودکان زیر شش سال
 • دانش آموزان، دانشجویان و معلمان همراه که قصد تحصیل یا گذراندن دوره‌های آموزشی را دارند.
 • محققان کشورهای ثالث که به قصد انجام تحقیقات علمی درخواست ویزا می‌دهند.
 • نمایندگان سازمان های غیر دولتی با سابقه 25 ساله یا کمتر که قصد شرکت درسمینارها، همایش‌ها، برنامه‌های ورزشی، فرهنگی یا آموزشی ‌ای را دارند که توسط دیگر سازمان های غیر دولتی برگزار شده‌اند.
 • طبق بخشنامه 2004/38 اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا که در بالا ذکر شد (EU / EEA) نیز از پرداخت هزینه بررسی پرونده معاف هستند.
 • توصیه می‌شود در این مورد به سفارت کشور مقصدتان مراجعه کنید و اطلاعات دقیق را کسب کنید.

⦿ کشورهای عضو می‌توانند معافیت‌های اختیاری دیگری نسبت به پرداخت هزینه‌ی ویزا اعمال کنند. شما می توانید برای اطلاعات دقیق‌تر به سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید مراجعه کنید.

در صورتی که برای تشکیل پرونده ویزا به شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده خدمات کنسولی و طرف قرارداد با سفارت‌ها مراجعه می‌کنید هزینه خدمات با شماست.

اطلاعات دقیق‌تر را در این صفحه بیابد.


گذرنامه من تا دو ماه دیگر منقضی می شود، آیا می توانم برای ویزا اقدام کنم؟

عملا شما نمی توانید برای درخواست ویزا اقدام کنید. لازم است تاریخ انقضای گذرنامه شما 3 ماه پیش از ورود شما به کشور شینگن باشد. اما در موارد اضطراری موجه کنسولگری ممکن است از این قانون چشم پوشی کند.


هنگام درخواست ویزا چه مدارکی باید ارائه کنم؟

اطلاعات مربوط به مدارکی که باید ارسال شود را می توانید در این صفحه مشاهده کنید.


برای مثال ویزای من توسط کنسولگری آلمان صادر شده است. آیا می توانم از این ویزا برای سفر به کشورهای دیگر شینگن استفاده کنم؟

بله. ویزای شینگن به طور کلی برای همه کشورها در منطقه شینگن معتبر است. با این حال توجه داشته باشید که همیشه باید درخواست خود را به کنسولگری کشوری که مقصد اصلی شماست ارا‌ئه دهید. اعتبار سرزمینی ویزای شما در برچسب ویزا با عنوان «معتبر برای» مشخص شده است. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به نحوه خواندن برچسب ویزای خود را در این صفحه مشاهده کنید.


آیا می توانم از منطقه شینگن خارج شوم و با ویزای شینگن خود برگردم؟

ویزاهای شینگن می توانند یک یا چند ورود را مجاز کنند. با داشتن ویزای تک ورودی تنها می توانید یک بار وارد منطقه شینگن شوید. این برچسب ویزا توسط «01» مشخص شده است. اگر ویزایی دارید که به شما اجازه ورود مکرر می‌دهد می توانید در طول اعتبار ویزا دو یا چند بار وارد محدوده شینگن بشوید. بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که جزو منطقه شینگن نیستند مانند بلغارستان و رومانی تدابیر و قوانین خاص خود را دارند که ممکن است با داشتن ویزای شینگن به شما اجازه ورود به کشورشان را بدهند یا برعکس.


من از یکی از کشورهای منطقه شینگن ویزای اقامت کوتاه مدت دریافت کرده‌ام. آیا برای سفر به سایر کشورهای عضو منتطقه شینگن به ویزای دیگری احتیاج دارم؟

ویزای اقامت طولانی یا اجازه اقامت صادر شده توسط یک کشور شینگن به شما امکان می دهد تا ضمن رعایت حداکثر مدت «اقامت کوتاه» (اقامت 90 روزه در یک دوره 180 روزه) در سایر کشورهای شینگن اقامت کنید.


آیا من مجبورم در مرزهای خارجی شینگن سند دیگری غیر از ویزای شینگن ارائه کنم؟

ویزای اقامت کوتاه مدت به طور خودکار اجازه ورود به منطقه شینگن را نمی‌دهد. در مرز (یا در حین کنترل مرزی) ممکن است از شما غیر از ویزا مدارک دیگری نیز درخواست کنند. به عنوان مثال اطلاعاتی که نشان می‌دهد شما وسایل کافی برای پوشش اقامت و سفر بازگشت را دارید. بنابراین توصیه می‌شود در هنگام درخواست ویزا نسخه‌هایی از اسنادی را که ارائه کرده‌اید داشته باشید (به عنوان مثال دعوت نامه، تأیید سفر و سایر مدارک مشخص کننده هدف اقامت شما).


پرواز من در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن توقف دارد. آیا باید برای ویزای ترانزیت یا ویزای اقامت کوتاه مدت اقدام کنم؟

مهم است که این دو موقعیت را از هم تشخیص دهید:

1. ترانزیت از طریق منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاه (ادامه سفر بدون خروج از منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاه).

2. ترانزیت از طریق قلمروی یک کشور عضو شینگن گرچه محدود به یک فرودگاه باشد (ادامه سفر با خارج شدن از منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاه).

ویزای ترانزیت فرودگاهی (ATV) به شما اجازه می‌دهد تا از منطقه ترانزیت بین المللی یک فرودگاه واقع در خاک کشور شینگن عبور کرده و منتظر پرواز به یک کشور غیر شینگن باشید. ATV به شما اجازه نمی‌دهد تا وارد سرزمین شینگن شوید (برای مثال در هتل بمانید یا به یکی دیگر از کشورهای منطقه شینگن بروید). توجه داشته باشید که در صورت سفر با گذرنامه ایرانی و توقف فرودگاهی در یکی از کشورهای عضو شینگن شما حتما نیاز به ویزای ترانزیت فرودگاهی دارید.

سفر به یک کشور شینگن از طریق یک فرودگاه دیگر در منطقه شینگن برای ترانزیت فرودگاهی ممکن نیست و شما نمی‌توانید از طریق دو فرودگاه در محدوده‌ شینگن به یک کشور غیر شینگن سفر کنید. تمام پروازها بین دو یا چند کشور شینگن پروازهای «داخلی» تلقی می‌شوند. بسته به ملیت شما ممکن است هنگام ورود به منطقه شینگن به ویزای اقامت کوتاه مدت نیاز داشته باشید، حتی اگر اقامت فقط چند ساعت بیشتر نباشد و شما در فرودگاه بمانید (خارج از منطقه ترانزیت بین المللی).


آیا ویزای من قابل تمدید است؟

برای تقاضای تمدید ویزا باید پیش از تاریخ انقضای آن ثابت کنید که به دلایل بسیار مهم شخصی، اضطراری یا بشردوستانه امکان خارج شدن از قلمروی کشورهای شینگن را ندارید. به عنوان یک قاعده کلی، تمدید ویزا فقط در صورتی امکان پذیر است که اقامت شما کمتر از 90 روز در یک دوره 180 روزه طول کشیده باشد و اعتبار ویزای فعلی شما تمام نشده باشد. اگر از تمام 90 روز ویزای خود استفاده کرده باشید ویزای شما تمدید نخواهد شد. دارندگان ویزا با امکان ورود مکرر (معتبر برای مدت حداقل شش ماه) می‌توانند پیش از پایان این ویزا درخواست جدید ارائه کنند.

اطلاعات مربوط به مراجع ذیصلاح برای تمدید ویزا در کشورهای مختلف شینگن در این صفحه موجود است.


اگر ویزای من رد شد آیا می‌توانم درخواست تجدید نظر بدهم؟ آیا هزینه ویزا پس داده می‌شود؟

شما می‌توانید درخواست تجدید نظر کنید. تصمیم و دلایل رد ویزای شینگن در فرم استاندارد ارائه شده توسط کنسولگری کشوری که ویزا را رد کرده است اعلام می‌شود. در این نامه همچنین مراحل و محدودیت‌های تجدیدنظر نیز درج شده است. هنگامی که یک کشور عضو شینگن نمایندگی کشور دیگری را به منظور صدور ویزا (به عنوان مثال فرانسه نماینده هلند است) بر عهده می‌گیرد، روند تجدیدنظر طبق قوانین کشوری خواهد بود که تصمیم نهایی را گرفته است، یعنی کشور نماینده.

اگر درخواست شما زودتر از مدت معمول بررسی پرونده رد شده باشد می توانید دوباره درخواست ویزا بدهید. اما توصیه می‌شود قبل از ارسال درخواست جدید به دلایل رد ویزای قبلی توجه داشته باشید و تغییرات لازم را اعمال کنید. در صورت عدم پذیرش ویزا هزینه آن بازپرداخت نمی‌شود. مبلغ پرداختی هزینه بررسی درخواست ویزا را تأمین می‌کند.

segoup

به اشتراک گذاشتن با

VVWALT © 2023