تم دارک سایت آماده است
اگر برای حالت مطالعه در حالت دارک راحت تر هستید آن را فعال کنید.

آیا ترامپ مهاجرت از آمریکا به کانادا را افزایش داده است؟

وی والت اخبار مشترک آیا ترامپ مهاجرت از آمریکا به کانادا را افزایش داده است؟

مهاجرت نیرو ماهر از ایالات متحده به کانادا در حال افزایش است.

هر ساله تقریبا 60 درصد تحت برنامه های مهاجرت طبقه اقتصادی اقامت دائم کانادا را دریافت میکنند. علاوه بر این، کمی بیشتر از 25 درصد در طبقه خانوادگی و 15 درصد باقیمانده از طریق حمایت بشر دوستانه اقامت دائم دریافت می کنند.

وقتی تنها به آمار مهاجران طبقه اقتصادی کانادا از سال 2015 به اینور نگاه کنید می بینید این آمار افزایش نمایی داشته است.

ممکن است تصور شود که هدف از بررسی دوره 2015 تا 2020 ارزیابی تأثیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مهاجرت آمرکایی ها به کانادا است.

با این حال ، از 2015 به اینور به عنوان دوره ای ست که میتوان آنالیز دقیق و بهتری انجام داد، زیرا که مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) نحوه مدیریت برنامه های کلاس اقتصادی را اصلاح کرد. در آن سال ، آن مهاجرت و شهروندی کانادا سیستم Express Entry را معرفی کرد تا برنامه های مهاجرتی ، نیرو ماهر را به روشی پویاتر و سریعتر مدیریت کند.

تعداد مهاجرانی که تحت برنامه Express Entry از ایالات متحده به کانادا می آیند ، با جهشی افزایش یافته است. با راه اندازی Express Entry در سال 2015 ، فقط 600 نفر از ساکنان ایالات متحده دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم دریافت کردند. سال گذشته این رقم بالغ بر 10 هزار نفر بود.

اما سوال اصلی این است: چه میزان مهاجرت از آمریکا به کانادا ، به ترامپ مربوط می شود؟

مهاجرت آمریکا به کانادا

ایجاد تمایز بین شهروندان آمریکایی که به کانادا مهاجرت می کنند ، و مهاجران ساکن ایالات متحده که به کانادا مهاجرت می کنند ، از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیشتر کسانی که به عنوان نیرو ماهر به کانادا نقل مکان می کنند ، در واقع ساکنان ایالات متحده هستند. آنها افرادی هستند که به هر دلیلی در ایالات متحده زندگی می کنند ، مثلاً به عنوان نیرو ماهر یا دانشجو ، و سپس تصمیم می گیرند که اقامت کانادا را اخذ کنند.

تعداد شهروندان آمریکایی که به عنوان مهاجر کلاس اقتصادی وارد کانادا می شوند نیز از سال 2015 به طور مطلق افزایش یافته است. 4800 نفر در سال 2019 به کانادا مهاجرت کردند ، در حالی که در سال 2015 این تعداد 3،300 نفر بود.

ممکن است کسی این را به ترامپ نسبت دهد ، اما انجام این کار اشتباه است.

به طور نسبی ، شهروندان ایالات متحده آمریکا حدود 2 درصد از کل مهاجران طبقه اقتصادی کانادا را که از سال 2015 به کانادا مهاجرت کردند را ، تشکیل داده اند.

دلیل این که تعداد بیشتری از شهروندان آمریکایی در این مدت به کانادا آمده اند این است که کانادا میزان مهاجرپذیری کلی خود را از 272،000 در 2015 به 341،000 در 2019 افزایش داده است.

بنابراین ، برای شهروندان آمریکایی که قصد مهاجرت به کانادا را داشتند “سختگیری جدی وجود نداشته” و بنا به دلایل بسیاری “ورود از آمریکا به کانادا راحت تر” انجام میشود.

حال ، در مورد مهاجران ساکن آمریکا به کانادا چطور؟ (کسانی که شهورند آمریکایی نیستند)

“ترامپ” یکی از عوامل افزایش مهاجرت به کانادا است

داده های اکسپرس اینتری IRCC نشان می دهد که بیش از 10 هزار نفر از افراد مقیم ایالات متحده دعوت نامه اقامت دائم کانادا را در سال 2019 دریافت کرده اند. این رقم در سال 2018 نیز 10 هزار نفر بوده است ، اما در سال 2017 این رقم 6000 نفر بوده است و در سال 2015 فقط 600 نفر بوده است.

اطلاعات IRCC نشان می دهد که تقریباً 85 درصد این افراد شهروندان غیرآمریکایی بودند که هنگام دعوت در ایالات متحده اقامت داشتند. ما این فرض را با كم كردن تعداد كل دعوت ها از تعداد شهروندان آمریكایی دریافت كننده دعوتنامه اقامت دائم کانادا محاسبه می کنیم ، که از حدود 10,200 دعوتنامه صادر شده ، 1600 دعوتنامه کم میشود ، یعنی این تعداد دعوتنامه کم شده شهروند ایالات متحده بوده اند.

یک توضیح این است که دوباره ، مهاجرت کلی به کانادا افزایش یافته و IRCC در این مدت به طور پیوسته درخواست های بیشتری را از طریق Express Entry بررسی کرده است. با این وجود ، این نمی تواند رشد تقریباً 20 برابری ساکنان ایالات متحده (کسانی که شهروند آمریکا نیستند) که فقط تحت Express Entry موفق می شوند اقامت کانادا را دریافت کنند ، توضیح دهد.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را بررسی کنیم و ترامپ یکی از آنهاست.

مستندات و شواهد مشخصی وجود ندارد ،پس و ما نمی توانیم ارتباط مشخص بین ترامپ و مهاجرت بیشتر از ایالات متحده به کانادا را فرض کنیم. با این وجود ، احتمالاً عدم اطمینان مهاجرت به ایالات متحده باعث شده است که ساکنان بیشتری از آمریکا به کانادا مهاجرت کنند.

به یاد داشته باشید ، مهم است بدانید که اگرچه ممکن است ترامپ به مسائل مهاجرت کمک نکرده باشد ، اما بلاتکلیفی برای مهاجران در ایالات متحده از دهه های قبل وجود داشته است (گرچه کمتر از دوره ترامپ بوده است اما وجود داشته). اگرچه ایالات متحده جمعیتی نه برابر بیشتر از کانادا و یک بازار کار هشت برابر بیشتر دارد ، اما سالانه تقریباً به همان تعداد کانادا با برنامه ریزی هایی که کرده دارد از نیرو ماهر برای مهاجرت به کانادا استقبال می کند (ورود قانونی و صدور اقامت دائم) .

این بدان معنی است که فضای کافی از جهات مختلف برای افرادی که می خواهند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند و شهورند ایالات متحده شوند وجود ندارد.

این موضوع مدتها قبل از ترامپ بوده و احتمالاً یکی از مواردی ست که پس از انتخابات ریاست جمهوری در 3 نوامبر باقی می مانده. صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات پیروز شود ، و بعید است ایالات متحده تخصیص اقامت دائم خود را به سطحی افزایش دهد که تقاضای نیرو های ماهر مشتاق و کارفرمایان آمریکایی را برآورده کند. ژانویه 2021 بیاید نیز، رئیس جمهور و کنگره بر روی بهبودی COVID-19 آمریکا متمرکز خواهند شد.

در سطح عملی ، ممکن است کاوش در مورد استقبال از مهاجران بیشتر با توجه به رکود اقتصادی مداوم در ایالات متحده ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا ، برای سیاستمداران آمریکایی دشوار باشد.

از این رو ، ما می توانیم انتظار داشته باشیم که مهاجرت در میان ساکنان ایالات متحده در سال های آینده همچنان ادامه داشته باشد زیرا این افراد برای اطمینان پروسه مهاجرت خود ، به کانادا مهاجرت می کنند.

یقین برای مهاجرت دقیقاً همان چیزی است که کانادا به تعداد بسیاری از ساکنان ایالات متحده (دارندگان اقامت موقت) که از سال 2015 به کانادا نقل مکان کرده اند ، ارائه می دهد. کانادا دارای یک سیستم مهاجرتی پایدار با سطح رو به رشد برای صدور اقامت دائم است که نامزدهای موفق می توانند در مدت شش ماه یا کمتر اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. این سیستمی است که کانادا قبل از ورود ترامپ راه اندازی کرده است و دولت کانادا همچنان به این سیستم کمک می کند افراد با استعداد بیشتری را از آمریکا جذب کانادا کند.


مطالب مرتبط :

بازگشت بازگشت
خانه جستجو پشتیبانی